Logo image
Logo image

Pire Alerjisi Olan Köpekler için Önlemler

2 dakika
Parazitler özellikle alerjisi olan köpekler için sorun olabilir. Pire alerjisi olan köpekler için almanız gereken bazı önlemleri sizin için sıraladık.
Pire Alerjisi Olan Köpekler için Önlemler
Son Güncelleme: 02 Eylül, 2020

Pire hem köpekler hem de insanlar için sorun yaratabilir. Her yere bulaştıkları yetmezmiş gibi köpekleri de sürekli ısırırlar ve onları rahatsız ederler. Ancak, bu durum pire alerjisi olan köpekler için çok daha kötü bir hal alabilir. Bugün, bu kötü durumlardan bahsedeceğiz.

Pireler ve pire alerjisi nedir?

Some figure

Pireler, altı bacağı olan kanatsız küçük parazitlerdir. Arka bacakları çok daha gelişmiştir; bu yüzden taşıyıcılarının üzerine çok rahat atlayabilirler. Kurbanlarının kanından beslenirler ve doyana kadar da bırakmazlar. Kan akışı devam ettiği sürece pire tutunmaya devam eder.

Hayvanın genelde sırt, bel ve karın bölgesindeki kıllarına ve derisine tutunurlar. Yavru köpeklerin ise genelde başlarına, kulaklarına ve boyunlarına yapışırlar.

Pireler evcil hayvanlarda tahrişe, batmaya ve kan kaybına neden olabilir. Ayrıca insanlar ve köpekler arasındaki hastalıkların taşınmasına da neden olabilirler. Birçok köpeğin bu hayvanlara karşı alerjik olmasının sebebi, tükürükleridir. Bu, pire ısırıklarına bağlı alerjik dermatit olarak da bilinir.

Alerjik dermatit nedir?

Aşırı kaşıntı, tahriş ve şişmeye neden olan pire tükürüğünün sebep olduğu bir alerjidir. Bu, köpeğin etkilenen bölgeyi kaşımasına, yalamasına ve hatta ısırmasına neden olabilir. Ek olarak, tüyleri de dökülebilir. Bu alerji genelde kuyruk ucu, karın bölgesi, uyluk ve genital gibi bölgelerde görülür.

Pire alerjisi olan köpeklerin derilerinde aşırı kızarıklık görülür. Bu durum ciddi endişe sebebidir ve acilen tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Pire alerjisi olan köpekler için önlemler

Güçlü bir savunmanın iyi bir saldırı olduğunu söylerler. Bu nedenle gelmeden önce pirelere saldırmak, onlara karşı savaşmak ve dolayısıyla evcil hayvanımızın sağlığını korumak için en iyi avantajımız olacaktır.

Some figure

Birçok antiparaziter ürünler olmasına rağmen, içeriğindeki kimyasallardan dolayı evcil hayvanınızın cildine ve tüylerine zarar verebilir. Tabii ki daha az zararlı bir ürün tercih edebilirsiniz, ancak etkisi çok olmayacaktır.

Pirelerin evimize girmesini de engellememiz gerekir. Bunun için farklı ev ilaçları yapabilirsiniz.

Pireler için ev yapımı ilaçlar

  • Işık ve su. Bunun birkaç gün yapılması gerekiyor, ancak bu çabaya değeceğini garanti ediyoruz. Bir kaseye su doldurun ve içine sıvı deterjan ekleyin, ancak köpürtmeyin. Sonrasında bu kaseyi bir lambanın altında bir gece bırakın. Uyandığınızda kabın içerisine pirelerin doluştuğunu göreceksiniz. Günler geçtikçe, pirelerin sayısı azalacaktır.

Bu yöntemin etkili olmasının sebebi, ışığı seven pirelerin suyun yansımasında ışığı gördükleri için kabın içerisine atlamalarıdır.

  • Limon suyu. Limonun kokusunu ve tadını sevmezler. Bu yüzden pirelerden kurtulmanın etkili ve basit bir yoludur. Yerleri sildiğiniz suyun içerisine iki ve üç limonun suyunu ekleyin. Bu suyu sadece yerleri silme işleminde kullanın; hayvanınıza sürmeyin!
  • Yarpuz. Evin etrafına bu yarpuz bitkisinden yerleştirdiğinizde pireler uzaklaşacaktır.
  • Lavanta ve sirke. Bir kova suya bir bardak sirke ve 40 damla lavanta ekleyin. Bu karışımla evinizi temizleyin. Kısa süre içerisinde pireler ölecektir. Onlardan kalan artıkları temizlemek için evi süpürebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.