Küçük Köpekler: Bilmeniz Gereken 6 Şey

Artık daha fazla aile, çiftler ve bekar insan küçük köpekler sahipleniyorlar.
Küçük Köpekler: Bilmeniz Gereken 6 Şey

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2019

İnsanların küçük köpekler sahiplenmelerinin sebebi çoğunlukla küçük boyutlardaki apartman dairelerinde yaşamalarıdır. “Mini” ırklar olarak da adlandırılan küçük köpekler aslında dünyadaki en popüler ırklardır. Yeni bir “XS beden” dost sahiplenmek istiyorsanız, bu yazı tam size göre.

Küçük köpek sahiplenmek

küçük köpekler ve jack russell terrier

Neden hiç sahipleriyle birlikte yürüyen çok büyük hayvanlar görmüyorsunuz? Belki de hepsi kırsal kesimdedir, çünkü şehirlerde sayıları yok diyebileceğimiz kadar azdır. 2-10 kg arası küçük köpekler genellikle şehirlerde yaşayanlar tarafından tercih ediliyor. Peki neden? Çünkü çok fazla alana ihtiyaçları yok.

Bir köpek sahiplenmeden önce (herhangi bir boyutta), başka evcil hayvanlarınız varsa ve küçük çocuklar varsa, evin boyutları gibi bazı hususları dikkate almalısınız. Ayrıca aktivitelerinizi ve bir hayvana ne kadar zaman ayırabileceğinizi de düşünmelisiniz.

Küçük cins köpeklere sahip olmanın birkaç avantajı:

  • Onları taşımak kolaydır.
  • Küçük alanlarda mutlu bir şekilde yaşayabilirler.
  • Mama ve aksesuarları (yatak gibi) daha ucuzdur.

Dezavantajlarına gelince:

  • Eğitilmesi zor olabilir.
  • Satın almak çok pahalıya mal olabilir.
  • Hiperaktivite ve havlama sorunu olabilir.

En popüler küçük ırklar Pomerian, Chihuahua, Boston Terrier, Parson Russell Terrier, Bichon, Shih Tzu, Bichon Frisé, Dachshund, Pekingese, Pug, Kaniş, French Bulldog, Yorkshire Terrier, Prag Ratter ve İskoç Terrierdir.

Küçük köpekler: bakım

Küçük köpekler için aşağıdaki hususlara dikkat edin:

1. Sıcaklık değişiklikleri

Ani sıcaklık değişimlerine karşı oldukça hassas olma eğilimindedirler çünkü derileri altında ve elbette küçük boyutlarından dolayı fazla yağları yoktur. Küçük ırklar hipotermiye daha yatkındır. Kışın onları dışarıda bırakmak iyi değildir ve evde bile bir giysi giymeleri gerekebilir.

2. Tırnaklarını kesmek

Onları yıkamak, fırçalamak ve gözlerini ve kulaklarını temizlemekle birlikte, tırnaklarını kesmek, özellikle küçük boyda bir köpek söz konusuysa bakımının oldukça önemli bir parçasıdır. Bu evcil hayvanların birçoğu doğa ile temas halinde değildir ve bu nedenle doğal olarak tırnaklarını törpüleyemezler (halı veya kilimleri tırmalayarak bu ihtiyaçlarını giderebilirler). Tırnaklarının uzun olması, yürürken onları rahatsız eder ve onlara zarar verebilir.

3. Gıda ve kalori

Küçük köpeklerin büyük köpeklerden daha az yedikleri doğru olsa da, küçük köpeklerin daha fazla kalori ve daha az öğün gerektirdiği de doğrudur. Küçük ırkların enerjiyi daha hızlı tüketen bir metabolizması vardır. Bedenleri ve özelliklerine göre tasarlanmış mamaları tercih edin (örneğin, dişlerinin boyutu gibi).

4. Dişler

“Mini” köpekler, büyük ırklardan daha fazla diş problemi çekmeye meyillidir. Ağızları (özellikle puglar ve Pekinese ırkı söz konusu olduğunda) daha hassastır ve dişleri daha hızlı bozulur. Her yıl veteriner muayenesine gitmeleri kadar doğru türde mamalar ile beslenmeleri ve dişlerinin fırçalanması da ağız hijyeni için gereklidir.

5. Kalp

çimenlerde duran chihuahua

Küçük köpeklerin %60’ı kalp problemlerinden mustariptir (çoğunlukla kalp kapakçıklarıyla ilgili patolojiler yaşarlar). 10 yıl sonra, organ zayıflamaya başlar ve yeterince kan pompalamaz. Köpeğiniz çok fazla nefes nefese kalıyorsa veya yoruluyorsa, muayene için onu veterinere götürmelisiniz.

6. Havlama ve hiperaktivite

Küçük köpek sahipleri, köpeklerinin çok aktif ve gürültülü hayvanlar olduklarını kabul ederler. Bazıları, minyatür ırkların “çılgın” ve dayanılmaz olduğunu söyleyebilir, ancak hepsi yavruyken nasıl eğitildiklerine bağlıdır. Saatlerce evde olmadığınız durumlarda, köpeğinizin kendini yalnız hissetmemesi ve bütün süre boyunca havlamaması için evinizin ortamında bazı değişiklikler yapmanızı öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.