Alman Çoban Köpeği Neden Çok İyi Dengelidir?

Alman köpekleri akıllı, enerjik ve çevik bir cinstir; aktör, rehber köpeği, arama kurtarma köpeği, uyuşturucu ve/veya patlayıcı tespiti için ve hatta ordularda bile kullanılır.
Alman Çoban Köpeği Neden Çok İyi Dengelidir?

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Dünyadaki en ünlü Alman çoban köpeği, değişik tipte polis memurlarını anlatan bir televizyon dizisi olana “Rex” adlı seride oynamıştır. Rex cesareti ile ön plana çıkmış, ancak aynı zamanda zeki ve iyi huylu oluşunu da göstermiştir.

O, bir Alman çoban köpeğinin karakterinin çok iyi bir örneğidir ve bizi merak içerisinde bırakır: Neden Alman çoban köpekleri çok dengeli ve çok yönlüdür?

Genetik Seleksiyon ve Alman Çoban Köpeğinin Kökeni

Alman çoban köpeği 19. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmış bir cinstir. Almanya’da sığırlara çobanlık yapacak, güçlü, enerjik ve akıllı bir cinse ihtiyaç duydular. İstedikleri fiziksel ve ruhsal özelliklere sahip olan birkaç köpek buldular ve bunları çiftleştirdiler.

Genetik seleksiyon ile birlikte ilk Alman çoban köpekleri birkaç nesil içinde ortaya çıkmaya başladı. Diğer birçok cinsin aksine, fiziksel yönleri en üstün oldukları konu değildi. Bu cinsin üretiminde zeka ve karakter de diğer faktörler kadar önemliydi.

Akıllı ve iyi dengeli köpek arayışında oldular; enerjik ancak gergin olmayan. Ana görevleri çobanlık yapmak olduğundan,  büyük çevik bir vücut ve çalışma istediği aradılar.

Alman Çoban Köpeği

Bu genetik karma çok iyi işe yaradı. Öyle ki, bu cinsi ortaya çıkaran kişiler, hükümete bu köpekleri polis memuru olarak çalışabilecek kapasitede bir cins olarak sundular. Gerçekten de, bu köpekler görevlerini yapabilecek kapasitede olduklarını kanıtladılar ve birkaç örnek polis kuvvetlerine katıldı.

Okumanızı tavsiye ediyoruz: Köpeklerden Vejeteryan Olur mu?

Alman Çoban Köpeği Nasıl Çok İyi Dengelidir

Neredeyse başlangıçtan beri, temelde iki familya çizgisi olmuştur: bir tanesi iş için olan cinsler ve diğeri ise gösteriş için olan cinsler.

Eskiden, iyi huy ve zeka üstün gelmekteydi. Köpekleri üretmekteki bu kriterler, yavrularına ve daha sonra çalışma yeteneklerine göre genlerle diğer nesillere aktarıldı.

Daha sonra, bununla birlikte, fiziksel özellikler üstün gelmeye başladı. Büyük, belirli renklerde ve cinsin özelliklerine meyilli köpekler arandı.

Alman Çoban Köpeği

Bununla birlikte, bu iki familya melezlenmeyi bıraktı. Polis veya askeriye için özel üretilenler hariç, bu iki familyanın melezlenmesi kötü sonuçlar verdi. Bu, Alman çoban köpeklerinin neden iyi dengeli bir cins olduğunun nedenlerinden birisidir.

Bu köpekler her iki tarafın da tipik özelliklerini almışlardır (gösteriş ve iş): Bir taraftan, büyük, güzel, imrenilecek duruşu ve parlak kürkü olan köpeklerdir; diğer taraftan çok iyi huyları vardır.

Alman Çoban Köpeği ve Çalışma

Alman çoban köpekleri, ortaya çıkma amaçları olan çobanlıktan başka birçok işi de yapmışlardır. Sık sık kolluk kuvvetleri ile birlikte polis köpeği olarak çalışırlar. Ama bu çalışma alanı, patlayıcı ve uyuşturucu madde bulmaktan sınır ajanlığına kadar geniştir.

Aynı zamanda kaybolmuş veya kaçırılmış kişileri bulma ve kurtarma görevleri de vardır. Ayrıca askeri ünite, tutuklamada yardım etme ve patlayıcılarla mücadelede de çalışırlar. Bu köpekler cesur ve zekidirler.

köpek ve eğitmeni

Bununla birlikte, şehir içinde de çalışırlar. Son zamanlarda labrador cinsi ön plana çıksa da, rehber köpek rolünü çok iyi üstlenirler. Labradorlar daha fazla sabırlı ve daha az enerjiklerdir. Alman çoban köpeğinin çok yönlülüğü iyi dengeli olmalarının nedenlerinden biridir.

Belirttiğimiz gibi, birçok filmde yıldız olarak, Alman çoban köpekleri çok iyi aktörler olabildiklerini zaman zaman kanıtlamışlardır.

Rex’e ek olarak, bir değişik polis memuru olan, Sam aklımıza gelir. Will Smith’in başrolde olduğu “Ben Efsaneyim” filminin en sevecen karakterlerinden birisidir. Bunların dışında, ilk hayvan aktörlerden birisi olna Rin Tin Tin unutulmazlar arasındadır.

Alman çoban köpekleri son derece zeki ve dengeli köpeklerdir. Bunlar güzellerdir ve muhteşem karakterleri vardır. Bu güzelliklerine değil, psikolojilerine odaklanan üretimleri sonucu mümkün olmuştur. Birer emekçi olarak takdirimizi hak etmişlerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.