Köpeklerde Uyuz: Tespit Edilmesi ve Tedavisi

Köpeklerde uyuz, birçok tanınabilir semptoma sahiptir. Böyle bir durumda, tedaviye başlayabilmesi için köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir. Bununla birlikte, bu arada köpeğinizi rahatlatmak için evde hazırlayabileceğiniz bazı ilaçlar da vardır.
Köpeklerde Uyuz: Tespit Edilmesi ve Tedavisi

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2019

Köpeklerde uyuz ya da daha az bilinen adıyla akaryaz, hayvanseverleri oldukça endişelendiren bir deri hastalığıdır. Tedavi edilebilir olsa da, ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

Erken tespit edilmesi hayvanın sağlığına bir an önce kavuşmasını sağlayacağı gibi, hastalığın çevredeki diğer hayvanlara yayılmasını da önler.

Eğer aşağıdaki semptomlardan birini tespit ederseniz, özel bir tedavi uygulayabilmesi için veterinerinizi ziyaret edin.

Köpeklerde uyuz belirtileri

Aşırı kaşınma

Köpek kaşıntılarını azaltmak için vücudunun belli yerlerini ısırmaya ve etraftaki eşyalara sürtünmeye başlar. Dahası bunu öylesine sık ve acilen yaparlar ki, bazıları konsantrasyonunu kaybedebilir.

Yemek yemeyi bırakır ve onlara zevk veren günlük aktivitelere olan ilgilerini yitirir.

Tahriş, kızarıklık ve iltihap

Akarların varlığı nedeniyle köpeğin derisi iltihaplanmaya ve diğer enfeksiyonlara eğilimlidir. Bununla birlikte sürekli kaşınmak köpeği sinirlendirir. Bu durumu genelde bazı bölgelerdeki tüy dökülmesi izler.

Burun kanaması ve hapşırma

Bu nadir görülen bir uyuz türünün belirtisidir ancak doğrudan burna saldırdığı ve koku alma duyusu üzerinden vücuda alındığı için uyanık olmakta fayda var. Bu çok ciddi bir sorun değil, ancak iyileşmek için tedavi gerektiriyor.

Kulaklarda akar görülmesi

Köpeğin kulaklarında hareket eden küçük beyaz noktalar görülebilir. Bunlar aslında o bölgeye yerleşerek tahriş ve rahatsızlık hissine neden olan akarlardır. Köpeğin huzursuz ve rahatsız hissetmesine neden olur ve odaklanmasını engeller.

köpeklerde uyuz

Bacaklarda iltihap

Herhangi bir iltihaplanmayı ya da tahrişi fark edebilmek için köpeğinizin bacaklarını periyodik olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Bu alanın etrafında beslenen akarlarla baş etmek zordur. Pençelere ne kadar yakın olurlarsa durum o kadar ciddi ve ikinci derece enfeksiyonların ortaya çıkma ihtimali o kadar fazla olacaktır.

Anoreksi

İştahta ya da kiloda ani azalma köpeklerde uyuz belirtisi olabilir. Uyuzun hangi türü olduğunu tespit edebilmek için bir veteriner tarafından kontrol edilmesi şarttır. Buna ek olarak veterineriniz dermisin bozulmasını önlemek için de uygun ilacı yazacaktır.

Tedavi edilmezse anoreksinin diğer organları da etkileyerek dengesizliklere sebep olacağını unutmayın.

Semptomlar hakkında

Bu semptomların çoğu, olası bir uyuz varlığının göstergeleridir. Hepsi aynı anda görülmeyebilir; her bir semptom akaryazın belirli bir türünü gösterir.

Köpeklerde uyuz ilaçları

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce veterinerinizin kesin bir tanı koyması gerekir. Ayrıca veteriner cins, kilo, yaş gibi faktörleri de incelemelidir. Ardından muhtemelen selamektin, moksidektin, ivermektin ve milbemisin eksim içeren bir akarisit reçetesi hazırlayacaklardır.

Tedaviye genelde ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar da eşlik edecektir. Bu nedenle tedaviyi belirlenen süre içerisinde tamamlamak oldukça önemlidir. Çoğu kez uyuz iyileşmiş gibi görünse de, bir süre sonra yeniden ortaya çıkacaktır.

Köpeklerde uyuz için doğal çözümler

Bazı maddeler ve ev yapımı ilaçlar iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur. Ancak bunlar tek başlarına tedavi edici değildir, yalnızca verilen ilaçları tamamlayıcı olarak köpeklerde uyuz semptomlarının hafifletilmesini sağlarlar.

uyuz olmuş köpek

Vitamin destekleri

Vitaminler köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Savunmaları artacağından istilacı akarlara karşı koymaları daha kolay olur. Hayvan daha sonra enerjisini geri kazanarak yeniden yemek isteyecektir.

Köpeklerde uyuz için özel banyolar

Ilık bir banyo ve bir kalıp nötr sabun köpeğin kaşıntılarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hayvanın yaraların üzerindeki sabunu yalamadığından emin olmanız çok önemlidir. Ovalamadan, nazikçe durulanmalı ve kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır.

Köpeklerde uyuz için doğal antiseptikler

İkisi de doğal birer mikrop öldürücü olan öğütülmüş sarımsak ve zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı gece boyunca cildin üzerinde tutun ve sabah nemli bir bezle silin.

Ayrıca hint leylağı da cildi yenilediği ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için iyidir.

Zeytin, lavanta ve badem yağları

Bu yağları etkilenen bölgelere sürün. Yağlar, uyuza neden olan akarları zamanla zayıflatacaktır. Bu, parazitlerle mücadele etmek için de iyi bir yüzeysel uygulamadır. Yağlar, cildin nemli kalmasına da yardımcı olur.

Köpeklerde uyuza karşı papatya

Yaraları temiz tutmak ve enfeksiyonları önlemek için papatya oldukça etkilidir. Yalnızca canlandırmakla kalmaz, çok da iyi hijyen sağlar. Bu bitkinin özleri, çatlamış ciltler için de oldukça rahatlatıcıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.