Pireleri Yok Etmek İçin Evinizde Yapabileceğiniz 6 Tarif

Evcil hayvanlar, kanlarıyla beslenen ve yok etmesi çok zor olan parazitler yüzünden çok sık problem yaşarlar.
Pireleri Yok Etmek İçin Evinizde Yapabileceğiniz 6 Tarif

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2018

Pire ve keneyle mücadele etmek için evcil hayvan dükkanlarında bulunan ürünler genellikle çok zararlı oldukları ve köpeklerin ciltlerine zarar verdikleri için, evinizde yapabileceğiniz tarifleri kullanmanızı öneriyoruz.

Pireleri Doğal Yollarla Nasıl Yok Edebilirsiniz

kaşınan küçük köpekler

Eğer evinizde bir köpek varsa, köpeğiniz diğer hayvanlarla temas halinde olmasa da veya hiç dışarı çıkmasa da pire ve keneler için periyodik olarak kontrol edilmesi gerektiğini kesinlikle biliyor olmalısınız.

Köpeklerin kanıyla geçinen bu parazitler insanlara da etki edebilir ve ailedeki bütün bireyleri hasta edebilir (özellikle ailede çocuk veya yaşlı insanlar varsa).  Bu yüzden pire ve kenelerin üremesini ve çoğalmasını engellemeniz çok önemlidir.

Pireleri Yok Etmek İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Tarifler

Evcil hayvan dükkanlarından pire ve keneleri öldürmek için alınan ürünler pahalı olmakla kalmayıp, üstelik köpeğinizin cildini tahriş edebilecek kimyasal maddeler içerir.  İyi haber şu ki, evinizde de yapabileceğiniz ve çok etkili bazı alternatif çözümleriniz vardır.

  1. Alkol ve yağ

Hangi ölçeği kullanıyorsanız, ikiye bir olacak şekilde, iki ölçek tuvalet ispirtosu ve bir ölçek yağı (evde kullandığınız herhangi bir yağ olabilir) bir kasede karıştırın ve bir kumaş veya bir gazlı beze bir miktar dökün.   Hayvanın tüylerini bu bezle birkaç kez silin. Bu karışımın içindeki maddelerden ilki (tuvalet ispirtosu) antiseptik olarak çalışır ve parazitleri sersemletir. İkinci ise (yağ),  parazitlerin kayıp hayvanın üzerinden yere düşmelerine sebep olur.

  1. Papatya

Evimizde genellikle çayını yapıp içtiğimiz bu bitki, köpeğinizdeki pireleri yok etmek istediğiniz zaman da çok kullanışlı olabilir.Papatya yapraklarını kullanarak, bir bardak sıcak suya bir çay demleyin. Çayınız ılıyana kadar bekleyin ve ardından süzün.  Poşet çay ile de bu tarifi uygulayabilirsiniz. Bir miktar pamuğu çayınıza batırın ve köpeğinizin tüm cildine , özellikle de “kritik bölgelere” (kulak arkasına, ensesine ve anüs bölgesinin çevresine) sürün. Ardından, bu korkuç parazitlerden hiç iz kalmayacak şekilde evinizi dezenfekte edin.

  1. Limon

Aslında pire ve keneler için olan bu ev yapımı tarif, elinizde bulunan herhangi bir turunçgillerden bir meyve ile de yapılabilir (portakal, greyfurt vs). Bir tencereye yarım litre su ve iki dilim limon koyun. Kaynamaya başladığında, 2 dakika yüksek ateşte bırakın ve ardından kısık ateşe alın.  Bir saat boyunca pişirin ve daha sonra da ılımaya bırakın. Elde ettiğiniz sıvıyı bir sprey şişesine koyun ve köpeğinizin vücuduna sıkın (gözlerine gelmemesine dikkat edin).  Bu sıvı maddeden fazla miktarda yaparsanız evinizi, bilhassa evinizin köşe kısımlarını ve yatakları dezenfekte edebilirsiniz.

  1. Elma sirkesi

Elma sirkesi oldukça güçlü bir antibakteriyeldir. Ayrıca konu pire ve kene (ve hatta bit) olunca adeta imha edici gibi davranırlar.   Bir kasenin içinde aynı miktarlarda su ve sirkeyi karıştırın. Temiz bir bezi hazırladığınız çözeltiye batırın, ardından fazla sıvıyı atmak için bezi sıkın ve köpeğinizin her tarafını bu bezle silin. Bu çözeltiyi ayrıca köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra durulamak için de kullanabilirsiniz. 

  1. Doğal bitkiler eklenmiş sirke ve votka karışımı

sarı tasmalı kaşınan köpek

Bu karışım biraz ilginç görünebilir; ancak köpeğinizin pirelerden kurtulması için çok faydalı olabilir. Bir kaseye bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı votka ekleyin. Ardından iki damla okaliptüs (sıtma ağacı) esans yağı, iki yaprak lavanta çiçeği ve bir sedir yaprağı veya bir tutam biberiye ekleyin. İki damla limon suyu ve birkaç tane nane yaprağı da koyun. İyice karıştırın ve 3 fincan kaynamış suyun içine dökün. Karışımı soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzün ve bir sprey şişesine koyun. Köpeğinizin tüylerine, yerlere, kıyafetlere ve yataklara sıkarak kullanın.

  1. Bira mayası

Bira mayası B1 vitamini içerir. B1 vitamini, kanın kokusunu değiştirir ve parazitler bundan pek hoşlanmaz. Köpeğinizi yıkarken bir miktar bira mayası kullanmak işinize yarayacaktır. Ayrıca kulanımı da çok kolay: Bir kaşık dolusu bira mayasını derinin üstüne serpin ve az miktarda su ile ovun. İyice durulayın. Bu sayede hem pirelerden kurtulmuş olacaksınız, hem de pire ısırıklarının yaralarını iyileştirmiş olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García-Montes, Y., Castro-García, M., López-Mantuano, M., Cardenas-Reyes, E., & Molina-Basurto, R. (2017). Efecto del extracto de hoja de neem (Azadirachta indica) para control de ectoparasitos en perros. Revista Científica, 27(3), 154-161.
  • Pino-Otín, M. R., Ballestero, D., Navarro, E., González-Coloma, A., Val, J., & Mainar, A. M. (2019). Ecotoxicity of a novel biopesticide from Artemisia absinthium on non-target aquatic organisms. Chemosphere, 216, 131-146.
  • Eller, F. J., Fezza, T., Jang, E. B., & Palmquist, D. E. (2015). Field test for repellency of cedarwood oil and cedrol to little fire ants.
  • Ghavami, M. B., Poorrastgoo, F., Taghiloo, B., & Mohammadi, J. (2017). Repellency effect of essential oils of some native plants and synthetic repellents against human flea, Pulex irritans (Siphonaptera: Pulicidae). Journal of arthropod-borne diseases, 11(1), 105.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.