Köpekler Uyuz Tedavisi ve Engellenmesi

Köpekler Uyuz Tedavisi ve Engellenmesi

Son Güncelleme: 13 Mayıs, 2019

Uyuz, hayvanların cildinde belli olan ve belirli böceklerin neden olduğu bir hastalıktır. Her ne kadar köpeklerde görülen bir hastalık olsa da, insanlara da geçebilir.

İyi haber ise, köpeklerde bu hastalığın engellenip tedavi edilebileceğidir. Bu makalede yer alan tedavi yolları çok yararlıdır ve kolayca uygulanabilir.

Uyuz Nedir?

Uyuz bir cilt hastalığıdır ve köpek, kedi ve insan derisi üzerinden cilt hücresi kalıntılarından, ketatinden ve sebumdan beslenen parazit böceklerden meydana gelir. En bilinen bıulaşma yolu, uyuz bir hayvan ya da battaniye ya da fırça gibi bir cisim ile etkileşime geçmektir.

Bir insanın ya da hayvanın uyuz olma şekli saldıran türe göre değişir. Bu hastalık türü sokak köpeklerinde ve yetersiz hijyen koşullarının olduğu yerlerde yaşayan canlılarda görülür.

köpek kendini ısırıyor

Demodektik Uyuz

Bu tür uyuza neden olan böceklerde demodeks ailesinden gelir. Genelde saç köklerinde ya da deride yaşarlar. Hastalık, bazı nedenlerden ötürü (kanser, bağışıklık sisteminde bozukluklar ya da tiroit yetmezliği),  ortaya çıkar ve bu mikroorganizmaların nüfusu artar.

Demodektik uyuz hastalığının insanlar ya da hayvanlar arasında bulaşıcı olmadığını belirtelim. Bununla beraber, Doberman ve Shar Peis gibi kısa tüylü safkan köpekleri etkileyebilir.

Sarcoptic Uyuz

Bu tür bir uyuz hastalığı, köpeğin cildinin altına nüfus etme yetisi olan sarcoptes scabei var canis sebebiyle meydana gelir. Bu uyuz türü insanlara geçebilir. Aynı zamanda kedi ve tilki gibi diğer memelileri de etkileyebilir.

Yürüyen Uyuz

Yürüyen kepek olarak da bilinen bu hastalığa neden olan cheyletiella böceğidir. Kırmızı deri döküntüleri ile sadece insanları etkilemekle kalmaz aynı zamanda diğer köpekleri, tavşanları ve kedileri de etkiler.

Köpekler Uyuz Emareleri ve Tespiti

Köpeklerde uyuz hastalığı olduğunu tespit etmek için, belirli emarelere ve davranışlara bakmanız gerekir. İyi haber, bu enfeksiyona neden olan böceklerin kolay bir şekilde fark ediliyor olmalarıdır. Lezyonların yeri ve yayılmış olduğu bölge, uyuzun türüne göre değişir. Yine de uyuz olan tüm köpekleri etkileyen bir özellik bu hastalıktan ötürü kaşınmalarıdır.

Yani, köpeğin aynı bölgeyi sürekli olarak kaşıdığını hatta yaladığını ve istemsiz olarak kendine zarar verdiğini görürsünüz.

Diğer bir taraftan ise, uyuz olduğu zaman, hastalığın şiddetine göre bazen bölge bölge bazense geniş bir çapta tüylerini kaybeder. Kepeğe, derinin dökülmesine, yara kabuklarına ve çıbanlara neden olabilir.

köpek çok hasta

Bazı durumlarda uyuz köpekler, iştahını kaybeder, kötü bir koku yayar ve çok kilo kaybeder.

Doğal Çareler ile Köpeklerde Uyuz Hastalığını Tedavi Etmek ve Engellemek

Uyuz hastalığı için tedavi yöntemleri iki noktaya odaklanır: Havyana ilaç vermek ve hayvan için temiz bir çevre sağlamak. İlk olarak, veterinerin verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Oral yolla kullanılırlar.

Aynı şekilde, belirli malzemelerin dışarıdan uygulanması ile, kullanmakta olduğunuz ilacın etkinliğini arttırabilirsiniz. Köpeklerde uyuz hastalığı tedavisi için birkaç ev yapımı çözüm:

1.Sarımsak

Antibakteriyel ve iyileştirici yapısı ile sarımsak, hayvanın cildinden böcekleri temizler. İki diş sarımsağı ezin, zeytinyağı ile karıştırın da sonra bir gece kalacak şekilde ilgili bölgeye sürün. Ertesi gün yumuşak bir bez ile zeytinyağını ve sarımsağı durulayın.

2. Doğal Sabun

Uyuz hastalığına yakalanmış köpekler beyaz ya da doğal sabun ile yıkanmalıdır. Bu sayede, kokulu sabunların cilde daha çok zarar vermesi engellenir. Aynı zamanda, ıslak deriye uygulandıktan iki dakika sonra durulanan, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri çok yararlı olan sabunlar da vardır.

3. Papatya

Bu bitki cilde çok faydalıdır ve köpeklerde uyuz hastalığının tedavi edilmesi ve engellenmesinde kullanılır. Papatyalar tazeleyici, iltihap önleyici ve temizleyici bir yapıya sahiptir. Yarım litre su ile bir avuç papatya suyunu karıştırın, filtreden geçirin ve hayvanın derisinin üzerine dökün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.