Köpeklerde Süreğen Sinekleri Engelleme

Süreğen sinekler, hayvanların üzerine daha sonra larvaya dönüşecek yumurtalar bırakırlar. Ardından, bu larvalar hayvanın dokusu üzerinden beslenir ve bu da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Köpeklerde Süreğen Sinekleri Engelleme
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Süreğen sinekler veya köpek sinekleri (Stomoxys calcitrans), parazitik alışkanlıkları olan bir tür kan emici böceklerdir. Bu sinekler çoğunlukla tarlalarda, çiftliklerde ve kırsal alanlarda yaşarlar.

Normalde, bu böcekler ahırda veya çevresinde yaşayan hayvanların üzerine yerleşirler. Genellikle ineklerin ve atların üzerine yerleşmeyi tercih etmelerine rağmen köpeklere de oldukça sık enfekte olabilirler. Bugünkü makalede size süreğen sinekler ve ısırıklarının nasıl önleneceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Süreğen sinekler nelerdir?

Süreğen sinekler, her yerde gördüğümüz yaygın sinekler ile aynı aileye aittirler. Diğer 20 sinek türünün de dahil olduğu Stomoxys cinsine aittirler.

En karakteristik özellikleri hortumlarıdır. Böcek, kurbanlarını ısırmak için bu hortumu kullanır.

Genel olarak, bu sinekler en savunmasız veya ulaşılması zor alanlardan saldırarak “mağdurlarını” ısırmayı seçerler. Konu köpeklere gelince, bu savunmasız alanlar onların kulaklarının, burunlarının ve bacaklarının olduğu alanlar bu sineklerin ısırıklarının genel olarak görüleceği yerlerdir. Nadir olmasına rağmen, bu sinekler insanları ve vahşi hayvanları da ısırırlar.

Süreğen sinekler köpekleri nasıl etkilerler?

süregen sinekler

Diğer bir risk ise yabani sineklerin farklı bakteri türleri için vektörler olarak hareket edebilmesidir. Bir ısırık, ısırılan hayvana bir takım hastalıklar bulaştırabilir. Ayrıca şiddetli anemiye ve yetersiz beslenmeye de neden olabilirler.

Bununla birlikte, bu asalak böceklerin yaydığı en büyük tehlike, kurbanlarını genellikle birkaç kez ısırmaları ve bu da köpeğin vücudunda ısırık istilası oluşmasına neden olabilir. Dişi sinekler hayvanın ısırıldığını öğrendiğinde onu ısırmak ve yumurtalarını bırakmak için hızla o bölgeye uçacaklardır.

Köpeğin vücuduna girdikten sonra bu yumurtalar çıkacak ve hızla larvaların büyük boyutlara ulaşmasına neden olacaktır. Bu noktada, evcil hayvanınız ciddi sağlık sorunları tehlikesiyle karşı karşıya olacaktır.

Doğru şekilde gelişebilmek için süreğen sinek larvalarının organik madde ile beslenmesi gerekir. Köpeğin vücudunun içinde yumurtadan çıktıklarında, bu larvalar dokuları üzerinden beslenmeye başlayacaklardır.

Bunun neden olacağı riskler nedeniyle, hayvanın sağlığına ciddi veya geri dönüşü olmayan bir zarar gelmemesi için ısırığı hızla tedavi etmek önemlidir.

Köpeğinizi süreğen bir sinek ısırdığında ne yapmalısınız?

Süreğen bir sinek köpeğinizi ısırırsa önce onun ısırdığı bölgeyi yıkamalı ve yarayı bol miktarda temiz suyla ya da antibakteriyel sabunla temizlemelisiniz. Daha sonra derhal onu veterinere götürmelisiniz, böylece başka bir ısırık olup olmadığını veteriner size söyleyebilir. Onu kontrol ettikten sonra uygun ilacı yazabilir.

çiçeğe konmuş arı

Klinikte veteriner fiziki muayene yapabilir ve köpeğin sağlık durumunu doğrulamak için bazı testler isteyebilir. Ayrıca, yaraların enfekte olmasını önlemek için bir antibiyotik kremi de verebilir. Enfeksiyon teşhisi koyarsa, antibiyotikleri oral veya intravenöz olarak uygular.

Evcil hayvanınızın sağlığını izlemeniz çok önemlidir. Ateş, iltihaplanma, ciltte yaralanma veya kabuklar, hoş olmayan koku, iştahsızlık, larva varlığı veya aşırı uyuşukluk gibi yeni semptomlar ortaya çıkarsa, onu hemen veterinere götürmelisiniz.

Süreğen sinek ısırıklarından nasıl kaçınılır?

Evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgilenmek ve süreğen sinek ısırıklarından kaçınmak için önlem almak kilit öneme sahiptir. İlk olarak, köpeğinizin yaşamı boyunca gerekli önlemlere ayak uydurmanız gerekir.

Köpeğinizin yeterli derecede fiziksel ve zihinsel uyarılma elde ettiğinden tam ve dengeli bir diyet aldığından emin olun. Aşıları ve parazit mücadeleleri de güncel olmalıdır. Bu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli veteriner kontrolleri  de sağlıklarını optimal seviyede ve iyi tutmak için önemlidir.  

Ek olarak, süreğen sinekleri ve diğer zararlı böcekleri uzak tutmak için kovucular kullanabilirsiniz. Sprey ve krem kovucu maddeleri ve ayrıca böcek ilacı damlatılmış tasmaları da evcil hayvan mağazalarında bulabilirsiniz.

Yaz aylarında, özellikle köpeğinizi kırsal alanlarda yürüyüşe çıkarırken, köpeğinizin ısırılmaması için bu böceklere dikkat etmek önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.