Köpeklerde Oral Pire Tedavisinin Yararları

Bazı oral pire tedavileri üç aya kadar sürebilir - burada en iyi seçeneklerinizi inceleyeceğiz.
Köpeklerde Oral Pire Tedavisinin Yararları
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanlarımız, bazı durumlarda ciddi şekilde tehlikeli olabilecek çeşitli parazitlere maruz kalmaktadır. Pireler en yaygınlarından biridir ve gerçek bir kabustur. Neyse ki, piyasada köpekler için bazı harika oral pire tedavileri vardır. Uygulanması kolaydır ve çok etkilidirler.

Günümüzde, keneler ve pireler ile mücadele için kullanabileceğiniz birçok ürün var. Buna haplardan, spreylere ense damlaları ve özel tasmalara kadar her şey dahildir. Ancak, piyasada bu kadar çok çeşitliliğe sahip olmak, birçok evcil hayvan sahibinin seçimlerini sorgulamasına neden olur ve birçok kişi sadece rastgele veya en ucuz seçeneği tercih eder.

Oral pire tedavileri ve topikal tedaviler arasında karar verirken, veterinerinizin görüşlerine dikkat etmelisiniz. Köpeğinizin pirelere ne kadar maruz kaldığını değerlendirecekler ve köpeğinizin yaşına ve büyüklüğüne bağlı olarak ilaca karşı olası olumsuz reaksiyonları göz önünde bulunduracaklardır.

Köpekler için en iyi oral pire tedavileri nasıl seçilir?

Bu ilaçların çoğu, ne kadar etkili olacağını tam olarak anlamanıza yardımcı olabilecek özelliklerdeki kimyasal bileşenler içerir. İşte en yaygın içeriklerden bazıları:

  • Lufenuron: Bu özellikle pire larvalarına karşı etkilidir. Yetişkin pirelere ve kenelere karşı zararsızdır. Federal İlaç İdaresi (FDA), kullanımını hem köpekler hem de kediler için onaylar.
  • Nitenpyram: Bu hem pire hem de keneler için hızlı etkili bir böcek ilacıdır. Veterinerler, bunu, köpeğinizde zaten pire bulunuyorsa, onlardan kurtulmanın bir yolu olarak verebilir. Önleme için iyi değildir çünkü etkisi uzun sürmez. FDA ayrıca kedilerde kullanımını da onaylar.
köpek üstünde pire görüntüsü
  • Spinosad: Bu ilaç, sinir sistemlerini aşırı uyarmak suretiyle yetişkin pireleri öldürür. Kenelere karşı hiçbir şey yapmaz. FDA, yalnızca epilepsi hastalığına sahip olmayan köpeklerde kullanılmasını önerir. Ayrıca anti-bit ilacı Natroba gibi bazı insan ilaçlarında da kullanılmaktadır.

Topikal tedavilere kıyasla avantajları

Oral pire tedavileri genellikle hap veya çiğnenebilir tabletler olarak gelir. Bunun nedeni kısmen, bir köpeğe sıvı ilaç vermenin zorluğundan ötürüdür. Zamanla, laboratuar bilimcileri de bu ilaçların tadını ve kokusunu iyileştirmeye başlamıştır. Bu, köpeklerin onları ilaç yerine ödül veya yiyecekle ilişkilendirmelerini sağlar.

Ancak, seçtiğiniz ilaç çok iyi bir aromaya sahip değilse, köpeğinizin mamasının kalan kısmı ile karıştırarak veya fındık ezmesi gibi bir şey içine sokarak onu “kamufle edebilirsiniz”.

Oral pire tedavilerinin hızlı, basit uygulanması ana avantajlarından biridir. Fakat onların kalıcı etkilerini kesinlikle göz ardı edemezsiniz. Çoğu oral tedavi, özellikle köpeğiniz çok fazla pireye maruz kalmadıysa 1-3 ay arasında sürer.

Bu uzun ömürlü nitelik, banyo planlarına dahil edilen topikal tedavilere kıyasla onları en pratik seçenek haline getirir.

pire şampuanıyla banyo yapan köpek

Koku, köpeğin en güçlü duyularından biridir. Topikal tedaviler söz konusu olduğunda bu büyük bir dezavantajdır. Birçoğunun köpekleri son derece rahatsız edebilecek bir kokusu var. Köpek, oral tedaviden sonra birkaç saat içinde bile garip davranmaya başlayabilir.

Cilt hassasiyeti

Ayrıca, tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpekler de topikal tedavilere karşı cilt hassasiyeti veya kimyasal bileşiklere alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu oral pire tedavilerinde daha az problem yaratır.

Genel olarak, veterinerinizin tavsiyelerine uymak ve neyin işe yaradığını görmek için ilaçlarla deneme ve yanılma yapmak her zaman en iyisidir. Köpeğinizin bireysel özellikleri ve pirelere maruz kalma derecesi (veya yılın zamanı), ilacın çalışma stilinde rol oynayabilir ve potansiyel olarak etkinliğini azaltabilir.

Köpeğinizin sağlığı ve mutluluğu söz konusu olduğunda hiçbir risk almayın. Köpeğinizin piresiz olması ve kaşıntı hissetmemesi için doğru ilaçları bulun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.