Köpek Ağız Kokusu Sorununu Çözmek için 5 İpucu

Kötü nefes kokusu, herkesi garip hissettiren hoş olmayan bir sorundur. Aslında, en utanç verici anlardan biri olduğu düşünülür.
Köpek Ağız Kokusu Sorununu Çözmek için 5 İpucu

Son Güncelleme: 14 Ağustos, 2020

Bazı insanlar bilmese de, köpeklerin ağız kokusuna şahit olmak biraz garip düşünülebilinir. Aslında bu gerçek onları insanlara çok benzer kılıyor.

Köpeğinizin nefesi kötü kokuyorsa kötü kokuyu gidermek için mümkün olan her şeyi yapmak çok önemlidir. Ancak, bu her zaman kolay olmayabilir. Aşağıda, bu sorunu kolayca çözmenize çok yararlı olacak 5 ipucu bulunmaktadır.

Onları düzgün besleyin

yemeği değişen köpek

Dört ayaklı arkadaşınızı besleme yönteminiz, genellikle iyi veya kötü bir nefes kokusunun belirleyici bir faktörüdür. Bu yüzden yoldaşınız iyi yemek yemiyorsa, kötü bir kokuya sahip olacaktır, oysa onları doğru beslediğinizde bunun tam tersi olacaktır.

Örneğin, köpekler çok fazla et yerlerse, nefeslerinin korkunç kokması çok yaygındır. Bunun nedeni, bu gıdaların genellikle dişlerinde kalıntılar bırakmasıdır ve bu kalıntılar daha sonra bakteriler tarafından saldırıya uğrarlar.

En çok tavsiye edilen şey, köpeğinize konserve yiyecek yerine mama gibi kuru gıdalara dayalı bir diyet vermek olacaktır. Bu şekilde köpekler iyi beslenir ve nefesleri kötü kokmaz.

Onlara oyuncak alın

Bu eşyalar sadece köpeğinizin eğlenmesine ve stresten kurtulmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda yavrularınızın nefesinin güzel ve taze kokmasına da olanak sağlar.

Birçok köpek oyuncağının köpeklerin dişlerini temizleyen ve yiyecek kalıntılarını ortadan kaldıran bir tür diş fırçası gibi iş çıkarması birçok insanı şaşırtmaktadır.

Bu, köpeğinizin ağız kokusunu ortadan kaldırmak için önerilen bir şey olsa da, köpeğinizin köpek yavrusu başlıklı oyuncakları kullanmaya başlaması önemlidir. Bu şekilde köpeğinizin ağız hijyeni iyi hale gelir ve kötü şeyler çiğneme alışkanlığını geliştirmekten de kaçınırlar.

Bu amaçla üretilen en iyi oyuncaklar naylon veya doğal kauçuktan yapılmış oyuncaklardır. Çünkü bu ürünler köpeğinizin diş etlerine masaj yaparlar ve köpeğin bu ürünleri sürekli çiğnemesi nedeniyle dişlerini temizlerler.

Köpek ağız kokusu sorununu gidermek için hindistancevizi yağı

Sağlığımız için birçok yağın harika olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak bu durum, insanın en iyi arkadaşı köpekler için de geçerlidir.

Hindistancevizi yağı tüm yağlar arasından köpeğinize verebileceğiniz en iyi yağlardan bir tanesidir. Bu yağ, inanılmaz derecede elverişli bir dizi özelliğe sahiptir. Bu da onu harika yapmaktadır.

Aslında, bu yağ bir besin öğesidir ve köpeğinizin metabolizması için dengeleyici bir ürün olarak son derece etkilidir. Bu nedenle kötü kokuyu gidermek için hindistancevizi yağı tüketimi çok önemli olacaktır.

Günde küçük bir kaşık dolusu hindistancevizi yağı köpeğiniz için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu ürün sadece ağız hijyenini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda tüylerinin parlaklığını da artırır.

Maydanoz çiğnemelerine izin verin

Şunu kabul edelim ki, ağzımızın koktuğu zamanlarda her zaman bu sorunla mücadele etmek için maydanoz çiğnemesi tavsiye edilmektedir.

Maydonozun aynı zamanda köpekler için de yararlı olması çok ilginç bir durumdur.

Bilmiyor muydunuz? Bu bitkinin sindirim problemlerine karşı etkili olmasını sağlayan bazı özellikleri bulunuyor.

Köpeğinizin maydanoz çiğnemesini istiyorsanız, haftada iki kez küçük bir parça vermeniz önerilir. Onları asla üst üste çok fazla vermeyin çünkü bu onun için zararlı olabilir.

Onlara temiz su verin

Su içen köpek

Bakterilerin ağız kokusuna neden olduğu düşünüldüğünde, bakterilerin en sık görülebileceği yerlerden biri köpeğinizin su kabıdır.

Kötü ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız köpeğinize temiz su verdiğinizden emin olun. Bu şekilde köpeğinizin kasesinde bakteri barınmaz. Yani köpeğinizin ağız kokusu hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Sadece bu ipuçlarını takip ederek, köpeğinizin ağız hijyenini kontrol altında tutabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.