Schnauzer'lar: En İyi Dostlarımız

Schnauzer cinsi köpekler çiftlik hayvanları olarak adlandırılır. Dünya savaşları boyunca askeri köpekler olarak işlev gören bu sevimli dostlarımız, bugün bile çeşitli alanlarda koruma köpekleri olarak hizmet ediyorlar.
Schnauzer'lar: En İyi Dostlarımız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Schnauzer cinsi köpekler, üç farklı büyüklüğe sahiptir: 6 ve 7 kg ağırlığında olan minyatürler, 14-15 kg ağırlığındaki standart ölçüde olanlar ve 30 kg’ı aşan iri ebatlarda olanlar.

Kökeni

Sağlam gövdesi ve tüyleri sayesinde soğuk hava ve sert koşullara karşı dayanıklı olan bu köpek ırkı, her türlü işlevde iyi performans gösterirler.

Karakteri

schnauzer

Schnauzer köpekleri güçlüdür ve doğası gereği iyi huyludurlar. Şehir ortamında yaşamaya uygun köpeklerdir. Fazla egzersiz yapmalarına gerek yoktur ancak zamanla artrit hastalığından muzdarip olabilirler. İyi bir günlük egzersiz yeterli olacaktır.

Sahiplerini çok seven ve her durumda onları koruyan enerji seviyeleri yüksek köpeklerdir. Havlamayı çok seven mükemmel koruyucu köpeklerdir. Yabancılara güvenmezler.

Ayrıca, eğitim sürelerinde oldukça itaatkardırlar. Çeviklik gerektiren ve diğer yarışmalarda bile kullanılıyorlar. Çabuk sıkılma eğilimleri vardır ve böyle durumlarda inatçı tavırlar sergileyebilirler.

İri ebattaki schnauzer’lar, özellikle aynı cinsiyetteki diğer köpeklere karşı agresif tutumlarda bulunabilirler. Çocuklara karşı çok sevecendirler. Ancak, küçük bir çocuğu istemeden de olsa yere devirip yaralayabilen çok güçlü ve büyük köpekler olduklarını hatırlamalıyız.

Arkadaşlığı ve disiplini

Büyük ebattaki schnauzer’lar sürekli ilgi, alaka ve sevgi ihtiyacında olurlar. Sahipleri her zaman yanlarında olsun isterler. Aksi durumda, ruh halleri biraz somurtkan ve kasvetli olacak ve hatta sahiplerine saygı duymamaya başlayacaklardır.

Özellikle daha küçük köpekler veya diğer hayvanlar ile yaşaması gereken durumlarda çok dikkatli olmalısınız, çünkü çok gelişmiş bir av güdüleri vardır. Diğer canlı türleri ile birlikte yaşamaya alışması için onlar ile çok küçük yaşlardan itibaren yaşamaya başlamalı ki birbirlerine alışmaları kolay olsun.

İyi bir bekçi köpeği

Farklı yerlerin koruyucuları olarak, sahibinin evi, avluları, çiftlikleri vb. gibi yerler için Schnauzer köpekleri çok değerli birer uzmandır. Doğaları gereği koruyucu bir yapıya sahip köpeklerdir, bu nedenle herhangi bir tehlike sezinlemeleri durumunda mütemadiyen havlarlar.

Kendinin ve ailesinin mekanları olarak düşündüğü sınırlar üzerinde bölgesel ve koruyucu bir tutuma sahiptirler. Bundan dolayı, içinde bulundukları mekanı paylaşmaya alışmaları için diğer köpekler ile çok genç yaşlardan itibaren yaşamaya başlamaları tavsiye edilir.

Bakımları

Tüylerinin bakımı son derece önemlidir. Düğüm oluşmaması için çok sık taranmalı ve temiz tutulmalıdır.  Tüyleri iki katmandan oluşur: Koruma görevi gören üst tabaka ve daha yumuşakça olan iç tabaka.

Ayrıca, mideleri zayıf noktalarıdır.  İhtiyaç duyduklarından daha fazlasını yemek eğilimindedirler ve bu nedenle, kilo almalarını önlemek için çok dengeli bir diyet uygulamaları gereklidir. Bu köpeklere doğal gıdaların verilmesi tavsiye edilir.

Minyatür schnauzer köpekleri

schnauzer köpeği

Küçük görünmeleri sizi yanıltmasın. Her ne kadar zayıf bir karaktere ve kişiliğe sahip gibi görünse de, durum böyle değildir. Güçlü ve istikrarlı havlamalarıyla ve hatta karakteristik ulumalarıyla bilinen hayvanlardır. Bu sayede zeki, kararlı ve enerjik mizaçlarının belirtilerini gösterirler.

Minyatür Schnauzer’lar terrier kategorisine dahil edilirler. Yani, toprakta çalışması ve aynı zamanda sıçan ve fare gibi küçük kemirgenleri avlaması için yetiştirilen köpek grubunda.

Bu küçük köpekler neredeyse mükemmel birer arkadaştırlar. Klasik olarak sessiz bir köpektir, itaatkar olmak üzere eğitilmesi kolaydır ve de ısırmaz. Çocuklar ve diğer köpekler ile iyi anlaşır. Ailesinin yaptığı rutin işlerin bir parçası olmayı sever.

Miniature Schnauzer’lar çok arkadaş canlısı, zeki, mutlu, enerjik ve oyuncu hayvanlardır. Çocuklar ile iyi anlaşır ve ailesi ile birlikte zaman geçirmekten keyif alırlar.

Sahibinin vereceği iyi bir eğitim sayesinde, diğer köpekler ile anlaşabilir ve onlarla birlikte yaşayabilir. Hane halkının tüm bireyleri ile iyi anlaşması için i yi bir şekilde sosyalleşmesi  önemlidir .

Havlamaları çok sıktır ancak güçlü bir ses tonundan ziyade, uzun uzun yumuşak bir uluma şeklindedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.