Köpeklerin Çim Yeme Sebepleri

Köpeklerin atası kurtların ara sıra çim ve bitki yediğini belirtmek isteriz. Bu nedenle, köpekler de bu yüz yıllık davranışı miras edinmiştir.
Köpeklerin Çim Yeme Sebepleri

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2019

Köpekler neden çim yer, hiç düşündünüz mü? Akla gelen ilk cevaplar “bağırsaklarını arındırmak istedikleri” ya da “karınları ağrıdığı” içindir. Ancak, köpeklerin çim yeme sebepleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Detaylar için makalemizi okumaya devam edin!

Köpeklerin Çim Yeme Sebepleri

Köpeğinizle yürüyüşlere çıktığınızda ya da köpeğinizi bahçeye saldığınızda bu davranışıyla sık sık karşılaşmışsınızdır. Aniden köpeğiniz sanki açlıktan ölüyormuş gibi çim yemeye başlar. Ancak ortada endişelenecek bir durum yok çünkü bu köpeğinizin kafayı yediğine işaret etmiyor. Bu hareket köpeğinizin özünü ya da herhangi bir ayarını değiştirmiyor, merak etmeyin.

Köpeklerin atası olan kurtların da ara sıra çim ve bitki yediğini unutmayın. Bu durum aynı zamanda avcılar ve kedigiller için de geçerlidir. Bu yüzden, Köpekler de bu yüzyıllık davranışı miras edinmişlerdir.

Köpeklerin neden çim yediklerini her zaman anlayamasak da, köpekleri bu davranışa iten bazı “hipotezler” yer almaktadır.

1. Bağırsaklarını temizlemede

Çimen yemek ile ilgili bu genel varsayım doğru! Köpeklerin karın ağrısı çektiklerinde, çok yemek yediklerinde ya da bozuk yiyecekler tükettiklerinde yapacakları ilk şey, midelerini rahatlatmak için çim yemek olacaktır.

kusan köpek

Ot yemek, mide veya bağırsak sorunlarından kaynaklanan rahatsızlığı azaltacaktır. Tam da bu yüzden, her zaman böyle olmasa da aynı hayvanın kustuğunu ya da ishal olduğunu görebiliriz. Diğer durumlarda, hayvanın dışkıları etkilenmez. Bunun yerine koca bir tükürük, çimen ve çimen benzeri maddeleri kusarlar.

2. Beslenme düzeni değiştiğinde

Köpekler genelde yedikleri yemeklerle ilgili bir sorun yaşamazlar; sıkılmadan hayatlarının geri kalanında aynı yemeği yiyebilirler. Ancak, ara sıra yeni tatlar denemek isterler.

Köpekler sebzeleri ve bazı meyveleri iyi besin olarak gördükleri ve tadına bakmak istedikleri için tüketirler. Bununla beraber köpekler yolda buldukları herhangi bir çimeni yemek yerine en sevdikleri bölgeden yemeyi tercih ediyorlar.

Örneğin filizleri, uzun çimleri, koyu renkli çimleri vb. tüketebilirler. Her köpeğin kendine has bir yemek seçimi vardır!

3. Açlıklarını bastırmak istediklerinde

Bazı insanlar köpeklerini sadece sabahları ve akşamları beslerler. Geri kalan zamanlarda da bu köpekler, iştahlı hissetmektedirler. Önlerindeki tek seçenek çim olduğu zaman da bu fırsattan istifade ediyorlar! Lif açısından zengin olan çimler, aynı zamanda doyurucu da bir etkiye sahiptir.

çim yiyen köpek

Bu, köpeklerin bir diyet ya da başka bir şey uyguladığı anlamına gelmez. Ancak, çimen yiyerek akşam yemeği saatine kadar karınlarını doldurabileceklerini biliyorlar.

4. Takviye olarak çim yerler

Önceden de bahsettiğimiz gibi, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için köpekler çimen yiyebilir. İstediğiniz kadar köpeğinize dünyanın en iyi yemeklerini verin; eğer bir besine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa doğada onu bulmanın yollarını arayacaktır.

Çimen, bir köpeğin günlük yemeğinin sağlayamayacağı vitamin ve mineraller içerir. Veterinere köpeğinizin ihtiyacı için en uygun olan köpek mamasının hangisi olduğunu sorun (örneğin bir Kaniş ile Napoli Mastifi’nin diyeti birbirinden farklıdır).  Veterinerin söylediğini takip ettiğiniz sürece, köpeğinizin diyetine “insan” yiyecekleri ile de takviye yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, nedeni ne olursa olsun köpeklerin yürüyüşlerde ya da bahçede gezinirken çimleri yemeleri zararlı değildir. Unutmayın, bir hayvanın içgüdüleri güvenilirdir; köpeğiniz ne yaptığını iyi bilir. Bu yüzden zehirli ya da ilaçlı olmadığı sürece köpeğinizin çim yemesini yasaklamayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.