Köpeklerde Parazit Tedavisi için 5 İpucu

Köpeğinize nasıl ve ne zaman parazit tedavisi uygulayacağınızı öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.
Köpeklerde Parazit Tedavisi için 5 İpucu

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2020

Evcil bir hayvanınız varsa parazit tedavisi yapmak oldukça önemlidir. Köpeklerde parazit tedavisi, hem köpeğin kendisini hem de insanları etkileyebilecek ciddi sağlık sorunlarını önleyebilir.

Bir köpeği etkileyebilecek birçok farklı parazit bulunmaktadır. Bunlar pire, kene ve sivrisinek gibi böceklerden kaynaklanabilir. Bu sebeple, bu tür canlıları hayvanlarımızdan uzak tutmak için kovucu ilaçlar kullanmaktayız.

Bugünlerde, köpeklerde parazit tedavisi için kullanılan birçok ürün bulunmaktadır. Her bir ürünle ilgili dikkat etmeniz gereken önemli nokta, ürünün etkisinin ne kadar uzun sürdüğü ve ürünü ne zaman kullanmanız gerektiğidir.

Köpeğinizi ne zaman parazitlerden arındırmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeklerde parazit tedavisi

Aylık uygulamalar

Evcil hayvan sahipleri olarak, bu soruna uzun süreli bir çözüm yolu bulmanız gerekir. Köpeğinizde kullanacağınız ürünün uygulama ve son kullanma tarihini not alın. Dış parazitleri önlemek istiyorsanız, ayda bir kez derisine bölgesel tedaviler uygulayabilirsiniz. Parazit kovucu tasmaların etkisi markaya bağlı olarak aylarca sürebilir.

2. Bölgesel tedaviler mi yoksa tasma mı kullanılmalı?

Bölgesel tedaviler, parazitlerle mücadele etmede etkilidir. Yağlı bir kıvamı vardır, köpeğin cildine doğrudan uygulayabilirsiniz. Emmesi birkaç saat sürse de etkisi bir ay devam eder.

köpeklerde parazit tedavisi

Parazit önleyici tasmalar belirli aralıklarla azar azar kimyasal bir madde salgılar. Bu birkaç ay aralarla bir sene sürebilir. Tasmanın etkili olabilmesi için, tasma ile boyun arasına iki parmak kadar boşluk bırakmalısınız.

Bölgesel tedavilerin ve tasmaların farklı kullanım alanları vardır. Bazı markalar keneleri, pireleri, sivrisinekleri ve layşmanya (leishmania) taşıyan kum sinekleri için de etkiliyken, bazıları kum sineklerini etkilemez. Ayrıca her parazit için aynı ürünle bile etkisi aynı süre devam etmeyecektir.

3. İç parazit temizleme

İlk iki seçenek pire, kene ve sivrisinek gibi dış parazitlerin ısırıklarını önlemek için mükemmel bir seçenektir. Ancak, tenya ve köpeğinizi etkileyebilecek başka parazit türleri de vardır.

İspanya’da, her sene Avrupa pasaportlarına parazit tedavisi uygulandığına dair kayıt yapılması gerekmektedir. Ayrıca, köpeğinizle seyahat etmek istiyorsanız, başka ülkeler de bu uygulamayı zorunlu kılmaktadır.

En iyi seçenek, veterinerden temin ettiğiniz tableti her 3 ayda bir köpeğinize vermenizdir. 

Bu tabletlerin etkileri, dış parazit tedavileri gibi uzun sürmez. Köpeğinizin sindirim sistemini temizleyen tek seferlik bir etkileri vardır. Ancak, tableti verdikten sonra iç parazitlerden tamamen kurtulacağına emin olabilirsiniz.

4. Yavru köpeklerde parazit tedavisi

Yavru köpek 6 haftalık olduğu zaman anne sütünden aldığı bağışıklığı kaybeder. Bu aşamada köpeğinize parazit tedavisi uygulamaya ve aşı yaptırmaya başlamalısınız.

İlk parazit tedavileri çok önemlidir. Çünkü yavru köpeklerin sindirim sistemlerinde parazit oluşması çok da anormal bir durum değildir. Bu tedavileri uygulayarak ve aşıları yaparak, köpeklerde parvo hastalığı (kanlı ishal) gibi ciddi hastalıkları önleyebilirsiniz.

hasta köpek

Ancak aşı yaptırmadan önce veteriner, köpeğinizin iç ve dış parazitlerden temizlenmiş olduğunu kontrol etmelidir. Herhangi bir problemle karşılaşmamak için aşı yapıldığında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması gerekir.

5. Parazit önleyici aşılar

Yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra, Kennel cough ve layşmanya (leishmania) gibi hastalıkları önlemek için de aşılar bulunmaktadır. Köpeğinizin sürekli olarak korunmasını sağlamak için her sene olması gereken aşılar vardır.

Layşmanya aşısı özellikle deniz ve nehir gibi sivrisinek kaynayan nemli bölgelerin yanında yaşayan hayvanlar için çok önemlidir.

Kennel cough aşısı, özellikle kış aylarında hasta köpeklerle bir arada olan köpekler için çok önemlidir. Ateş gibidir ve bulaşıcıdır, bu yüzden köpeğiniz bakım evinde ya da bir barınakta birçok köpekle bir arada olacağı yerde kalacaksa, aşı yaptırmanız gerekmektedir.

Bu aşıların yanı sıra, yuvarlak solucanlara sebep olan sivrisineklerden köpeğinizi koruyacak enjekte edilebilir parazit önleyici tedaviler bulunmaktadır. Bu ipuçlarını uygulayarak ve aşı takvimini takip ederek köpeğinizin sağlıklı olmasını sağlayın!

İlginizi çekebilir ...
Dış Parazitlerden Kurtulmak için İpuçları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Dış Parazitlerden Kurtulmak için İpuçları

Asıl amaç, hayvanınızın ve çevrenizin refahını riske atmayacak olumlu sonuçlar almak ve dış parazitlerden kurtulmak olmalıdır.