Köpeklerde İştahsızlık Sorunu ve Çözümü

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeğinizin beslenme düzeni son derece önemlidir. Tıpkı biz insanlar gibi köpeklerin de tükettikleri besinler sağlıklarını etkiler. Köpeğinizin sağlıklı bir beslenme düzeni varsa daha dirençli olur ve çok nadir hastalanır. Fakat dengeli bir beslenme düzeni yoksa, aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu yazımızda köpeklerde iştahsızlık sorunundan ve çözümünden bahsediyoruz.

İştahsızlık belirtileri

Bir köpek iştahsız olduğunda veya yemeği kestiğinde, bu bir şeylerin yolunda olmadığını gösterir. Sebebinin duygusal bir problem veya bir hastalık olması fark etmez, köpeğinizin yemek yememesi ciddi sonuçlar doğurabilir ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Köpeğinizin gerçekten bir iştahsızlık sorunu olup olmadığına ve durumu yanlış yorumlamadığınıza emin olmanız oldukça önemlidir. Köpek mamasının üzerinde tavsiye edilen vermeniz gereken mama miktarı genellikle gereğinden fazladır ve köpeğinizin bu mamanın tamamını bitirmemesi oldukça normal bir durumdur. Mama paketinin üzerinde yazılan miktarın sadece % 60 veya %70’ini yemesi yeterli olacaktır.

Köpeklerde iştahsızlığa neden olabilecek şeyler

Köpeğinizin iştahsız olduğunu fark ettikten sonra bu sorunun nedenini belirlemelisiniz. Bunun için de, size köpeğinizin ne sorunu olduğunu söylemesi ve kendi başınıza yanlış bir tedavi uygulamamanız için köpeğinizi bir veterinere götürmelisiniz.

İşte köpeklerde iştahsızlığa neden olabilecek bazı şeyler:

Yetersiz Beslenme

Köpekler büyüdükçe beslenme düzenlerinin değişmesi gerekir. Vücutları geliştikçe, ihtiyaçları da değişir. Örnek olarak, yaşlı bir köpeğin, daha genç veya yavru bir köpekle aynı miktarda yağ tüketmemesi gerekir. İnsanların günlük hayatlarıyla oldukça meşgul olmasından dolayı, köpeklerinin beslenme düzenini değiştirmeye fırsat bulamaması oldukça yaygın görülen bir durumdur.

Sürekli aynı gıdalarla beslenme

Köpeklerde iştahsızlık görülmesinin en büyük nedenlerinden biri de köpeğin sürekli aynı mamayla beslenmekten sıkılmış olmasıdır. O mamaya olan ilgisini kaybeder ve farklı gıdalarla beslenmek ister.

Hastalık

Bazen köpeklerde iştahsızlık, böbrek, ciğer, bağırsak problemi veya kanser gibi fiziksel bir hastalığın belirtisi olabilir. Ayrıca, depresyon, endişe ve stres gibi psikolojik bir sorun nedeniyle de oluşabilir. Yüksek ateş ve ağrı da iştahsızlığa yol açabilir.

Antibiyotikler ve iltihap önleyici ilaçlar gibi bazı ilaçlar iştah kaybına neden olabilir. Köpeğiniz herhangi bir sağlık sorunundan dolayı tedavi görüyor ve çok fazla ilaç kullanıyorsa, veterineriniz ile görüşmelisiniz. İştah kaybı köpeğinizin kullandığı bir ilacın yan etkisi olabilir.

Çevredeki değişiklikler

Hava değişimi ya da ailede değişen sosyal bir durum köpeğinizin ruh halini etkileyebilir ve bunun sonucu olarak iştahı kaçabilir. Bunun nedeni aile içinde yaşanan bir gerginlik veya kavga olabilir.

Aşılar

Aşı yaptırdıktan sonra, köpeğinizin iştahsız olması normal bir durumdur. Çünkü aşılar köpeğinizin bağışıklık sistemini etkileyebilir ve bu da bir şekilde köpeğinizin iştahını etkileyebilir. Normal şartlarda, bu iştahsızlık aşı yaptırıldıktan en fazla 48 saat sonra geçer. Bundan uzun sürerse veterinerinize danışmalısınız.

Detoks (toksinlerden arınmak)

Bazen köpekler toksinlerden arınmak için bir süreliğine yemeyi keserler. Köpeklerin vücutlarında biriken toksinlerden kurtulması oldukça doğal bir şeydir. Eğer köpeğiniz iştahını kaybederse, büyük ihtimalle iki gün yemek yemeyi keser ve bu endişelenmeniz gereken bir durum değildir. Fakat 2 günden fazla yemek yememesi sağlığı için tehlikeli olabilir. Not: vücudunun sıvı kaybetmemesi önemlidir. Köpeğiniz iştahı olmasa bile, mutlaka su içmesi gerekir.

Köpeğiniz iştahını kaybederse ne yapmalısınız?

 • Köpeğinizin tedavi edilmesi ve iştahının tekrar açılması için onu bir veterinere götürün.
 • Köpeğinizi doğru sayıda öğün ile besleyin, günde iki kere; bir sabah bir akşam. Bu sayede köpeğinizin iştahsızlığının öğün sayısı ve zamanıyla ilgili olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Köpeğinizi ödül mamasıyla fazla beslemeyin.
 • Köpeğinize uygun bir beslenme düzeni yapması için bir veterinere danışın.
 • Köpeğinizi sevin. Köpekler üzgün veya depresif olduğu zamanlar iştahsızlık sorunu yaşayabilir.
 • Köpeğinizi yemesi için teşvik edin. Bunu mamasını lezzetli bir et suyu ile karıştırarak veya mamasına az miktarda et (baharat veya sos olmadan) ekleyerek yapabilirsiniz.
 • Özellikle yemeklerden önce, iştahını arttırmaya yardımcı olmak için bir egzersiz rutini oluşturun.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bontempo, V. (2005). Nutrition and health of dogs and cats: evolution of petfood. Veterinary research communications, 29(2), 45-50.
 • Shmalberg, J. (2014). Part 1: Canine performance nutrition. Tod. Vet. Pract, 4, 72-76.
 • Delaney, S. J. (2006). Management of anorexia in dogs and cats. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 36(6), 1243-1249.
 • Gawor, J. P., Reiter, A. M., Jodkowska, K., Kurski, G., Wojtacki, M. P., & Kurek, A. (2006). Influence of diet on oral health in cats and dogs. The Journal of nutrition, 136(7), 2021S-2023S.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.