Köpeklerde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Köpeklerde de obsesif kompulsif bozukluk olabileceğini biliyor muydunuz? Bugünkü makalemizde bu konudan bahsedeceğiz.
Köpeklerde Obsesif Kompulsif Bozukluk
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnanılmaz görünebilir ancak köpeklerde obsesif kompulsif bozukluk çok sık görülmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), anksiyeteden kaynaklanan ve korku ve endişeye sebep olan tekrarlayan, ısrarcı ve beklenmedik düşüncelerle karakterize edilen bir hastalıktır.

İnsanlarda genellikle eylemlerin ve örüntülerin tekrarına odaklanan birçok OKB türü vardır (bunların arasında istifleme ve düzenleme bozuklukları da yer almaktadır). Bugünkü makalede, köpeklerde bu hastalığın belirtilerini nasıl fark edeceğinizden ve olası tedavi seçeneklerinden bahsedeceğiz.

Köpeklerde obsesif kompulsif bozukluk nasıl anlaşılır?

Hayvanlar konuşamayacakları veya aşırı karmaşık işlevleri yerine getiremeyecekleri için aşağıdaki gibi tekrarlayan davranışları izleyerek hastalığı tanımlayabiliriz:

 • Diğer köpeklere, insanlara, hayvanlara sebepsiz yere sürekli havlıyorsa,
 • Yüzeyleri abartılı bir şekilde çiziyorsa,
 • Sebepsiz yere kazıyorsa,
 • Aşırı yalıyorsa,
 • Sürekli kuyruğunu takip ediyorsa,
 • Mobilyaları ve diğer eşyaları çiğniyor ve parçalıyorsa,
 • Hayali sineklerin peşine düşünüyorsa.

Obsesif kompulsif bozukluk, stereotipi kavramıyla yakından bağlantılıdır. Bu, hayvanların sebepsiz bir yere tekrar tekrar yaptığı bir davranış kalıbıdır. Stereotipler, stres veya dikkat eksikliği durumlarında ortaya çıkabileceğinden, her zaman OKB’nin bir göstergesi olmaz. Genellikle bu davranışlar stres faktörleri ortadan kalkınca geçerler.

Ancak, bu hastalık bazında, stereotipler hayvanın yaşamının erken dönemlerinde ortaya çıkar. Geçmediği gibi zaman geçtikçe de yoğunlaşırlar. Genel olarak, bu davranış kalıpları benliğe ve hayvanın kendisine aşağıdaki gibi zararlara yol açmasına neden olabilir:

 • Epidermal lezyonlara neden olan akral yalama dermatiti
 • Kazma ve yüzeyleri sürekli olarak çizmekten dolayı ayak tabanlarında kanama
 • Sürekli yalamaktan ve uzun süreli kaygı durumundan dolayı tüylerde dökülme
 • Çeşitli bedensel yaralanmalar

Köpeklerin hayatta kalma içgüdülerinden dolayı kendilerine kasten zarar vermeyeceklerini unutmayın. Bununla birlikte, yukarıdaki işaretlerden herhangi birini köpeğinizde gözlemlerseniz derhal bir veterinere danışmalısınız. Çünkü bunlar evcil hayvanınızda bir sorun olduğunun çok bariz bir belirtisidir.

takıntılı köpek

Köpeklerde obsesif kompulsif bozukluk nedenleri

Ağrılı bir tıbbi durumu olan, anksiyeteye yatkın olan ve herhangi bir duyusunu etkileyen bir hastalığı olan köpekler, obsesif kompulsif bozukluğa daha yatkın olmaktadır. Bu nedenle, bu bozukluğun açık bir fizyolojik bileşeni vardır.

Ayrıca, hayvanın kendi vücudu dışındaki önceki deneyimler ve faktörler de etkileyici bir rol oynar. Uzun bir süre boyunca tekrarlayan şiddet geçmişi, ihmal, bağlı kalma ve istismarla bağlantılı diğer birçok faktör, köpeklerde bu tür bozukluklarla yakından ilişkilidir. Hatta bu tür patolojiler en çok istismara uğramış hayvanlarda yaygındır.

Bu sebepten dolayı karmaşık bir yaşam öyküsü olan bir köpeği sahiplenmeden önce, bu durumun hem sizin hem de evcil hayvanınızın hayatına nasıl bir zorluk çıkaracağının farkında olmalısınız. İstismara uğramış köpeklere ikinci bir şans vermek, gerçekten sevgi dolu bir ortama ihtiyaç duyan bu hayvanlar için harika bir durumdur.

Ancak, onları sahiplenecek insanların köpek eğitiminde bilgili olmaları gerektiği gibi aynı zamanda obsesif kompulsif bozuklukla baş edebilecek sabra ve zamana da sahip olmaları gerekir. 

Tedavi

Hayvan hastalıkları ve psikolojisi alanındaki uzmanların yardımı, OKB gibi büyük bir hastalıkla baş etmede çok önemlidir. Uzun süreli davranış değişikliği seansları gerekebilir. Bir hayvanın davranışını değiştirmenin sabır gerektiren yavaş bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. 

üzgün duran köpek

Davranışın veya travmanın şiddetine bağlı olarak, ilaçla tedavi de gerekebilir. Maalesef, bu durumu ömür boyu sürdürmeniz gerekebilir. Köpekler için özel olarak üretilen ansiyolitikler ve antidepresanlar bulunmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluk, fark etmesi ve uğraşması zor bir hastalıktır ancak sabırla, anlayışla ve bir uzman yardımıyla üstesinden gelinebilir. Unutmayın, bütün hayvanlar mutlu olmayı hak eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.