40 Pitbull'un Sonu: Terk Edilen Hayvanları Kurtarmak

Terk edilmiş bir köpeğe nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz?
40 Pitbull'un Sonu: Terk Edilen Hayvanları Kurtarmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şiddet içeren vakalarda başrol oynayan türler genellikle Amerikan Pit Bull Terrierler. Daha iyi bilinen adlarıyla Pit Bulllar. Bugün konumuz terk edilen hayvanları kurtarmak ve size terk edilmiş Pit Bull köpeklerinden bahsedeceğiz.

Karma Cinsler ve Terk Edilmiş Pit Bull Köpekleri

Bu cins sık sık Amerikan Staffordshire Terrier cinsi gibi türlerle karıştırılır. Pit Bulllar bu cinsle kökenlerini paylaşırlar ancak farklıdırlar. Bunun nedeni standart ve doğal seçilim kriteridir.

Pitbull ile daha küçük ve refakatçı bir cins olan Staffordshire Bull Terrier cinsi birbirine karıştırılmamalıdır. İngiliz Bull Terrier ve Boxer cinsleri de Pitbull cinsi köpeklerden farklıdır.

Pitbulllar narkotik taraması amacıyla güvenlik hizmetlerine katkıda bulunurlar. Ayrıca evcil hayvan olarak da bakılırlar.

40 Pitbull’un Hikayesi: Terk Edilen Hayvanları Kurtarmak

zayıf kurtarılan pitbull

Bir köpek pek çok durumda bizi şaşırtabilir. Özellikle de tehlikeli olduğunu düşündüğümüz terk edilmiş bir köpek bunu yapabilir. Pitbulllar için olduğu gibi belli köpek türlerini suistimal edilmiş ve savunmasız kalmış bir durumda görmek akıl almaz bir şeydir.

Geçtiğimiz günlerde terk edilmiş bir evde oldukça kötü koşullar altında yaşayan 40 Pitbull köpeği bulundu. Ev Kanada’da Mathews gölünün yakınlarındaydı.

Evin sahibi, uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle tutuklanan ünlü bir suçlu. Pitbulllar’ı terk edip kendi başlarına bırakmış.

Evin tamamen köpeklerle dolu olduğunu komşular fark etmiş. Evden kötü bir koku geldiğini anlayınca Hayvan Kontrol Servisi’ne haber vermişler. Hayvan Kontrol Servisi görevlileri eve ulaştıklarında korkunç bir sahneyle karşılaşmışlar.

Köpeklerle dolu olan ev korkunç bir durumdaymış. Köpeklerin çoğu ölmüş. Kalanlar da o kadar zayıflamışlar ki artık hareket bile edemez hale gelmişler.

Terk Edilmiş Bir Köpeği Kurtarmak İçin Tavsiyeler

Sokakta terk edilmiş bir hayvan bulursanız ona yavaşça yaklaşın. Onunla aynı hizaya gelmek için eğilin. Ani bir hareket yapmayın ve güvenli bir mesafede kalın. Hafif bir ıslık sesiyle onu size doğru gelmesi için çağırın. Alçak bir ses tonuyla konuşun.

Terk edilmiş hayvan size yaklaşmayı kabul ederse elinizi uzatın ki koklayabilsin. Sakin sakin ilerleyin ve hayvanı okşayın. Hayvanın başını okşamamanız gerektiğini unutmayın.

Hayvanı aşağıdan başlayıp yukarıya doğru ilerleyerek okşamalısınız. Hayvanın aşağılanmış ve fiziksel açıdan suistimal edilmiş olma ihtimali vardır. Bu nedenle yukarıdan başlayarak onu okşamamız onun içine korku salabilir.

Ani bir harekette veya davranışta bulunmayın. Bunun yerine hayvanın sizi görebileceği şekilde yavaş yavaş hareket edin. Hayvanın arkasına geçmeyin. Bu da kendini güvende hissetmemesine neden olabilir.

Terk edilmiş hayvanı bir aracın içine koymak istiyorsanız en iyisi onu sizi takip etmesi için tatlı tatlı ikna etmenizdir. Bunda başarısız olursanız onu taşımayı da deneyebilirsiniz.

Her zaman aşırı derecede dikkatli olun ve hayvanın yüzüne bakın. Bu, onun güven duymasına yardımcı olacaktır. Böylece siz de onun mimiklerini ve tepkilerini izleyebilirsiniz.

Sizin varlığınız hayvanın gerginleşmesine yol açıyorsa veya hayvan sizin niyetinizden şüphe duyuyorsa en iyisi onu kandırıp işlek caddelerden veya yollardan uzak bir yere götürmenizdir. Böylece kazalardan korunmuş olur.

Terk Edilmiş Bir Hayvana Nasıl Tasma Takılır?

terk edilen köpeklerin yaşadığı ev

Bir tasmanız varsa bunu hayvanın boynuna takmayı deneyebilirsiniz ancak dikkatli olun! Bunu yapmanız köpekte gerginlik yaratıyorsa o zaman tasma takmak hiç iyi bir fikir değil demektir. Hayvan agresifleşebilir. Tasmayla kendine veya size zarar verip sizi ısırabilir.

Hayvanla doğru bir şekilde bağ kurduğunuzdan emin olduktan sonra onu güvenli bir yere götürün. Evinizde hayvan besliyorsanız onu hemen hayvanlarınızın yanına götürmeyin.

Çünkü hayvanın geçmişte neler yaşadığını bilmiyorsunuz. Unutmayın hayvan hasta olabilir ya da size karşı agresif davranmamış olsa bile diğer hayvanlara karşı agresif davranışlar sergileyebilir.

Birlikte geçirdiğiniz ilk anlarda hayvanın suyunun ve yiyeceğinin olduğundan emin olmalısınız. Dışkılarken ve idrarını yaparken onu gözlemleyin. Dışkıda veya idrarda renk değişikliği veya kan olduğunu fark edebilirsiniz.

Hayvan hemen veterinere götürülecek durumda değilse onu veterinere götürmeden önce birkaç saat bekleyin. Böylece köpek hakkında biraz bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Bu da uzmanın size sorabileceği soruları cevaplayabileceğiniz anlamına gelir.

Terk edilen hayvanları kurtarmak isteyen birinin terk edilmiş hayvanın güvenini kazanması çok önemlidir. Böylece hayvan hayatı boyunca sizin onu nasıl hissettirdiğinizi hatırlayacaktır. Kendine has bir şekilde bu deneyimi hatırlayacak ve onun için yaptıklarınız nedeniyle size minnettar olacaktır.

Hayvanın sağlıklı olduğundan emin olun. Veteriner de bu durumu onayladıktan sonra onu toplumun içine entegre edebilirsiniz. Hayvanı başkalarıyla sosyalleştirmeye, onunla oynamaya veya tasmasını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Görseller Kaynak: www.upsocl.com

İlginizi çekebilir ...
Bir Zamanların ‘Dadı Köpekleri’: Pitbullar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Bir Zamanların ‘Dadı Köpekleri’: Pitbullar

Pitbullar bir zamanlar dadı köpekleri olarak kullanılırdı. Doğru eğitim yöntemi ile, bugünkü kötü imajından onları kurtarabiliriz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.