Kedilerin Korkularını Yenmesine Nasıl Yardımcı Olunur

Korkan kedilere yardım etmek için etraflarında bulunan şeylere dikkat etmek ve onları değişik uyarıcıların bulunduğu bir ortama maruz bırakmak önemlidir. Tek başına büyüyen kediler kırılgan olurlar ve son derece korkaktırlar. Bugün size kedilerin korkularını aşmalarına nasıl yardımcı olacağınızı anlatacağız.
Kedilerin Korkularını Yenmesine Nasıl Yardımcı Olunur
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin korkularını yenmesine yardımcı olmanın ilk adımı onları tanımaktır. Bu basit bir görev değildir, bu nedenle evcil hayvanınızı tanımak için bir noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Doğuştan utangaç olan bir kedi birçok şeyden korkabilir ve zamanının çoğunu saklanarak geçirebilir. Aynı zamanda, doğuştan dost canlısı ve kendinden emin olan kediler daha az korku yaşayacaktır ve genel olarak korku veren olaylardan çok daha hızlı kurtulacaklardır.

Korku işaretleri

Bir kedinin korktuğunu tespit etmemize yardımcı olabilen çeşitli işaretler bulunur. Çoğu zaman, kedilerin korkularının ardındaki nedeni bir uyarıcı yoluyla tespit edemeyebilirsiniz.

Kediler titrediklerinde, saklandıklarında, aktivite seviyeleri düştüğünde ve pasif kaçak davranışlar sergilediklerinde, bu davranışların ılımlı korku davranışları olarak kabul edildiğini bilmelisiniz.

Kediler korktuklarında aktif kaçış davranışları gösterebilir ve zararlı olması muhtemel eylemlerde ve bağlam dışı motor aktivitede artış gibi işaretler görülebilir. Korkuya tepki verme çeşitli sinirsel yapıları da içine alan karmaşık bir davranıştır. Bu nedenle, bu tepki duyusal, motorsal ve duygusal süreçleri içine alır.

kedi korkusu

Korkunun farklı tezahürleri

Aşağıda, kedilerin korkuya nasıl tepki verdiklerini açıklayacağız. Sıklıkla, korkuya tepkileri savunmacı şekilde olmaktır:

 • Bedensel tepkiler: Tetikte ve uyanık olma durumu. Kediler kulaklarını kafataslarına doğru geri yatırırlar, pençelerini gösterirler, sırtlarını kamburlaştırırlar, kuyruklarını hareket ettirirler ağızlarını açarlar veya dişlerini gösterirler.
 • Sesler çıkarma: Kediler, hırıldarlar, miyavlarlar, burunlarından ses çıkarırlar, kesik kesik ses çıkarırlar veya tıslarlar.
 • Nörovejetatif tepkiler (istemsiz): Bunlar, göz bebeklerinin genişlemesine, çılgınlaşan gözlere, tükürükte artışa ve terlemenin artmasına işaret eder. Ayrıca, idrar ve anal sfinkter kontrolünün kaybı, anal bezlerin serbest bırakılması, artan solunum ve kalp atış hızı ve tüylerin dikilmesi de görülebilir.
 • Hareket: Kediler, korku durumuna çeşitli şekillerde hareketsel tepkiler verirler. Örneğin, kısmen felç olmak, ayağa kalkmak, dairesel hareketler, emeklemek, patilerine vurmak, ısırmak, kavga etmek, saklanmak veya kaçmak gibi kedi davranışları görülebilir.

Korkuyla yaşamanın uzun vadeli sonuçları

Uzun vadeli sonuçlardan kaçınmak için kedilerin korkularını aşmalarına yardımcı olmak önemlidir. Kedigillerde görülen kalıcı ishal otomatik sinir sistemindeki klasik aktivite belirtileri arasındadır. Bu ise enflamatuar bağırsak hastalığına veya irritabl bağırsak sendromuna yol açabilir. Ayrıca korkan kedilerde kendilerini yalamak ya da ısırmak gibi takıntılı davranışlar gelişebilir.

Kedilerin korkularını aşmalarına nasıl yardım edilir

Kediniz saklanıyor, ancak sağlıklıysa, rahat bırakın. Hazır olduğunda çıkacaktır. Kedileri saklandığı yerlerden çıkmaya zorlamak, yalnızca daha fazla korku yaşamalarına neden olur.

Evcil hayvanınızın yiyecek, su ve mama kutusuna kolayca erişebildiğinden emin olun. Mama kutusunu dolu tutun ve evcil hayvanınızın içtiğinden ve yediğinden emin olmak için her gün yiyecek ve suyunu değiştirin.

Yiyecek, kediler için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Yani, kediniz evinizdeki birinden korkuyorsa o kişi evcil hayvanınızı besleyen kişi olmalıdır.

kedilerin korkusunu yenmesine yardım

Kedilerin korkmasını önlemek mümkün müdür?

 • Yaşamın ilk 14 haftasında sosyal ve çevresel etkileşimden mahrum bırakılan kediler iletişim kurma korkusu yaşayabilir.
 • Fobiye veya korkuya neden olan her şeyden kaçamama veya uzaklaşamama öyküsü fobi ve paniğe neden olabilir. Bu nedenle kafeslerde tutulan veya kötü şartlarla donatılmış kediler genellikle korkak olurlar.
 • Birden fazla sahibi olan, yer değişikliği yaşayan ve terk edilme öyküsü olan kediler, terk edilme endişesi ile birlikte yaşayabilir.
 • Sağlık ve sıhhatini koruma:Herhangi bir hastalık, zehirlenme veya ağrılı bir fiziksel durum kaygıyı arttırır ve korku, fobi ve kaygı gelişimine katkıda bulunur.

Kedilerin korkularını yenmesine yardımcı olmak: tanı ve tedavi

Yapmanız gereken ilk şey, kedinizin davranışına neden olan sağlık koşullarını egale etmektir. Veterineriniz evcil hayvanınıza basit dozlu bir korku, endişe veya fobi tanısı koyarsa veterinerinizin yazdığı reçeteli ilaçlar endişenin ve korkunun kalkmasına yardımcı olabilir.

Ancak kedinizi götürdüğünüz veterinerin kediniz için daha fazla tavsiyede bulunması muhtemeldir. Bu öneriler özellikle kedilerinize ve korkusunun özel kaynağına yönelik olacaktır. Bu tavsiyelerin arkasında yatan fikir davranış koşullandırma yoluyla hayvanın korkularını ve kaygılarını hafifletmeye yöneliktir.

İlaçlar etkili olana kadar kedinizin aşırı panik olma ve ayrılık kaygısı yaşama durumlarını yenmesine yardımcı olmak için hayvanınıza koruma sağlamanız gerekir. Bu birkaç gün hatta haftalar sürebilir ve hastaneye yatırma genellikle en iyi seçenektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Overall, K. L. (1997). Pharmacologic treatments for behavior problems. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 27(3), 637-665.
 • Amat, M., Camps, T., & Manteca, X. (2016). Stress in owned cats: behavioural changes and welfare implications. Journal of Feline Medicine and Surgery, 18(8), 577-586.
 • Dramard, V., Kern, L., Hofmans, J., Halsberghe, C., & Rème, C. A. (2007). 7: Clinical efficacy of L-theanine tablets to reduce anxiety-related emotional disorders in cats: A pilot open-label clinical trial. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research, 2(3), 85-86.
 • Lorenz, K., & Leyhausen, P. (1985). Biología del comportamiento: raíces instintivas de la agresión, el miedo y la libertad. Siglo XXI.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.