Köpeklerde Mantar Zehirlenmesi: Ne Yapılmalı?

12 Mart 2020
İlk belirtiler çok hafif olsa da, en yakın zamanda bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Köpeklerde mantar zehirlenmesi, şehir dışında da olabilir evinizde de. Sonuç olarak, köpeğinizin yediği şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mikotoksikoz, mantarda ya da yüzeyde, maddede ya da kirlenmiş yiyecekte bulunan mikotoksinlerin sebep olduğu bir dizi hastalıktır.

Ekmek ve meyve bozulması en muhtemel yiyeceklerdir, ancak köpek maması, özellikle yaş mama da risk taşımaktadır.

Mantar bulaşan bir köpek iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Mantarın bazı türleri zararsız ya da sadece bağırsak sorunlarına neden olurken; diğerleri ölümcül olabilir.

Köpeklerde mantar zehirlenmesinin belirtileri

Mantar türüne ve tüketilen miktara bağlı olarak zehirlenmenin şiddeti ve belirtileri de değişecektir. Ancak, köpeğinizin zehirlendiğini gösteren genel belirtiler şunlardır:

 • Kas titremesi, koordinasyon bozukluğu ve hastalık nöbeti
 • Sık nefes alıp verme ve kalp atışlarında artış
 • Halsizlik, dehidrasyon, iştahsızlık ve kusma
 • Ateş

Zehirli mantar, belirtilerine göre beş kategoride sınıflandırılır. Şiddetin sırasına göre:

 • Sindirim sistemi hastalıklarına neden olan mantarlar. Bunlar arasında Agaricus, Boletus, Entoloma, Lactarius, Scleroderma ya da Tricholoma. Genelde tüketilmesiyle iki saat içerisinde kusma, karın ağrısı ve ishal görünür ve iki gün içerisinde kendiliğinden geçer.
mantar zehirlenmesi

 • Halüsinojenik mantarlar. Başlıca Psilocybe, Panaeolus, Conocybe ve Gymnopilus mantarlarıdır. Serotonin alıcılarını harekete geçirerek merkezi sinir sistemini etkiler.
 • Müskarinik tepkilere neden olan mantarlar. Bunlar arasında Incobye ve Clitocybe yer alır. Gözlerde sulanma, salya artışı, kusma ve ishal en genel belirtilerdir ve birkaç gün boyunca devam edebilir.
 • Psikotropik mantarlar. Amanita muscaria ve Amanita pantherina özellikle belirgin olanlardır. Köpeğinizin koordinasyonunu ve nefes alıp vermesini etkileyebilir ve felce ve hatta ölüme neden olabilir. Bu tepkiler, mantarın sindirilmesinden sonra 30 ve 90 dakika arasında ortaya çıkar.
 • Kangrene neden olan mantarlar. Bunlar arasında Amanita phalloides, Galerina ve Lepiota yer alır. Belirtiler sindirim sistemi sorunları olarak başlar ve karaciğer yetmezliği ile son bulur. Belirtilerin görülmesi normalde 6 ve 24 saat arasında başlar. Derhal veterinere gitmeniz gerekir.

Mantar zehirlenmesi: tedavi ve önlem

Köpeklerdeki mantar zehirlenmesi bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. İlk belirtiler sadece sindirim sistemi ile ilgili olsa da, birkaç saat içerisinde komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, mantarın kendisi çok zehirli olmasa bile, köpeğiniz çok fazla yediyse sebep olacağı hasar daha da artacaktır.

mantar zehirlenmesi

Zehirden kurtulmanın en basit yöntemlerinden bazıları kusma, midenin yıkanması ya da hayvana aktif karbon yedirmektir.

Karaciğer problemleri, havale ya da kalp atışları ve nefes alışverişlerdeki değişikliklerin olduğu durumlarda, atılacak ilk adım hayati belirtilerini stabilize etmektir.

Tedavi sonrası bakımda, veteriner büyük ihtimalle özel bir diyet ve istirahatın yanı sıra bir ilaç yazacaktır. Mantar zehirlenmesinden 48 saat sonrası çok önemli olduğu için köpeğinizin sürekli olarak izlenmesi gerekecektir.

Zehirlenmeyi önlemek her zaman kolay değildir. Ancak özellikle sonbahar aylarında hava nemliyken şehir dışında, parkta ya da bahçede daha dikkatli davranmak gerekir.

 • Hovda, L. (2015). Dvm360. Unfriendly fungi: Five types of mushrooms toxic to pets. Recuperado de http://veterinaryteam.dvm360.com/unfriendly-fungi-five-types-mushrooms-toxic-pets?pageID=4
 • PetMD. Mushroom, Mold, Yeast Poisoning in Dogs. (S f). Recuperado de https://www.petmd.com/dog/conditions/neurological/c_dg_fungi_poisoning