Bir Köpek Felç Geçirince Ne Yapmalı

Bir Köpek Felç Geçirince Ne Yapmalı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Felç, sinir sistemindeki bozukluklar nedeni ile oluşur ve kendini motor bozukluklar ve bazı durumlarda bilinç kaybı olarak belli eder. Bir köpek felç geçirirse, acilen bir tıbbi kontrolden geçirilmesi gerekir.

Burada sık yapılan bir hata, felç geçirmenin bir hastalık olduğuna inanmaktır. Felç, farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Yine de, bir patolojik sorunun ya da durumun emaresidir.

Bu nedenle, özel bir teşhis, felç geçiren bir köpek için uygun tedavi yolunu belirleyecektir. Evcil hayvan sahipleri, bir felç durumunda ne yapacağını bilmeli ve uygulanacak tedavi hayvanın sağlığına ve gelişim durumuna göre uygulanmalıdır. İşleri daha kolaylaştırmak için, felç geçiren bir köpek ile ilgili yapılması gereken birkaç öneriyi sizler ile paylaşıyoruz.

Köpekler Neden Felç Geçirir

Felcin nedenleri, travmatik ya da doğuştan gelen durumlar gibi farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. İlaç gibi dış faktörler de, köpeklerde felce neden olabilir.

köpek üzülmüş duruyor
 • Eğer bir köpek kafasına ciddi bir darbe alırsa, bu da felce neden olabilir. Bu durumda, veterinere darbeyi söylemeniz gerekir.

Uzmanın, olası sakatlıkları değerlendirmek adına kafatası ile ilgili bir çalışma yapması olasıdır.

 • Metabolizma bozuklukları. Bazı metabolizma hastalıkları felç ve bazı hormon bozuklukları ile ilgilidir. Bunlar hepatit, kan şekeri düşüklüğü  ve hipokalsemiyan olarak karşımıza çıkabilir.

Aynı durum tiroit bezi ile ilgilidir.

 • İltihap ya da zehirlenme. Bir köpek felç geçirdiği zaman, iltihap seçeneğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu iltihaplardan biri menenjit olabilir.

İlaç zehirlenmesi de felce neden olabilir.

 • Köpeklerde göğüs tümörü, zamanla kötüleşen hastalıklar ve diğer rahatsızlıklarda bir uzman tarafından teşhis edilebilir.

Genel manada, bazı kronik hastalıklar ve beyin tümörleri de felç ile ilgili olabilir.

 • Felç aynı zamanda, genetik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bazı köpek türlerinin beyin rahatsızlıkları, felç gibi durumlara meyilli olduklarını göstermektedir.

Şivava,Yorkshire teriyeri ve kaniş köpek türleri bu duruma iyi birer örnektir. Sara hastalığına dönüşebilen beyinde su toplanması durumu bu türlerde sık rastlanan bir durumdur.

Bir Köpek Felç Geçirince Ne Yapmalı?

Felç öncesi

Eğer bir canlı felç geçirirse, en kısa sürede bir uzmana götürülmesi gerekir. Aynı durum herhangi bir sinirsel bozukluk olduğunu düşündüğünüzde de geçerlidir.

Örneğin, iyi bir engelleme metodu, herhangi bir büyük travma ya da sakatlık durumunda kontrol için bir veterinere gitmektir (köpekte herhangi bir felç durumu olmasa bile).

Felç üç aşamada gerçekleşir:

 • İnsanlar ilk aşamayı genellikle duygusal bir reaksiyon ile karıştırır. Köpek titrer ve daha gergin olur ve aşırı salya üretimi görülür. Bu emareler iki güne kadar ortaya çıkabilir ve aralarında zaman dilimi bulunabilir.
 • İkinci aşamada kriz vardır. Köpek felç geçirdiği zaman, kasları kasılır ve vücudu istemsiz şekilde titrer. Bazı durumlarda, bilincini kaybettiği de görülür.
 • Son olarak felç sona erdiği zaman, köpek adım adım kendine gelir. Biraz kafasının karışık olması gayet normal bir durumdur.

Felç sırasında

 • Eğer evcil hayvanınız felç geçiriyorsa, sakin olmanız çok önem arz eder. Aynı zamanda, düşüp yaralanmasını önlemek için, köpeğin etrafındaki tüm eşyaları uzaklaştırmanız gerekir.
 • Hayvanı kaldırmaya falan kalkışmayın. Bunun yerine, düşmesini  yumuşak bir hale getirecek şekilde etrafında yastıklar serin.
 • Ses ya da ışık gibi uyaranlar köpeği daha da rahatsız edebileceği için, bunlardan kaçınmanız gerekir. Aynı zamanda su ve mama da vermemelisiniz.
 • Hayvanı yakın bir şekilde takip etmelisiniz. Boğulmasını engellemek için başını geriye yaslamamalı ve dilini dışarı çıkarmamalı.
köpek ve doktor

Felç sonrası

 • Felç sona erince acilen güvendiğiniz bir veterineri arayın. Size ne yapmanız gerektiğini söyler.
 • Veteriner, daha önce kaç kez felç geçirdi, felç ne kadar sürdü, felçten önce ne olduğu gibi birkaç soru soracaktır.
 • Ek olarak, veterinerin köpeğin herhangi bir baş yaralanması alıp almadığını ya da herhangi bir tedavi olup olmadığını bilmesi gerekir.
 • Felç sonrası iyileşme sürecinde köpeğe biraz yer açmanızda fayda var. Eğer köpek bayılırsa, bilincini kazanması için kendisine yardım etmelisiniz. Tıbbı bir gözlem olmadan hiçbir koşulda köpeğe ilaç vermeyin.
 • Uzman teşhisi felcin nedenleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgi verecektir. Felç genel olarak sara ile ilgilidir ama felç geçirmesi için bir köpeğin sara hastası olmasına gerek yoktur.
İlginizi çekebilir ...
Felçli Köpek Tibo Ailesi Sayesinde Tekrar Yürüdü
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Felçli Köpek Tibo Ailesi Sayesinde Tekrar Yürüdü

Tibo, bir gün uyandığında vücudunu hareket ettiremediğini fark etti. Ancak ailesi, uzun uğraşların sonunda köpeklerini tedavi ettirmenin bir yolunu...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.