Köpeklerde Korneal Ülser - İpuçları ve Tedavi Yöntemleri

Birçok evcil hayvan sahibi elbet köpek dostlarında korneal ülser çıkmasının tatsız sonuçlarına tanık olmuştur. Bugünün yazısı size, bu durumdan kaçınmanıza faydalı olacak bazı ipuçları verecek.
Köpeklerde Korneal Ülser - İpuçları ve Tedavi Yöntemleri
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gözler vücudumuzdaki en karmaşık organlardan biridir. Bu karmaşıklıktan dolayı bu yapıyı etkileyebilecek birçok patolojik süreç vardır. Henüz farkında olmayabilirsiniz ama bir şey ne kadar karışık olursa bozulmaya o kadar yatkın olur. Mümkün olan tüm alterasonların arasından bugün üzerine konuşacağımız değişim sinsi doğası ile öne çıkıyor: korneal ülser.

Korneal ülser tam olarak nedir?

Eğer daha önce bir gözün yapısını gördüyseniz dışında kornea isminde bir çeper olduğunu biliyorsunuzdur. İşte bir korneal ülser, göz yuvarının dış katmanının devamlılığını kaybetmesinden başka bir şey değil. Genelde, durumun ciddiyetine bağlı olarak, yoğun rahatsızlık ve ciddi acı ile bağdaştırılır. Aynı zamanda iltihap, akıntı, yaşlanma ve fotofobi (ışık korkusu) gibi durumlar da vardır.

Sebebi ve önlemek için ipuçları

Sebepleri

Mekanik sebepler korneal ülserde en yaygın sebeptir. Dış sebep elementleri travma, yanık ya da yabancı cisimler olabilir. Anatomik alterasyonlar ise göz kapağı ve kirpiklere ilişik her şeyi kapsar.

 • Entropiyon göz kapağının göz yuvarına doğru büyüdüğü bir alterasyondur.
 • Ektopik kirpikler, bir kirpik anormal bir noktada çıkıp güz yuvarına baskı uyguladığında ortaya çıkar.
 • Distikiyaz kirpiklerin dışarıya değil göze doğru anormal bir şekilde büyümesine sebep olan doğuştan gelen bir anormalitedir.

Buna ek olarak, virüsler gibi biyolojik ajanlar da bu tarz bir hasara sebep olabilir.

Bakteriler de ana sebebi olmasa da genellikle birçok ülserde bulunur. Çoğunda sadece bir yan etkidir.

Köpeklerde korneal ülser

Önleyici ipuçları

Artık ana sebepleri bildiğinize göre korneal ülserleri önlemek için ipuçlarına bir göz atın:

 • Hayvanın gözünü, özellikle de yürüyüşlerden sonra eğer bitkilerle etkileşime girdilerse, sıklıkla kontrol edin. Böylece, ülseri ne kadar erken yok ederseniz hasar o kadar hafif olacaktır. Bunun olduğu bir durumda gözü iyice yıkamak için yanınızda su getirmek isteyebilirsiniz.
 • Ne zaman mümkün olursa anatomik alterasyonları çözün. Çünkü erkenden yapılan bir tedavi mevcut sorundan türeyebilecek herhangi bir sonucu engelleyecektir.
 • Olası zararlı ürünleri kullanırken yüksek seviyeli önlemler alın. Örneğin, sürekli olarak metal talaşı ve kıvılcımlar ürettiğiniz dükkan ya da evde uğraştığınız toksik kimyasallar. Bu tarz senaryoların herhangi birinde her zaman önlemler almalı ve köpeğinizi güvenli bir mesafede tutmalısınız.

Korneal ülser tedavisi

Eğer, önlemlerinize rağmen hayvan dostunuz hala korneal ülser üretiyorsa, düzgün bir tedavi için onu acilen bir veterinere götürmelisiniz.

Tedavi süreci genellikle şunları içerir:

 • İlk olarak, sorunu ortadan kaldırın. Yani yabancı cismi ya da maddeyi çıkartın.
 • Acıyı azaltın. Çünkü bu süreç rahatsızlık ve acı verici olabilir. Bu sebeplerden dolayı veteriner muhtemelen bir iltihap önleyici ve lokal, sistemli ya da göz damlası şeklinde bir ağrı kesici tedavisi uygulayacaktır.
 • Bu durumların her birinde köpeğin gözlerini korumalısınız çünkü kendilerini kaşımaya çalışacak ve durumu daha da zor hale sokacaklar.
 • Bu yüzden iyileşme sürecinde herhangi bir karışıklıkla karşılaşmamak için bir koni köpek tasması kullanın.
 • Ülser bir travmadan dolayı ortaya çıktığında bile genellikle ikinci bir enfeksiyon da ortaya çıkabildiği için antibiyotik kullanımı tavsiye edilir.
 • Kapsamlı, derin ya da uzun süren ülser gibi kesin durumlarda bir köpeğin ameliyata ihtiyacı olabilir.
Köpeği inceleyen bir veteriner

Gördüğünüz gibi, korneal ülser konusu oldukça kapsayıcı bir konu. Veteriner ilgisi gerektiren en yaygın göz rahatsızlıklarından biri. Umarız ki bu ipuçları sizin için faydalı olmuştur. Köpeğinizin gözünde bulunan herhangi bir ilginç semptom durumunda veterinerinize danışın. Çünkü konu korneal ülser olduğunda zamanlama çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.