Köpeklerde Kalça Displazisi Hakkında Her Şey

Bazı köpekler genetik olarak diğer köpeklere göre kalça displazisi geliştirmeye daha yatkındırlar. Bu durum ayrıca yaş ve obezite gibi başka faktörlere de bağlıdır. 
Köpeklerde Kalça Displazisi Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 10 Mart, 2020

Daha önce kalça displazisi hakkında bir şeyler duydunuz mu? Bu soruya cevabınız evet bile olsa ne olduğunu, nedenlerini ve erişilebilir tedavi seçeneklerinin neler olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumla ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi bu makalede bulacaksınız.

Köpeklerde Kalça Displazisi

Displazi kalça eklemlerini ve onları çevreleyen bölgeyi etkileyen bir durumdur. Uyluk başında ve ona karşılık gelen kalça eklemindeki şekil bozukluğu nedeniyle oluşur. Böyle bir durum olduğunda, eklem, topallamaya ve rahatsızlığa yol açarak bozulmaya başlayabilir.

Köpeklerde kalça displazisi köpek 4 veya 5 aylıkken gelişmeye başlar ve pelvis geliştikçe kötüleşir. Kalça displazisi şiddetine, prognozuna ve tedavisine göre sınıflandırılır.

kalça displazisi siyah köpek

Temel Sebepler

Kalça displazisinde genetik faktörlerin rol oynadığını inkar etmek imkansızdır ancak başka pek çok sebep de vardır:

  • Kötü beslenme: Çok fazla protein ve besin eksikliği
  • Obezite
  • Çok az veya çok fazla egzersiz 
  • Kalça displazisi büyük veya orta boylu köpeklerde çok daha yaygındır.
  • Tibet Mastifi, Alman Çoban Köpeği veya Golden Retriever gibi bazı cinsler kalça displazisi geliştirmeye daha yatkındırlar.

Kalça Displazisi Tanısı

Kalça displazisinin bazı semptomları vardır. En yaygın olanlar topallık, kalkmakta zorluk veya köpeğin sürekli ayakları üzerinde kalmasıdır. Bu nedenle, bu semptomlardan birinin var olduğunu fark ederseniz, bir veterinere danışmalısınız. Veteriner tanıyı onaylamak için röntgen çekecektir.

Tedavi

Ne kadar ilerlediğine bağlı olarak kalça displazisini tedavi etmenin pek çok yolu vardır. Pek çok tedavi planı ağrıyı azaltmak ve bozulmayı yavaşlatmak için tasarlanmıştır. Ancak başarılı tedavinin anahtarı erken tanıdır. Semptomlar ortaya çıkar çıkmaz tedaviye başlamak işleri çok daha fazla kolaylaştıracaktır.

Veterinerler genellikle önleyici bakımdan bahsederler. Bu aşama fizyoterapiyi, tekerlekli sandalye kullanımını veya kalça desteğini kapsar. Bu cihazlar pelvisi sabitlerler. Böylece atrofiyi engeller ve etki altındaki eklemlerin etrafındaki kas aktivitesini uyarırlar.

tekerlekli sandalyeli köpek

Ayrıca birkaç tane ilaçlı tedavi de vardır. Veterinerler bu tedavi seçeneklerini genellikle ilerlemiş displazisi olan daha yaşlı köpeklere uygularlar. Bu vakalarda ameliyata ihtiyaç duyulması ihtimali daha yüksektir. 

Bu vakalarda, veteriner genellikle ağrının azalmasına yardımcı olmak için anti-enflamatuvar ilaçlar yazacaktır. Ayrıca bu ilaçları ‘chondro’ koruyucularla birlikte de yazabilirler. Bunlar, kıkırdağın hidrasyonunu destekleyen ve eklem bozulmasını yavaşlatan besin takviyeleridir.

Son olarak, etki altındaki bölgenin iyileşmesine yardımcı olabilecek pek çok cerrahi seçenek vardır. 

Alternatif olarak, tam kalça replasmanını tercih edebilirsiniz. Bu, genellikle oldukça etkilidir ancak fiyatı yüksektir.

Her zaman olduğu gibi, tüm hayvanların tanısı ve tedavisi güvenilir bir veteriner tarafından yapılmalıdır.

Hayvanınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri beslenmesini ve kilosunu kontrol etmektir. Aşırı kilo etki altındaki eklemlerde gerginlik yaratabilir.

Ayrıca yaptıkları egzersiz miktarını da izlemelisiniz. Her gün düzenli olarak ölçülü bir şekilde egzersiz yaptıklarından emin olmalısınız. Bu tavsiyeleri takip etmek displaziyi tamamen iyileştirmeyecektir ancak hayvanınızın daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasına yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerde Kalça Displazisi: Bilmeniz Gerekenler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedilerde Kalça Displazisi: Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde kalça displazisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Çok sık olmasa da bunun istenmeyen bazı sonuçları olabilir.  • Witsberger, T. H., Villamil, J. A., Schultz, L. G., Hahn, A. W., & Cook, J. L. (2008). Prevalence of and risk factors for hip dysplasia and cranial cruciate ligament deficiency in dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association232(12), 1818-1824.
  • Morgan, J. P., Wind, A., Davidson, A. P., & Audell, L. (2000). Hereditary bone and joint diseases in the dog: osteochondroses, hip dysplasia, elbow dysplasia. Schlütersche.
  • Leighton, E. A. (1997). Genetics of canine hip dysplasia. Journal of the American Veterinary Medical Association210(10), 1474-1479.