Köpek Beslenmesi: Karbonhidratlar Kötü Müdür?

Bazı evcil hayvan gıda şirketleri, besinlerindeki yüksek kaliteli proteinleri azaltırken, ürünlerindeki un miktarını artırır.
Köpek Beslenmesi: Karbonhidratlar Kötü Müdür?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son birkaç yıldır, yüksek proteinli köpek maması sayısında bir artış gördük. Çünkü bazı bilimsel çalışmalar karbonhidratların köpek beslenmesi için kötü olabileceğini göstermiştir.

Pazarlama, yanlış bilginin yayılmasında önemli bir rol oynamış ve birçok sahibin köpeklerin beslenme programlarında aslında karbonhidratlara ihtiyaç duymadıklarına inanmalarına neden olmuştur. Bu inanç tamamen yanlış değildir – bazı çalışmalar tahılsız bir diyetin faydalarını kanıtlamıştır. Bununla birlikte, bu tür besinlerin tamamen dışlanması sadece tahıllara alerjisi olan köpekler için gerçekten tavsiye edilir.

Birçok insanın karbonhidratların köpekler için kötü olduğunu iddia etmesinin bir başka nedeni de, onları sindirmedeki “yetersizlik” leridir. İntolerans durumları dışında, bu fizyolojik olarak doğru değildir. Köpeklerin, karmaşık karbonhidratların parçalanması için önemli bir enzim olan salival amilazdan yoksun olmasına rağmen, pankreas amilazları vardır. Bu pankreatik amilazın varlığı, nişastaları sindirebildikleri anlamına gelir.

Karbonhidratlar köpekler için ne zaman kötüdür?

Karbonhidrat içeren evcil hayvan mamalarındaki sorun aslında karbonhidratların varlığında yatmaz. Asıl mesele, yüksek kaliteli proteinlerin yerine kullanıldığında ortaya çıkar. Üreticilerin protein yerine karbonhidratlar kullanmayı seçmesinin ana nedeni, üretim maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, bu, özellikle kuru mama beslenme programına sahip evcil hayvanlarımızın sağlığı pahasına gelir.

Proteinler, özellikle ette bulunanlar doğrudan bir esansiyel aminoasit kaynağıdır. Ayrıca, sağlıklı bir günlük beslenmenin bir parçası olarak önerilen yüksek miktarlarda A, E, B ve D vitamini ve ayrıca C vitamini gibi diğer gerekli vitaminleri içerir.

konserve mama

Araştırmacılar, aşırı karbonhidrat tüketiminin köpeklerde vitamin eksikliğine katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Hatta, Columbia Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan Theodore Van Itallie, hem B vitamini hem de C vitamini seviyelerinin, büyük miktarlarda tahıl alındıktan sonra düştüğünü belirtti. Bu aynı zamanda vücudun vitamin ve mineral alımını azaltan çok miktarda lifin varlığı ile de ilgili olabilir.

Öte yandan, gıda alerjilerinin varlığını dikkate almak önemlidir. Mısır ve buğday, köpeklerde bağırsak hassasiyetine neden olan beş ana bileşenden ikisidir. Aynı zamanda, uzmanlar İrlanda setterler gibi bazı ırkların çölyak hastalığına daha yatkın olduklarını gözlemlediler.

Karbonhidratların faydaları (ölçülü olarak)

Köpeğinizin bazı tür tahıllara alerjisi olmadığı sürece, karbonhidratların köpeğiniz için kötü olduğunu iddia eder, bu inanca göre hareket edersek, bu yaklaşım evcil hayvanınızın sağlığı için tehlikeli olabilir. Dengeli bir beslenme programının parçası olarak verildiğinde, karbonhidratların bir takım besinsel faydaları olabilir.

  • Tam tahıllar çok miktarda vitamin (özellikle B Vitamini) ve mineraller içerir
  • Tam tahıllardaki lif, toksinleri ortadan kaldırmak ve sindirimi kolaylaştırmak için gerekli olan sağlıklı bağırsak florasının korunmasına yardımcı olabilir.
  • Yulafta bulunanlar gibi çözünür lifler, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düzenler
  • Karbonhidratlar ve yağlar en büyük enerji kaynaklarıdır
köpek beslenmesi ve karbonhidratlar

Bu nedenle, köpek beslenmesi söz konusu olduğunda, en iyi seçenek dengeli bir diyet garanti eden evcil hayvan mamalarını seçmektir. Protein içeriği yağ içeriğinden daha yüksek olmalı ve et, süt, yumurta, balık veya soya bazlı olabilir. Veterineriniz tarafından aksi tavsiye edilmedikçe, rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahılları tercih etmelisiniz.

Mamalarını sulandırmak, ıslak mamalara veya ev yapımı diyetlere geçmek veya belirli içerikleri evcil hayvanınızın diyetinden çıkartmak, sadece bir uzmana danıştıktan sonra yapmanız gereken değişikliklerdir. Ayrıca, olumsuz bir etki olmadığından emin olmak için evcil hayvanınızın değişime tepkisini izlemek de önemlidir. Bununla birlikte, bağırsak sağlığı söz konusu olduğunda, dengeli bir diyet evcil hayvanınızın refahını garanti etmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.