Yavru Köpekler İçin Aşı Takvimi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Ülkeden ayrılmak ve köpeğinizi yanınıza almak istiyorsanız, seyahat etmek için ne tür aşıların gerekli olduğunu kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu dozlar genellikle yavru köpeğinizin aşı takvimine ek olarak verilir, ancak her zaman önce veterinerinize danışmalısınız.
Yavru Köpekler İçin Aşı Takvimi: Bilmeniz Gereken Her Şey
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aşılama, yavruların sağlığını korumak için temel bir süreçtir, bu nedenle uyulması gereken takvimi derinlemesine bilmek her zaman iyidir. Bu, birkaç ölümcül hastalıktan kaçınmayı ve evcil hayvanın uzun süreli korunmasını sağlar. Başka bir açıdan bakıldığında, aşılar aslında bağışıklık sistemini güçlendiricileridir.

Yavrular ilk antikorlarını annelerinden alsalar da bunlar ömür boyu sürmez. Bu nedenle onları çeşitli patolojilere karşı koruyan bir aşı takvimine uymak gerekir. Bu yazıyı okumaya devam edin ve yavrular için aşı planı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Aşılar nelerdir?

Aşılar, antikor üretimini uyaran maddelerdir. Bu moleküller bağışıklık sisteminin ilk savunmalarına aittir, bu nedenle onlar olmadan vücut patojenlere karşı savaşamaz. Böylece aşılama, metabolizmanın çeşitli “istilalara” direnmesine ve bunları ortadan kaldırmak için etkin bir şekilde yanıt vermesine olanak tanır.

Aşı türleri

Vücutta farklı mekanizmalarla bağışıklık oluşturan çeşitli aşı türleri vardır. Her biri etkinlik, güvenlik, uygulama yolu ve süre bakımından farklılık gösterir, ancak hepsi yavruya koruma sağlamak için mükemmel şekilde uygundur. Genel olarak, aşağıdaki gibi sınıflandırılabilirler:

 • Aktif immünojenler: Bunlar, hastalığa neden olan aynı patojeni içeren aşılardır, sadece aktivitesi azalır veya kısmen “inaktive edilir”. Bu şekilde çok hafif bir enfeksiyona neden olunarak vücudun bağışıklık oluşturmasını sağlar.
 • İnaktive edilmiş immünojenler: Bu tip aşıda, nedensel ajan da kullanılır, ancak tamamen inaktive edilir (pratik olarak “ölüdür”). Bu sayede bağışıklık sistemi hastalığa maruz kalmadan patojeni tanıyabilir.
 • Alt ünite aşılar: Bu aşıları üretmek için patojen, yalnızca bağışıklık oluşturanlar korunsa da patojen farklı bireysel parçalara ayrılır. Bunlar, hastalığın tipine bağlı olarak kapsidlerden hücre duvarlarına kadar değişebilir.
 • Rekombinant aşılar: Yeni genomik teknolojiler, bağışıklık sistemi tarafından tanınması için numuneye enjekte edilen patojenin belirli bölümlerinin yapay olarak üretilmesini mümkün kılar.
yavru köpekler için aşı

Anne sütü yavruları korumaz mı?

Yavrular kendilerini savunmaya hazır bir bağışıklık sistemi olmadan doğarlar, bu nedenle yaşamlarının ilk günlerinde aşırı derecede hassastırlar. Aslında, bir yenidoğanın ölüm oranının %20 civarında olduğu tahmin edilmektedir, ancak ölümlerin %75’inden fazlası ilk 3 hafta içinde meydana gelmektedir.

Doğa, yavruların erken ölmesini önlemek için farklı mekanizmalar geliştirmiştir. Bunlardan biri de annelerin doğumdan sonraki iki gün boyunca ürettiği kolostrumdur. Bu “süt” aslında, yavru köpeğin ilk savunma molekülleri haline gelen çok miktarda besin ve immünoglobulin içeren bir sıvıdır.

Tek sorun, annenin yavrularını ancak birkaç ay koruyabilecek olmasıdır. Bu nedenle, uygun bir aşılama programı ile elde edilen yavruların bağışıklık sistemini kendini savunmak için hazırlamaya başlamak gerekir.

Bir köpek yavrusu için aşı takvimi nasıl olmalıdır?

Bazı patolojilerin bölgede daha yüksek veya daha düşük insidansa sahip olması muhtemel olduğundan, yavru köpekler için aşı takvimi ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, evcil hayvanınız için hangi aşıların gerekli olduğunu öğrenmek için bir veterinere danışmak her zaman en iyisidir. Örnek olarak, köpeğinizin genel programı aşağıdaki gibi olabilir:

 • 5-6 haftalık: ilk doz parvovirus aşısı.
 • 8-10 haftalık: distemper, adenovirüs tip 2, bulaşıcı hepatit C ve leptospirosis ve ikinci doz parvovirüs ile mücadele için ilk spesifik dozları içeren polivalan aşının uygulanması.
 • 11-13 haftalık: İkinci doz distemper, adenovirüs tip 2, bulaşıcı hepatit C ve leptospirosis ve üçüncü doz parvovirüs için polivalan aşı tekrarlanır. Kuduz aşısı (bazı ülkelerde zorunludur) da uygulanabilir.
 • 14-16 haftalık: üçüncü doz distemper, adenovirüs tip 2 ve bulaşıcı hepatit C ve dördüncü doz parvovirüs için polivalan aşı takviyesi.
 • İlk yaş: bir takviye polivalan aşı ve bazı durumlarda kuduz için de bir doz.
 • Maruz kalma durumunda uygulama (opsiyonel): Bordetella bronchiseptica pneumonia ve parainfluenza’ya karşı tek bir burun içi doz.
 • Yıllık uygulama: sadece kuduz, leptospirosis ve isteğe bağlı aşılar için.
 • Her 3 yılda bir: polivalan güçlendiricinin uygulanması.

Yavru köpeğime yılda kaç kez aşı yaptırmalıyım?

Evcil hayvanınızı yaşamın ilk yılında en az 5 kez, 6 aylıktan önce 4 kez ve 1 yaşında bir kez aşılamalısınız. Bunun yaşadığınız bölgeye göre değişebileceğini unutmayın. Bunun nedeni, kuduz gibi bazı aşıların daha erken uygulanabilmesi ve veterinere ek ziyaretlerle sonuçlanabilmesidir.

Her durumda, yavru köpekler için eksiksiz bir aşılama programı için bir hayvan sağlığı uzmanına danışmak en iyisidir. Bazı ülkelerde ek aşıları zorunlu kılan mevzuat vardır, bu nedenle durum hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Herhangi bir ek talimat var mı?

Evcil hayvanınızı aşılamak için herhangi bir ek talimata uymanız gerekmez. Tabii ki yapmanız gereken tek şey uygulamadan önce evcil hayvanınızın sağlığının mükemmel olup olmadığını kontrol etmektir. Parazitlik gibi bazı patolojiler aşılama işleminin etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle, genel bir kontrol için önceden bir veterineri ziyaret etmek daha iyidir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Aşı planı, yavruların farklı ölümcül patolojilerden kaçınmalarına izin verdiğinden, yaşamları için çok önemlidir. Ancakaşılar, istenmeyen yan etkilere sebep olmaktan muaf değildir. Bu sorunlar oldukça nadir olsa da önlem olarak farkında olmak gerekir. En sık görülen belirtiler arasında şunlar yer alır:

 • Enjeksiyon bölgesinde iltihaplanma
 • Enjeksiyon bölgesinde saç dökülmesi
 • Enjeksiyon bölgesinde kaşıntı
 • Kurdeşen görünümü
 • İshal
 • Kusma
 • Konvülsiyonlar (alarm işareti)
 • Artrit
 • Tepkisizlik
 • Hırıltı (alarm işareti)
 • Nefes almada zorluk (alarm işareti).
veteriner yavru köpeğe aşı yapıyor

Mevcut yan etkilere rağmen, aşı takvimi yavru köpekler için yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Korkudan dolayı evcil hayvanınızı aşılamayı bırakmayın. Olumsuz reaksiyonlar kolayca kontrol edilebilir, ancak aşıların oluşturulduğu hastalıklar için aynı şey söylenemez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mila, H., Grellet, A., Delebarre, M., Mariani, C., Feugier, A., & Chastant-Maillard, S. (2017). Monitoring of the newborn dog and prediction of neonatal mortality. Preventive Veterinary Medicine, 143, 11-20.
 • Cossío, T. L. I., Bobadilla, J. A., Alcántara, F. J. B., Guerrero, J., & de Morais, H. A. (2017) Guías de Vacunación para perros y gatos Parte 1 COLAVAC-FIAVAC-México. Recuperado el 27 de enero de 2022, disponible en: http://www.fiavac.org/pdf/guias_mexico.pdf
 • Cossío, T. L. I., Bobadilla, J. A., Alcántara, F. J. B., Guerrero, J., & de Morais, H. A. (2017) Guías de Vacunación para perros y gatos Parte 2 COLAVAC-FIAVAC-México. Recuperado el 27 de enero de 2022, disponible en: https://www.vanguardiaveterinaria.com.mx/guias-de-vacunacion-colavac-fiavac

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.