Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Köpek dünyasında birçok dermatolojik problem türü vardır. Mantar enfeksiyonu en belirgin olanlardan biridir ve acil klinik tedavi gerektirir.
Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cilt, koruma söz konusu olduğunda en önemli organlardan biridir. Bu doku yığını enfeksiyona karşı koruma sağlar, ancak aynı zamanda iç homeostazı ve dış dünya ile sıvı alışverişini de sağlar. Ne yazık ki, hem köpekleri hem de insanları etkileyen bazı dermatolojik durumlar vardır. Köpeklerde mantar enfeksiyonları bunlardan biridir.

Köpeğinizin derisi kızarmışsa, huysuzsa ve garip kokuyorsa, acilen veterinere götürmelisiniz. İşte köpeklerde mantar enfeksiyonunun ne olduğu ve ondan nasıl kurtulacağınız. Kaçırmayın!

Köpeklerde mantar enfeksiyonu nedir?

Köpeklerde bir mantar enfeksiyonu, Malassezia pachydermatis mikroorganizmasının neden olduğu bir dermatit türüdür. Bu zoofilik bir mayadır, yani belirli canlıların yüzeyinde iyi yetişir. Belirli koşullar altında fırsatçı bir patojen olarak hareket edebilmesine rağmen, insanların, kedilerin, köpeklerin ve diğer memelilerin epidermal mikrobiyomunun bir parçasıdır.

Malassezia pachydermatis veteriner hekimlikte büyük öneme sahip bir patojendir. Mikroorganizma patojenik hale geldiğinde köpeklerde otitis eksterna ve seboreik dermatit gibi durumlara neden olabilir. Düşük bir pH, bir miktar bakterisidal aktiviteye sahiptir, ancak özellikle bu bölgelerde, köpeklerin tüm evcil hayvan türlerinden daha yüksek bir cilt pH’ı vardır.

Köpeklerin kimyasal cilt koşulları onları mantar enfeksiyonlarına özellikle yatkın hale getirir. Ek olarak, genellikle atopi ve epidermal yapıdaki diğer alerjik süreçlerle aynı anda ortaya çıkarlar.

Bu enfeksiyon türü insanlarda da ortaya çıkabilir, ancak çok nadirdir. Dermatitli köpeklerin %2’sinde yaygın olduğu tahmin edilmektedir.

çimlerde kendini kaşıyan köpek

Enfeksiyon nedenleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, köpeklerde mantar enfeksiyonu, bu mikroorganizmalar deride olması gerekenden daha fazla çoğaldığında ortaya çıkar. Fırsatçıdırlar ve çoğalmak için savunmasız bir durumdan yararlanırlar.

Normal şartlar altında, cilt yüzeyindeki mantar ve bakteriler, bağışıklık sistemi onları kontrol altında tuttuğu için sorun olmaz. Ne yazık ki, ciltteki değişiklikler, bağışıklık sisteminin baskılanması, bazı ilaçların verilmesi ve bazı kalıtsal yatkınlık yaratan faktörler bu dengenin bozulmaya daha yatkın hale gelmesine neden olur.

Yukarıdakilere ek olarak, bazı ırkların bu enfeksiyona diğerlerine göre çok daha duyarlı olduğu belirtilmelidir. Shih Tzu, Cocker Spaniel, Schnauzer, Poodle ve Boxer en açık örneklerden bazılarıdır. Mayalar, derinin kıvrımları ve bazı çok sarkık kulakların iç boşlukları gibi karanlık ve nemli yerlerde çok daha iyi büyür.

Köpeklerde maya enfeksiyonu belirtileri

Söylediğimiz gibi, bu durum otik ve epidermal seviyeye kadar uzayabilir. Daha belirgin klinik belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Cilt rengi ve dokusundaki değişiklikler: Enfeksiyonun erken evrelerinde cilt kızarık görünür. Ancak kronik evrelerde siyahımsı olabilir.
 • Yağlı ve kabuklu cilt.
 • Başın eğilmesi: Bu, enfeksiyöz bir orta kulak iltihabının, yani mayanın köpeğinizin iç kulağında çoğaldığının bir işaretidir.
 • Kaşıma: Bu enfeksiyonlar çok belirgin bir kaşıntıya neden olur. Köpek sürekli olarak patileriyle kaşınabilir.
 • Yalama: Köpek, iltihabı ve ağrıyı yatıştırmak için kendini yalamaya çalışabilir.
 • Garip ten kokusu: Güçlü bir peynir kokusuna benzer.
 • Saç dökülmesi: Bu genellikle kulak çevresinde oluşur.

Köpeklerde maya enfeksiyonları genellikle kulak problemleri ve bazı alerjik rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkar. Bu nedenle, tipik bir hastanın mevcut semptomatolojisinin çoğu diğer bozukluklarla paylaşılır.

Unutulmamalıdır ki bu hastalık bulaşıcı değildir.

Köpeklerde mantar enfeksiyonu teşhisi

Profesyoneler tarafından belirtildiği gibi, bu enfeksiyonu tespit edebilecek birçok teknik vardır. İşte en etkili yöntemlerden bazıları:

 • Kazıma: Basit bir kazıma ile hayvanın derisinin etkilenen bölgesinden bir örnek almak yeterlidir. Mikroskop altında gözlemlendiğinde, patojenik mikroorganizmalar not edilebilir.
 • Gösterim örneklemesi: Köpeğin derisine bir slayt bastırılabilir. Yine alınan örnek mikroskop altında incelenmelidir.
 • Asetat şeridi: Yine, köpeğin derisine yapıştırmak için bir şerit kullanılır. Ayrılan epidermal hücreler daha sonra çıkarılır ve analiz edilir.
 • Biyopsi: Bu durumda köpeğin derisinden tam bir numune alınmalıdır. En invaziv tekniktir, ancak en fazla bilgiyi sağlar.

Enfeksiyon kulaklarda ise otoskop kullanımı gerekli olacaktır. Kulak kepçesinin gözlemlenmesine ek olarak, durum otik ise – yukarıda belirtildiği gibi – testler gerekebilir.

Tedavi

Köpeklerde mantar enfeksiyonunun tedavisi, etkilenen vücut bölgesine göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, enfeksiyon kulaktaysa, genellikle mantar önleyici kremler veya damlalar ve özel bir temizleme rutini reçete edilir. Şiddetli vakalarda, sistemik bir oral ilaç seçilir.

Genel cilt enfeksiyonunun tedavisi, spesifik topikal antifungal kremler, spreyler ve şampuanların uygulanmasını gerektirir. Şampuan formatının işe yaraması için banyo sırasında yaklaşık 10 dakika, 3-5 günde bir ve 2 ila 12 hafta süreyle uygulanmalıdır. Ancak tüm bunlar işe yaramazsa, oral ilaçlarla sistemik bir yaklaşıma da ihtiyaç vardır.

Ketonokonazol, itrakonazol ve flukonazol en sık kullanılan ilaçlardır.

Tedbirleri evde uygulamak mümkün mü?

Bu enfeksiyon her durumda veteriner tedavisi gerektirse de, evde bir dizi ipucu ve önlemle köpeğin daha erken iyileşmesine yardımcı olmak mümkündür:

 1. Köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak temizleyin: Kulak enfeksiyonları belirli kremlerle tedavi edilebilir, ancak köpeğinizin kulaklarını veterineriniz tarafından reçete edilen tuzlu solüsyonlarla da temizlemelisiniz.
 2. Pençelerini ve cildini kuru tutun: Nem, köpeğinizin cildindeki mantarların çoğalmasını kolaylaştırır.
 3. Köpeğinizin diyetini düşünün: Bu tür bir enfeksiyonu olan bir köpek, tedavi edilmesi gereken bir vitamin eksikliğine sahip olabilir.
Cilt sorunları olan bir köpek.

Önleme başarının anahtarıdır

Önceki satırlarda söylediğimiz gibi, köpeklerde mantar enfeksiyonu, köpeklerin uygun sağlık ve hijyene sahip olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle, ortaya çıkmasını önlemenin en iyi yöntemi, evcil hayvana mümkün olan tüm açılardan bakmaktır. Bu duruma yatkın olan bazı köpek sahipleri ( shih tzu gibi ) köpeklerine düzenli olarak mantar önleyici şampuanlarla banyo yaptırmayı tercih ederler.

Bu durumun prognozu hemen hemen tüm vakalarda olumludur. Tedavi genellikle uzun sürse de, çoğu köpek yukarıdaki ilaçlara iyi yanıt verir ve kaşıntı tedaviye başladıktan sonraki bir hafta içinde durur. Yukarıdakilerin tümü için veterinerinizin tavsiyelerine uyarsanız, köpeğiniz birkaç gün içinde önemli ölçüde iyileşecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.