Veteriner Kliniklerindeki En Yaygın Acil Durumlar

Evcil hayvanlarımıza ne kadar iyi bakarsak bakalım, yine de hastalanabilir veya incinebilirler. Bu yazımızda sizlere veteriner kliniklerinde en sık rastlanan acil durumlardan bahsedeceğiz. 
Veteriner Kliniklerindeki En Yaygın Acil Durumlar

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2020

Evcil hayvanlarımıza dikkat etsek de, yine de hastalanabilirler veya acil tıbbi müdahale gerektirecek durumlara girebilirler. Bu yazımızda, sizlere söz konusu kediler ve köpekler olduğunda veteriner kliniğinde en sık rastlanan acil durumlar hakkında bilgiler veriyoruz. Bu durumlarda genelde yeterince hızlı hareket etmezseniz, evcil hayvanınızın hayatı tehlikeye girebilir.

1- Kazalar Veteriner Kliniklerindeki Yaygın Acil Durumlardadır

bitki kemiren köpek

Köpekler evden kaçabilir veya tasmalarından kurtulabilirler. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız, köpeğiniz tasmasından kurtulup sizden uzaklaştığında araba çarpma riski yüksektir.

Kedilere de araba çarpabilir. ayrıca, kedilerin dokuz canı olduğu ve daima dört ayakları üzerine düştükleri efsanelerine rağmen, onlar da kaza geçirebilir. Bu durum, özellikle de yüksek yerleri keşfederken dengesini kaybeden kediler için geçerlidir.

Hem kediler hem de köpekler, kesici cisimler tarafından yaralanma, yanma veya araç çarpması riski altındadır. Bu riskler hem evinizin içinde hem de sokakta mevcuttur. Ve, bu durumların hepsini aslında önleyebilirsiniz. Bu risklere karşı bir önlem alınmadığında, bu durumlar veteriner kliniklerindeki en yaygın acil durumların arasındadır.

Değerli minik dostlarımız ne yazık ki hastalıklardan, kazalardan veya acil tıbbi müdahale gerektiren diğer durumlardan etkilenmez değiller. Böyle bir durumda onu derhal veterinere götürmezseniz, minik dostunuzun hayatını riske atmış olursunuz. Size veteriner kliniklerindeki en yaygın acil durumlardan bahsedeceğiz, bunların bazılarına karşı önlem alınabilse de, bazıları tamamen beklenmeyen durumlardır.

2- Kedi ve Köpeklerde Boğulma

Kediler ve köpekler doğaları gereği meraklı hayvanlardır ve genelde çeşitli şeyleri oynamak veya kemirmek için ağızlarına alırlar. Bu objelerden bazıları:

 • Oyuncaklar
 • Çorap ve diğer giysiler
 • İp
 • Çubuklar
 • Taşlar
 • Lastikler
 • Düğmeler
 • Şişe kapakları

Ne yazık ki bazen evcil hayvanınız bu oynadığı şeyi yutabilir. Ve, yuttukları şeye bağlı olarak ciddi sorunlar yaşayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, ne yuttuğundan bağımsız olarak, evcil hayvanınızı derhal veterinere götürmelisiniz.

Minik dostunuz yeterince şanslıysa ve yuttuğu obje onun nefes almasını engellememiş olmasa bile, yine de sindirim sistemini tıkayabilir. Bu da midesinin delinmesi riskini ortaya çıkarır. Bu durumların ikisinde de ameliyat gereklidir.

3- Zehirlenme ve İntoksikasyon

Kediniz veya köpeğiniz sizin haberiniz olmadan sokağa çıktığında, her zaman zehirlenme riski altındadır. Sokakta ilgilerini çeken zararlı bir şeye denk gelebilirler veya hayvanları sevmeyen birisi onlara kasıtlı olarak zarar verebilir.

Dahası, kendi evinizdeki ve bahçenizdeki çeşitli şeylerin evcil hayvanlarınız için zararlı olabileceğini de unutmamalısınız. Evcil hayvanlarınız için zehirli olabilecek şeylerden bazıları:

 • Böcek yemleri
 • Bitkiler
 • İnsan ilaçları
 • Kediler ve köpekler için sağlıklı olmayan yiyecekler
 • Temizlik malzemeleri

4- Kedilerde İdrar Yolu Rahatsızlıkları

Üretral obstrüksiyon (idrar yolu tıkanması), genelde erkek kedilerde görülen bir rahatsızlık olmakla beraber, köpeklerde de görülebilir. Bu durum, idrar yolunda tam tıkanma olması durumunda idrar mesane kesesinden atılamayacağı için ölümcül bir durum olabilir. Bu yüzden, evcil hayvanınızı, tıkanıklığın açılması için derhal veterinere götürmelisiniz. İdrar yolu tıkanmasının nedenlerinden bazıları:

 • Mukus
 • İdrarda tortu
 • Küçük mesane taşları

İdrarını yapamayan bir kedi huzursuzlaşır. Sürekli cinsel bölgesini yalar ve sadece kum kutusuna değil, her yere çişini yapmaya çalışır. Bu işaretlere dikkat etmeli ve tüylü dostunuz bu belirtileri gösteriyorsa, hiç zaman harcamadan onu bir veteriner kliniğine götürmelisiniz.

5- Köpeklerde Mide Dönmesi (Gastirik Torsiyon)

beyaz hasta köpek

Mide dönmesi genelde iri cins köpeklerde görülen bir durum olsa da kedilerde de görülebilir. Bu durum, midedeki bağların; gaz, yiyecek veya sıvılar nedeniyle oluşan genişlemeyi kaldıramaması olarak özetlenir.

Ardından, hayvanın midesi dönmeye/bükülmeye başlar ve bu da arterleri, damarları ve sindirim sistemindeki kan damarlarını sıkıştırır. Bu evcil hayvanınızın kan dolaşımında sorunlara neden olabilir ve çeşitli iç organlarının çalışmayı bırakmasına yol açabilir. Mide dönmesi acil bir durumdur ve vaktinde müdahale edilmezse hayvanınızın hayatı riske girebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.