Köpeklerde Klindamisin Kullanımı

Klindamisin, köpeklerde ve kedilerde ağız yoluyla alınan bir antibiyotiktir. Bir dizi bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde kullanılır. Bu yazıda, köpeklerde klindamisin’in nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağız.
Köpeklerde Klindamisin Kullanımı

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2021

Veterinerlerin köpekler için verdiği ilaçlar, özellikle de klindamisin gibi antibiyotik içeren reçeteli ilaçlar hafife alınmamalıdır. Köpeğinizin bir ilaca ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız veya hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru teşhis için onu her zaman veterinere götürmeli ve ardından uygun tedaviye başlamalısınız. Sizlere bu yazıda klindamisinin köpeklerde kullanımlarını anlatacağız.

Uzmanın size sunduğu öneriyi yeterli bulmaz veya evcil hayvanınızda bir iyileşme görmezseniz, her zaman başka bir veterinerden ikinci bir görüş alma seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Yine de bu veteriner hekim konsültasyonunun yerini tutmaz.

Veteriner ilaç türleri

Klindamisine başlamadan önce, genel olarak veteriner ilaçlarından bahsedeceğiz. Veteriner hekimliği alanında kullanılan ilaçlar, tedavi amaçlı veya yasal açıdan kullanımlarına göre sınıflandırılır.

İlacın işlevi ve etki alnına girdiği için ilk sınıflandırma daha geniştir. Kullanılan veteriner ilaç türleri:

Antibiyotikler: Veterinerler, herhangi bir bakteriyel bulaşıcı hastalığın tedavisi için antitibiyotik kullanır. Bunların içinde faaliyet ve işlev spektrumlarına göre farklı sınıflandırma türleri de vardır. Örneğin Klindamisin, Staphylococcus ve Streptococcus gibi birkaç bakteri türü üzerinde etkilidir.

 • Antifungal ilaçlar: Mantar enfeksiyonlarını tedavi ederler. En yaygın kullanılanlar itrakonazol ve flukonazoldür.
 • İç ve dış parazitler için antiparazitikler: Evcil hayvan sahipleri genellikle hayvanın yaşamına son vermek için bu ilaçları veteriner kliniklerinden satın alırlar.
 • Antiinflamatuar ilaçlar: Bunlar semptomatik ilaçlardır. Yani altta yatan nedeni iyileştirmezler. Travma, hastalık veya ameliyatın neden olduğu şişliği azaltırlar.
 • Antiseptikler ve dezenfektanlar: Bunlar, cilt enfeksiyonlarını kontrol etmek veya önlemek için lokal olarak uygulanır.
 • Kardiyovasküler, renal, solunum veya nörolojik ilaçlar.
 • Üreme sistemi ilaçları.
 • İntravenöz sıvı tedavisi: Müşahede altına alınan hayvanlara intravenöz olarak uygulanan ilaçlar.
 • Biyolojik ilaçlar: Bu grupta yer alan ilaçlar kuduz, kennel cough (barınak hastalığı) veya leishmaniasis gibi her türe özgü aşıları içerir.
klindamisin köpek hastalık

Özel etkili ilaçlar genellikle hipertansiyon, böbrek hastalığı ve sindirim problemleri gibi özel hastalıkların tedavisinde kullanılan, ağrı ve diğer rahatsızlıkları gidermek için verilen ilaçlardır.

Yukarıda bahsettiğimiz ikinci sınıflandırma ise ilaçların yasal olarak kullanımıyla ilgilidir. Bu iki kategori, önceki türleri de kapsar:

 • Veterinerler tarafından verilen antibiyotikler veya belirli özel ilaçlar reçeteyle alınmak zorundadır. Bazılarının narkotik ilaçlar olduğu için özel reçeteleri vardır.
 • Reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar.

Köpeklerde klindamisinin kullanımı

Klindamisin bir antibiyotiktir. Yani bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Antibiyotikler sadece bu patojenleri doğrudan öldürmekle kalmaz, aynı zamanda yaşamsal işlevlerini de etkileyebilir ve sonuç olarak yayılmalarını engelleyebilir.

Spesifik olarak klindamisin, bakteri proteinlerinin sentezini engelleyen antibiyotikler olan linkozamidler sınıfına aittir. Bu ilaç temel olarak bazı Staphylococcus, Streptococcus, Bacteroides, Clostridium ve Fusobacterium cinsleri gibi anaerobik organizmalar üzerinde etkilidir.

Ökaryotların, çok hücreli canlıların ve prokaryotların ribozomları, bakteri ve protozoa gibi tek hücreli varlıklar arasındaki yapısal farklılıklar sayesinde protein sentez inhibisyonu mümkündür.

Klindamisin, bakteriyel ribozomların bileşenlerini tespit eder. Böylece ilaç vücuttaki bakteri üretimini engeller. Bu ilaç bakteriyostatik bir ajandır. Ancak konsantrasyonuna ve karşı çalıştığı mikroorganizmaya bağlı olarak bakteri yok edici de olabilir.

Klindamisine benzer bir etki mekanizmasına sahip diğer antibiyotikler; kloramfenikol, lincomycin ve doksisiklindir.

Köpeklerde klindamisinin başlıca kullanımları

Bu antibiyotik hem köpeklerde hem de kedilerde kullanılır. Tavşanlar, kobaylar, hamsterler, çinçillalar, atlar veya geviş getiren hayvanlar gibi diğer hayvanların tedavisinde kullanılmaz. Bunun nedeni sindirim rahatsızlıklarına neden olabilmesidir.

Köpeklerde klindamisinin tipik kullanımı:

 • Staphylococcus, Streptococcus, Bacteroides cinsinin klindamisine duyarlı türlerinin veya Clostridium perfringens ve Fusobacterium necrophorum gibi bakterilerin neden olduğu veya bunlarla ilişkili enfekte ağız boşluğu yaralarının, apselerin ve enfeksiyonların tedavisi için.
 • Diş eti veya periodontal enfeksiyonların tedavisi için.
 • Staphylococcus aureus’un neden olduğu kemik iltihabını tedavi etmek için.

Veteriner hekimin belirttiği dozu uygun görülen süre boyunca vermelisiniz. Buna harfi harfiyen uymak hastalığın tekrarlanmasını ve antibiyotik direncini önlediği için çok önemlidir. Ayrıca klindamisini, kloramfenikol gibi diğer veterinerlik ilaçlarıyla birlikte kullanmamak önemlidir.

Ayrıca böbrek veya karaciğer problemi olan köpeklere bu ilaçları verirken çok dikkatli olmalısınız. Bu durumlarda, köpeğinizin karaciğer ve böbreğinin tedaviye yanıt verdiğini görmek için test yaptırması gerekebilir.

klindamisin ilaç

Son olarak, klindamisinin sadece ağızdan uygulandığını ve son kullanma tarihinin kutuda belirtildiğini unutmayın. Köpeğinize son kullanma tarihi geçmiş herhangi bir ilacı vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Agencia española de medicamentos y productos sanitarios.
 • Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica. Elsevier. Mecanismos de acción de los antimicrobianos .Vol. 27. Núm. 1. páginas 44-52 (Enero 2009).
 • MERCK & CO., INC. El manual Merk de veterinaria. Barcelona, Océano Grupo Editorial, 2000.
 • PLUMB .Manual de Farmacología Veterinaria. Buenos Aires, Intermédica, 2006.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.