Papatya ve Evcil Hayvanlar İçin Tıbbi Özellikleri

Papatya, belirli ağrı türlerini hafifletmek için evcil hayvanınıza verebileceğiniz tıbbi bir bitkidir. Yine de her zaman önce veterinerinize danışın.
Papatya ve Evcil Hayvanlar İçin Tıbbi Özellikleri
Natalia Laguna

Yazan ve doğrulayan biyolog Natalia Laguna.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daha sağlıklı bir yaşam arayışında, işlenmiş ürünleri atmak ve mümkün olan her yerde doğal ilaçlara başvurmak giderek daha da popüler hale geliyor. Ancak evcil hayvanlar için hangi doğal ilaçlar vardır? Papatya çok faydalı olabilir ve bugün nedenini soracağız.

İnsanlar için işe yarayan tüm bitkiler evcil hayvanlar için kullanılamaz. Örneğin, çay bir hayvanın kalp atış hızını artırabilir ve bu da komplikasyonlara yol açabilir. Bununla birlikte, papatya hem insanlar hem de hayvanlar için mükemmeldir.

Papatya (Matricaria chamomilla), en eski şifalı bitkilerden biridir. İnsanların başlangıçta yoğun kokusunu çekici bulduğuna inanılıyor ve insanlar bir kez kullanmaya başladığında, farklı özellikleri onu daha da popüler hale getirdi.

uyuyan kedi yavrusu

Papatya ne için kullanılabilir?

Papatya tıbbi bir bitkidir ve hem insanlar hem de hayvanlar için çeşitli kullanımlara sahiptir. Ne için kullanabileceğinize bir göz atalım.

Sindirim sistemi

Veterinerler, papatyaların zayıf sindirimi, enflamasyonlu bir mideyi, şişkinliği veya ishali hafifletmek için iyi bir yol olabileceğini iddia ediyor.

Bunun nedeni, apigenin adlı maddeyi içermesidir, bu madde giderek daha da fazla incelenmektedir çünkü çok çeşitli tıbbi bitkilerde bulunabilir ve bir dizi sağlık yararına sahiptir.

Sinir ve kaygı

Evcil hayvanınız kolayca geriliyorsa veya uçaklar, arabalar veya diğer yüksek seslerden korkuyorsa, papatya iyi bir fikir olabilir. Apigenin bir kez daha yardımınıza koşar ve sakinleştirici bir etki yaratır.

Deride tahriş

Evcil hayvanınızın bir ısırık, alerji veya sabun ürünü nedeniyle derisinin tahriş olduğunu fark ederseniz, papatya kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bunu yapmak için, bir infüzyon hazırlayın ve iltihabı, ağrıyı ve kaşıntıyı azaltmak için kompreslerle uygulayın.

Gözler

Evcil hayvanınızda göz tahrişi veya konjonktivit varsa, papatya ağrıyı hafifletmek ve rahatsızlığa neden olan şeylerden kurtulmak için etkili bir yol olabilir. Bir pamuğu papatya infüzyonuna batırın ve göz bölgesine nazikçe uygulayın.

Kurtlar

Papatyalı bir içecek de bağırsak kurtlarından kurtulmak için kullanılabilir. Ancak bu sadece tamamlayıcı bir tedavidir. Bu tür enfeksiyonlar veteriner hekim bakımı ve belirli ilaçlar gerektirir.

Keneler

Papatya kokusu keneleri kaçırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, evcil hayvanınızın üstüne (banyosu sırasında) biraz sıcak papatya infüzyonu püskürtmeyi deneyin ve istenmeyen parazitlere veda edin.

Kas ağrıları

Liste daha da uzadıkça, papatya ve içerdiği apigeninin de kas ağrıları için etkili bir rahatlama sunabildiğini görebilirsiniz. Hem harici hem de oral olarak uygulayabilirsiniz.

  • Oral olarak uygulamak için bir bardak papatya infüzyonu (100-125 ml) hazırlayın ve evcil hayvanınıza verin.
  • Harici olarak uygulamak için papatya çayı ile ıslatılmış bir pamuk kullanın.
fincan papatya çayı

Papatya çayı nasıl hazırlanır?

Herhangi bir süpermarkette poşet çay formatında papatyalar bulabilirsiniz, ancak bir bitki uzmanına da gidebilir ve torbalarda veya toplu olarak satın alabilirsiniz. Ancak toplu olarak satın alırsanız, kuru tam çiçekler satın almak en iyisi olacaktır. Bu şekilde özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Yukarıda ayrıntıları verilen herhangi bir durumda evcil hayvanınıza rahatlama sağlamak için, bitkileri kullanarak bir infüzyon hazırlayın.

  • Kaynatmak için biraz su koyun.
  • Su kaynadığında, çiçekleri içine koyun ve bir kapakla örtün. Ocağı kapatın, bu sayede çiçekleri yakmaz ve tıbbi özelliklerini kaybetmesine neden olmazsınız.
  • İnfüzyonu bir süre bekletin.

İnsanlar normalde çayları sıcak içmelerine rağmen, evcil hayvanlar soğuk veya en azından ılıkken içmelidir.

Evcil hayvanınız infüzyonu içecekse, içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Ancak bir şey eklemek istiyorsanız, önce veterinerinize danışın.

Hazırlığı harici olarak uygulayacaksanız, biraz pamukla etkilenen bölgeye uygulayın.

bambu kemiren köpek

Dikkate alınması gereken önemli noktalar

Evcil hayvanınızın üzerinde şifalı bitkiler kullanmadan önce mutlaka veterinerinize danışmalısınız. Papatya muhtemelen kabul edilebilir olsa da, onu doğru kullanmak önemlidir.

Bazı hayvanlar alerjik olabilir, bu yüzden önce bir test yapmalısınız:

  • Harici olarak uygulanır. İnfüzyonun bir kısmını vücudun belirli bir bölgesine uygulayın (asla geniş alanlara uygulamayın) ve reaksiyonu gözlemleyin.
  • Ağızdan alınır. Evcil hayvanınıza infüzyondan küçük bir yudum verin ve kusma veya başka bir sorun durumunda reaksiyonlarını gözlemleyin.

Aşırı miktarda papatya içmenin hamile köpekler için tehlikeli olabileceğini belirtmek çok önemlidir, bu yüzden kullanımınızı sınırlayın.

Aslında, büyük miktarlarda yutulduğu takdirde bütün papatyalar zehirli olabilir. Köpeğiniz bir tarlada çok fazla papatya yerse, daha sonra kusma veya ishal yaşayabilir.

Bununla birlikte, bir infüzyon kullanırsanız, doz aslında büyük ölçüde azaltılmış olacaktır, bu yüzden çok daha iyi bir seçenektir. Ancak şüpheleriniz veya endişeleriniz varsa her zaman veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.