Köpeklerde Kulak Kaşıntısı

Parazitler, mantarlar, kulak iltihabı, yabancı nesneler ve gıda alerjileri, köpeğinizin sürekli kulaklarını kaşımasının nedeni olabilir.
Köpeklerde Kulak Kaşıntısı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kulak kaşıntısı birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum oldukça yaygın ve nahoştur. Ayrıca farklı sorunlara işaret ediyor olabilir.

Köpeğinizin hasta olup olmadığını kontrol etmesi için veterinerinize gitmekten çekinmeyin, çünkü bu onun işi. Dolayısıyla köpeğiniz kulaklarını kaşıyorsa, hemen bir uzmana gidin. Neyin yanlış olduğunu belirlemek ve gerekirse köpeğinizi yatıştırmak için gerekli araçlara sahiplerdir.

Evcil hayvanların incelenmesi her zaman kolay değildir, çünkü muayene sırasında sürekli hareket edebilirler. Bunun en önemli nedeni kaşıntı olabilir. İşte bugünkü yazımızda, köpeklerde kulak kaşıntısı ve nedenlerinden bahsedeceğiz.

Ancak burada edindiğiniz bilgilere rağmen,bir veterinerin görüşünü almanız her zaman en iyisidir.

Parazitler

Köpekler söz konusu olduğunda en yaygın ve kaşıntıya yol açan parazitler pireler, akarlar ve kenelerdir. Deri veya tüylere kolayca yerleşebilirler çünkü temas yoluyla kolayca yayılırlar. Ayrıca dışarıda (toprakta veya bitkilerde) yaşarlar. Dolayısıyla, bu tür parazitler için evcil hayvanlarınız   kolay lokmadır.

köpeklerde kulak kaşıntısı

Köpeğinizin kulaklarının ve tüylerinin ayrıntılı olarak incelenmesi, herhangi bir paraziti olup olmadığını görmenin en iyi yoludur. Tabii ki bu sadece görünür parazitler için işe yara ama, çıplak gözle görülemeyen başka parazitler de var.

Aşırı bir durum olmadıkça, kimyasal dezenfektanlarla bu parazitlerden güvenle ve kolayca kurtulabilirsiniz.

Ayrıca pire önleyici tasmalar kullanabilir, köpeğinizi yıkayabilir ve enfeksiyonları önlemek için ara sıra iğne yaptırabilirsiniz.

veteriner tarafından incelenen köpek

Mantarlar

Köpeğinizin cildine ve kürküne saldırabilecek binlerce mantar vardır. Bunlar nem ve ısıya bayılırlar. En yaygın mantar türü, saçkırana neden olmaktadır.

Bu mantarlar ayrıca yanma, kulak kaşıntısı, tahriş veya ciltte değişikliklere neden olur. Bu belirtileri fark ederseniz, doğru tanı ve tedavi için köpeğinizi veterinere götürün.

Otit ve diğer enfeksiyonlar

Otit olarak bilinen kulak enfeksiyonu, köpeğinizdeki kulak kaşıntısının açıkça görülmesine engel oluyor olabilir. Köpeğinizin kaşınmaktan başka bir tepki verip vermediğine bakmanız gerek.Başını sallayabilir, kafa derisi soyulabilir, hayvan dengesini kaybedebilir ya da kulağında akıntı veya şişlik olabilir.

Otit ve diğer enfeksiyonlar çok daha ciddi olabilir. Bu yüzden köpeğinizi mutlaka veterinere götürün, böylece ihtiyacı olan ilaçları alması mümkün olacaktır.

çimlerde kaşınan köpek

Yabancı objeler

Köpeklerde kulak kaşıntısının bir başka nedeni de, kulak kanallarına girmiş nesneler olabilir. Yaprak, çekirdek, taş, dal, iğne veya diğer küçük şeyler, yanlışlıkla kulağına sıkışmış olabilir.Sadece uzmanlar bunları inceleyip çıkarabilirler.

Yiyecek alerjisi

Besin alerjileri birçok farklı belirtiye sahip olabilir. Kulak kaşıntısı bu belirtilerden biridir. Köpek kaşındığı zaman, cildini tahriş edebilir ve bu da daha fazla kaşınmasına neden olabilir. Bu ister tıbbi bir durum isterse bir semptom olsun, hayvanın iyileşmesine engel olan bir durumdur.

köpeklerde cilt alerjisi

Bu durum, köpeğinizi veterinere götürmek için geçerli bir başka sebeptir. Uzman, kaşıntıya neyin neden olduğunu ve köpeğinizin nasıl sağlığına kavuşacağına karar verecektir.

Kulak kaşıntısı konusunda yapılması gerekenler

Köpeklerde kulak kaşıntısı ve bazı hastalıklara ilişkin izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Bu tür hastalıklar genellikle insanlara bulaşmasa da bir uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır.
  • Bu tür rahatsızlıklar herhangi bir köpeğin başına gelebilir. Hijyen veya köpeğin cinsiyle ilgisi olmayabilir. Safkan köpekler, köpek yavruları ve sokak köpekleri bu sorunları yaşayabilir. Belirleyici tek şey, bir köpeğin yavru olduğu dönemden beri bu rahatsızlıklara yatkın olup olmadığıdır.
  • Evde başka hayvanlarınız varsa, hastalığın bulaşıcı olması durumunda aynı koruyucu önlemleri almalısınız.
  • Veterinerin talimatlarına uyun. Sorun ortadan kalkmış gibi görünse bile dikkatli olun. Bir hastalık söz konusuysa, nüksetme ihtimali vardır. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.