Basset Hound: Sakin ve Arkadaş Canlısı Bir Irk

Basset Hound, dünyadaki en arkadaş canlısı ve en sakin tazı ırklarından biridir. Bu yazımızda size, Basset Hound hakkındaki her şeyi anlatacağız.
Basset Hound: Sakin ve Arkadaş Canlısı Bir Irk

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2021

Basset Hound, dünyadaki en arkadaş canlısı ve en sakin tazı ırklarından biridir. Kısa bacakları ve uzun gövdeleriyle bu Anglo-Fransız cinsi, kolaylıkla tanınır. Bu yazımızda size Basset Hound hakkındaki her şeyi anlatacağız.

Basset Hound ‘un Kısa Geçmişi

Basset Hound, ismini eski Galik lügatından alır ve “küçük” anlamına gelmektedir. Bu “küçük hound (tazı)”, soylu bir cinstir ve tazıların veya St. Hubert Hound’un soyundan gelir. St. Hubert, avcılıkla oldukça ilgilenen bir asilzadeydi ve avcıların ve köpeklerin koruyucu azizi haline gelmişti.

Basset Hound aslında, Basset Artésien Normand ile kısa bacaklı bir tazının melezleştirilmesiyle dünyaya geldi. Fransa, Basset Hound’un üstün izleme yeteneğinden dolayı onları 19. Yüzyılda Avrupa’daki soylulara ihraç etmeye başladı.

Lort Galway, 1866 yılında İngiltere’ye bir çift Basset Hound getirtti. Basset ve Belle, saygı duyulan bir yetiştirici olan le Coutulex Kontu’ndandı. Çiftin 5 yavrusu oldu; böylece tarihteki ilk İngiliz Basset Hound dünyaya geldi.

Lort Galway, Basset Hound’un tüm sürüsünü Lort Onslow’a sattığı 1872 yılına kadar onları melezlemeye devam etti. Bu cins aslen Fransa’dan gelmiş olmasına rağmen birçok insan genellikle Basset Hound’u bir İngiliz ırkı olarak biliyor.

Basset Hound: özellikleri

Basset Hound arkadaş canlısı bir ırktır.

Basset Hound ’un görünümünün en ayırt edici özellikleri; uzun gövdesi (yaklaşık 38 cm. olduğu gözlemlenir), sıra dışı kısa bacakları ve kürkünün rengidir (siyah, tan ve beyaz). En belirgin bir diğer özelliği ise uzun kulaklarıdır ve hatta kulakları yere değebilecek kadar uzayabilir. Baş ve yüz çevresinde kırışıklıklar bulunur ve bu da onlara oldukça hüzünlü bir ifade katar.

Kalın, tıknaz yaradılışıyla bu köpeklerin fazla kilolu olduğunu düşündüğünüz için affedilebilirsiniz. Bununla birlikte bu ırk, yavaşça hareket etmesine rağmen azıcık bile hantal değildir. Gövdesi uzun olduğu için arka ayakları üzerinde ayağa kalktıklarında, aslında aynı boydaki diğer köpeklerden çok daha yükseğe ulaşabilir.

Basset Hound, büyük gücü ve dayanıklılığı ile tanınır ve zorlu arazilerde avlarının izini sürebilir. Ağırlıkları 30 kg’a kadar ulaşır ve yaklaşık 12 yıl yaşar.

Bu cins, gerçekten beceriklidir ve her türlü konuda yardımcı olabilir. Öncelikle, özellikle yabani tavşan ve ada tavşanı ile sülün ve orman tavuğu avlamak için avcı köpeği olarak kullanılır. Bununla birlikte bu becerikli köpekler, aynı zamanda küçük çocuklu insanlar için mükemmel bir evcil hayvandır.

Basset Hound: davranış ve mizaç

Üzgün, neredeyse kederli bir ifade ve uzun, sarkan kulaklarıyla bu köpekler, istedikleri her şeyi elde ederler. Ev halkının çoğunluğuna iyi uyum sağlar ve tolerans seviyesi oldukça yüksek olduğu için küçük çocuklar için mükemmel oyun arkadaşı olur.

Basset Hound çocuklar için mükemmel bir oyun arkadaşıdır.

Genellikle Basset Hound, diğer köpeklerle, hatta kedilerle bile iyi geçinir. İyi bir bekçi köpeğidir; derin ve yüksek sesli bir havlaması vardır. Yine de bu cins, açıkçası hiçbir zaman bir Doberman veya bir Shetland Çoban Köpeği ırkı kadar çok yetenekli olmayacak.

Biraz inatçı olmasına rağmen bu cins köpekler sakin ve arkadaş canlısıdır. Sadık, sevecen ve oyunbaz olan Basset Hound, iyi bir yemeği ve uzun bir uykuyu parktaki uzun bir yürüyüşe tercih eder. Bunun sonucunda da egzersiz yapmalarını sağlamak ve kilo almalarını önlemek için biraz cesaretlendirmeye ihtiyaç duyduğunu fark edebilirsiniz. Günlük önerilen yemek miktarına sadık kalmak önemlidir.

Bu ırk, inatçı olduğu ve her zaman kurallara uymadığı için genellikle zeki bir hayvan olarak görülmez; ancak konu bu değildir. İz sürebilir, yetenekleri konusunda özgüven sahibidir ve seçimlerini özgürce yapar. Bu avcı köpek, doğuştan gelen güçlü sezgilere sahiptir; ki bu da her şeyin peşine düşeceği ve her şeyi koklayacağı anlamına gelir.

Sağlık sorunları

Bu cinste karşılaşılan en yaygın sağlık sorunları (obezitenin dışında) göz nezlesi ve glokomdur. Sık sık merdiven çıkarsa veya zıplarsa aynı zamanda omurga sorunları ve fıtıklaşmış diskler oluşur.

Kulaklarının temiz kalmasına yardımcı olmak için ayrıca bir bakıma ihtiyacı vardır. Biçimi ve boyutu sebebiyle kulakları kolayca kirlenebilir ki bu da kulaklarında bakteri oluşumuna ve nemliliğe neden olur.

O zaman bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız neden bir Basset Hound sahiplenmiyorsunuz? Bu köpekler o kadar güzeldir ki Shakespeare bile çalışmalarında onlardan bahsetmeden edememiştir: “Sabah çiyini silip süpüren kulakları, asılı kafalarına. Tesalili boğalar gibi dolandırıcı bacakları ve nemlenmiş üstleri; avlanırken yavaş olabilir hareketleri lakin çanlarla yarışır sesleri.”

İlginizi çekebilir ...
Basset Fauve de Bretagne: Harika Bir Arkadaş
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Basset Fauve de Bretagne: Harika Bir Arkadaş

Basset Fauve de Bretagne, herkesin sevdiği köpeklerden biridir. Arkadaş yanlısı gözleriyle ve benzersiz şekillerinden etkilenmemek imkansızdır.