Köpeklerde Göz Akıntısı Türleri

Köpeğinizdeki bazı patolojileri tespit etmek ve önlemek için gözyaşı kanallarında üretilen salgılara dikkat etmeniz gerekir.
Köpeklerde Göz Akıntısı Türleri

Son Güncelleme: 17 Mart, 2022

<Çoğu hayvan gözyaşı salgılar ve gözyaşı üretimi doğal fizyolojik bir süreçtir. Bununla birlikte, salgıların rengine ve hatta kokusuna bağlı olarak köpeklerde farklı göz akıntısı türleri vardır. Tüylü arkadaşınızın önleyebileceğiniz bir hastalık geliştirip geliştirmediğini öğrenmek için bu farklı köpek gözü akıntısı türlerinin özelliklerini not edin.

Renge göre köpeklerde göz akıntısı türleri

Köpeklerde farklı göz akıntısı türlerinden açık renkli veya şeffaf olanlar normaldir. Kahverengi tüylü köpeklerde kahverengimsi renkli bir akıntı olma eğilimi vardır, ancak bu da tamamen normaldir. Düzenli olarak iyi bir temizlik, bu akıntıları kontrol etmek için fazlasıyla yeterlidir.
Ancak renk bir alarm sinyali olmasa bile, akıntı aşırı ise veterinerinize danışmanızı öneririz.

Göz akıntısı olan bir köpek.

Köpeğimin neden yeşil veya sarımsı bir akıntısı var?

Yeşilimsi veya sarımsı bir akıntı, oküler patolojinin bir işareti olabilir. Çoğu zaman ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, köpeğinizin bir gözünün normalden daha kapalı olduğunu fark edebilirsiniz. Daha fazla komplikasyondan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede bunu kontrol ettirmelisiniz.

Bu göz akıntıları, köpek konjonktivitten muzdarip olduğunda ortaya çıkar. Göz kapağını ve göz küresinin beyaz kısmını kaplayan şeffaf zar (konjonktiva) belirgin şekilde iltihaplanacaktır. Pek çok olası sebep vardır ve şimdi semptomları ve tedaviyi anlatacağız.

Konjonktival akıntı ile tespit edilen konjonktivit türleri

Kornea ülserasyonuna bağlı konjonktivit

Bunun nedeni korneaya zarar veren bir yaradır. Diken veya dalla çizilmesinden kaynaklanıyor olabilir veya oyun oynarken ortaya çıkabilir.

Etrafı çok koklayan köpekler, bu tip kornea yaralanmasına en yatkın olanlardır. Bu, korneada bir kesik oluşturarak genellikle ağrılı bir ülsere neden olabilir. Sorunun köpeğin görüşünü etkileyene kadar kötüleşmesini önlemek için bunu mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir. Hayvan, acıyı açıkça gösteremeyebilir.

Veteriner, floresan adı verilen özel bir boya kullanarak teşhis yapacak ve ardından salinle temizleyecektir.

Kornea ülseri tedavisi, veterinerin tavsiye ettiği süre boyunca ve yaranın ciddiyetine göre 8 saatte bir antibiyotik alımını içerir. İlaç, enfeksiyonun tipine göre uygulanacak ve iyileşmedeki ilerlemeyi görmek için tedavi sonrası bir kontrol yapılacaktır.

Bulaşıcı konjonktivit

Bu, distemper gibi bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan gelişir. Mukoza zarları birbirine yakın olduğunda başka bir köpek tarafından yayılabilir. Veteriner genellikle spesifik antibiyotikler ve hatta kortikosteroidler reçete eder. Konjonktivit, distemper varlığından kaynaklanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede tespit etmek son derece önemlidir, çünkü bu hastalık zamanında tedavi edilmezse hayvanın hayatı için ciddi sonuçlar doğurabilir.

elleriyle beyaz köpeğin gözünü açan sahibi

Tahriş edici konjonktivit

Bu tip konjonktivit, kimyasal tahriş edici maddelerden ve hatta tütün veya araba egzozlarından çıkan dumandan kaynaklanır. Bazı hayvanlar çamaşır suyuna veya aerosollere bile tepki verir.

Evcil hayvanımızın mukoza zarına zarar vermemek için banyo yaparken de kullandığımız sabuna dikkat etmeliyiz.

Bu tür konjonktivit için, veteriner belirli bir göz damlası türü reçete edecektir.

Kötü kokulu akıntılar

Normalde yüzeyde yaşayan bakteriler, biriken nemde çoğalır ve kötü kokulu bir akıntı oluşturur.

Cocker Spaniel, Kaniş, Shih Tzu ve Maltese gibi köpek ırklarının genellikle aşırı salgıları ve yüz çevresinde ince tüyleri vardır. Pug gibi kısa burunlu köpekler (brakisefalik ırklar) de buna yatkındır. Normalde yüzeyde yaşayan bakteriler, biriken nemde çoğalır ve kötü bir koku oluşturur.

Veteriner muayenesi, temizlemeye ek olarak tıkanmış gözyaşı kanallarını tedavi etmeleri gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Bu tür ırklarda:

  • Göz çevresindeki kılları mümkün olduğunca kısa tutmalısınız.
  • Bölgenin günde bir veya iki kez günlük olarak yıkanması tavsiye edilir.
  • Veteriner hekiminiz tarafından reçete edilen veteriner oftalmolojik antibiyotik, çevredeki deride de kullanılabilir.
  • Çevredeki cildin iltihaplı olduğu görülürse, sıcak bir kompres (nemli bir bez) yatıştırmaya yardımcı olur.

Kirpik bozukluğu olan köpekler

Gözlerinde uzayan kirpikleri ( distichiasis ) ve çeşitli diğer kirpik bozuklukları olan köpeklerde, göz tahrişi nedeniyle sıklıkla aşırı akıntı olur. Bu durumlarda genellikle göz kapağı ameliyatı önerilir. Tahriş giderildiğinde, aşırı yırtılma kendi kendine kaybolacaktır.

Her zaman olduğu gibi, bu makale köpeğinizin bazı semptomlarını daha iyi anlamak için eğitim amaçlıdır. Şüphe duyduğunuzda yapılacak en iyi şey, konsültasyon ve doğru teşhis için veterinerinize gitmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.