Köpeklerde Arpacık Bakımı: Gözlerini Temiz Tutmak

Arpacık şişme, kızarıklık ve tahrişe sebep olan bir göz enfeksiyonudur. Eğer köpeğiniz arpacık kaparsa, o bölgeyi kaşımasına izin vermemeniz gerekir çünkü bu işleri daha da kötü hale getirebilir.
Köpeklerde Arpacık Bakımı: Gözlerini Temiz Tutmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğiniz gözleri dış dünyadaki her tür şeyden zarar görme riskindedir. Örneğin göz şişmesi oldukça yaygın bir problemdir. Bu köpeğinizin gözlerinin sağlığını korumak için arpacık bakımı hakkında bilgi edinmenin önemli bir sebebi!

Tahriş edici birçok göz hastalığı ciddi sağlık sorunları teşkil etmez. Ama bu da aşırı acı verici ya da kaşındırıcı olmayacakları anlamına gelmez. Çok hoş da gözüktükleri söylenemez.

İşte köpeklerinizde arpacık da aynı böyledir. Bu rahatsızlık insanlarda da oluşabilir ve oldukça rahatsız edicidir ama bu durum köpeklerde çok daha kötü. Neyse ki arpacık hakkında birkaç bakım ipucu bilmek köpeğinizin çok daha rahat olmasına yardım edebilir.

Arpacık nedir ve köpeğinize ne yapar?

Arpacık gözün tahriş olması ve kızarmasının yanı sıra göz kapaklarının da şişmesine sebep olur. Arpacık derken kirpiklerin bulunduğu yerdeki şişmeden bahsediyoruz .

Gözleri kapalı bir köpek

Arpacık bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. Burada bahsettiğimiz asıl suçlu stafilokok bakterisidir. Arpacıklar genellikle büyük bir sorun teşkil etmezler ve ciddi sağlık sorunları yaratmazlar.

Bir köpeğin gözleri bulunduğu çevreye sürekli olarak maruz kalır. Yani sürekli olarak çeşitli mikroorganizmalar ile etkileşim içindedirler. Kirli ortam ve şehirler de bakteriler için büyük üreme alanlarıdır. 

Köpeğinizde arpacık semptomları nelerdir?

Bu rahatsızlığa dair en belirgin semptom kirpiklerin civarında oluşan yumrudur. Aynı zamanda gözünün etrafında bir şişme ve gözlerinin beyazında bir kızarma görebilirsiniz.

Arpacık genellikle köpeğinizin bolca acı hissetmesine ve rahatsız olmasına sebep olur. Çoğu köpek bu durum karşısında huzursuz davranacak ve arpacıktan kurtulmak için sürekli olarak gözlerinin etrafını kaşımaya çalışacaktır.

Aslında bu durum arpacığın kendisinden daha tehlikelidir. Köpeğiniz o bölgeyi kaşıdığı zaman daha da tahriş olmasına sebep olabilir ve bu da enfeksiyonun dokuya bulaşmasına yardım eder. Ekstrem vakalarda gözde apse oluşmasına sebep olabilir ve bakteri diğer organlarına bulaşabilir.

Yani eğer bu birincil semptomlardan herhangi birini fark ederseniz köpeğiniz için arpacık bakımına başlamanız gerekir. Aynı zamanda kendini kaşımadığından emin olmak için bir gözünüz üstünde olmalı.

Köpeğinizin arpacığını nasıl iyileştirirsiniz?

Bir arpacığı iyileştirmenin en iyi yolu sorunun kökenine inmektir. Yani antibiyotik kullanarak bakteriyi öldürmelisiniz demeye çalışıyoruz. Veterinerler muhtemelen köpeğinize bir tür krem reçetesi yazacaktır çünkü bu tür antibiyotikleri enfeksiyon kapmış bölgeye uygulaması daha rahat olur.

Ama kısmen küçük bir enfeksiyon olduğu için veterineriniz antibiyotik yazmamayı tercih edebilir. Bunun yerine köpeğiniz bakteriden kendi başına kurtulurken siz de şişme ve rahatsızlığı dindirmeye odaklanabilirsiniz.

Eğer köpeğinizin zayıflamış bir bağışıklık sistemi varsa enfeksiyonla kendi başına mücadele edemeyebilir. Bu durumda veterineriniz sizin için doğru tedaviyi bulacaktır.

Köpeğinizde arpacık bakımı için ipuçları

Gözlerini temiz tutun

Bakterilerle savaşmak ve dağılmalarını engellemek konusunda en önemli şey temizliktir. Yani köpeğinizin gözlerini (ve gözlerinin etrafını) kesinlikle temiz tutmalısınız. Bizim önerimiz tuzlu suyla ıslatılmış bir kumaş kullanmanız ya da borik asitle gözlerini günde 3-4 kere yıkamanız.

Aynı zamanda gözüne hidrojen peroksit de damlatabilirsiniz. Bu madde bakterileri öldürme konusunda harikadır ve bölgeyi de sterilize eder. Günde sadece ama sadece 2-3 damla kullanın.

Yaşam alanını temiz tutun

Temiz olması gereken tek şey köpeğinizin gözleri değil. Bulunduğu alanların, özellikle de mama ve su kaplarının etrafının temiz olduğuna emin olmalısınız. Lakin herhangi bir kimyasal aşındırıcı temizlik maddesi ya da sert kokan herhangi bir şey kullanmayın.

Papatya çayı

Sarı papatya rahatsızlık, acı ve huzursuzluk hislerini rahatlatmak için harika bir yoldur. Papatya çayıyla ıslatılmış bir kumaş parçasını enfekte olmuş yere 10-15 dakika uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Ama bunu da günde 3 kereden daha fazla yapmayın.

Soğuk baskı

Soğuk baskı köpeğinizin gözündeki şişkinlik ve tahrişin azalmasına yardımcı olabilir. Günde 2-3 defa 5-10 dakikalığına soğuk baskı uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Yatmadan önce yaptığınız bir uygulama daha rahat uyumasını sağlayabilir. Bir arpacık köpek gözlerini kapattığında çok rahatsız edici olabilir.

Arpacığa temas etmeyin

Arpacığa dokunmaktan kaçınmalısınız. El ve patiler enfekte olmuş bölgeye daha fazla bakteri bulaştırabilir. Ama köpeğinizin bölgeyi kaşımasını engellemek zor olabileceği için en iyisi bir külah kullanmak.

Yumruyu patlatmak daha da kötü bir fikir. Hem aşırı acı verici bir işlemdir hem de bakterinin gözüne ve kan akışına karışmasına sebep olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirin

Köpeğiniz için bir diğer harika arpacık bakımı ipucu da güçlü bir bağışıklık sistemi olduğundan emin olmaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, enfeksiyonla mücadele etmesi için köpeğinizin vücudunu kendi başına bırakabileceğiniz bazı vakalar vardır. Ama bağışıklık sistemini güçlü tutmak için günlük önlemler almanız gerekir. Bunun en iyi yolu köpeğe dengeli bir beslenme sağlamak ve yeterli seviyede su içirmektir.

Düzgün aşılanma ve parazit tedavileriyle beraber veterinere arada sırada yapılan ziyaretler de oldukça önemlidir. İşte köpeğinizde arpacık bakımı yapmanın en iyi yolları bu şekilde. Ama her zaman olduğu gibi, yapabileceğiniz en iyi şey köpeğin gözleri ve yaşam alanını temiz tutarak enfeksiyonun başlamasını en başta engellemek!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.