Kedi ve Köpek Göz Bebekleri: Nasıl Çalışırlar?

İnsanların aksine, köpekler belli renkleri göremezler ve kediler karanlıkta iken kendileriyle avlarının arasındaki mesafeyi ölçebilirler.
Kedi ve Köpek Göz Bebekleri: Nasıl Çalışırlar?

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Kedi ve köpek göz bebekleri nasıl çalışır?

Kedi ve köpek göz bebekleri, insan göz bebeklerinden çok farklı çalışır. Çalışma biçimleri, yapıları ve yetenekleri her zaman bilim topluluğunu şaşırtmıştır. Bu yazıda, kedi ve köpek göz bebekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kedilerin büyüleyici göz bebekleri

Bir kedinin yırtıcı doğası, göz bebeklerinin ilginç dikey şekli ile daha fazla ilgilidir. 2015 yılında Science Advances’te, kediler gibi gece saatlerinde avlanan yırtıcıların göz bebeklerinin işlevlerini analiz eden bilim insanlarına değinen bir çalışma yayınlandı.

sırt üstü yatan kedi

kendisiyle ile avı arasındaki mesafeyi hesaplamalarına yardımcı olur.Bir kedinin avlanma yönteminin esas olarak sürprizlere dayandığı göz önüne alındığında

Bu av yöntemini kullanan avcılar, aralarındaki mesafeyi hesaplamak için iki teknik kullanırlar:

  • Stereopsis olarak bilinen bir yöntem kullanarak, beyin her bir gözün retinasına yansıtılan iki görüntü arasındaki mesafeyi karşılaştırır. Binoküler görmenin yanı sıra, eşsiz bir üç boyutlu görüntü elde etmek için beyine birleştirilmiş görüntüleri gönderirler
  • Bu yöntem, hayvanların belirli bir nesneye odaklanmalarını ve önünde veya arkasındaki her şeyi bulanıklaştırmasını sağlar.

Kedilerin göz bebeklerinin dikey doğası, stereopsiste önemli bir rol oynar, çünkü bu tür göz bebeklerinde nesnelerin kıvrımları ve derinliği daha net görünür. Bununla birlikte, avın göz bebekleri genellikle yatay olarak yönlendirilir.

Köpek göz bebekleri, düşündüğümüzden daha çok bizimkine benzer

Görünümlerinde olduğu gibi köpeklerin göz bebeklerinin çalışma şekilleri de insanlarınkine benzer. Köpek gözleri kornea, göz bebeği, retina, koniler ve çubuklardan oluşur. Gözlerinin kafalarının önünde olduğu göz önüne alındığında, periferik görme biraz sınırlıdır.

köpek gözleri

Köpek göz bebekleri ışığa, bizim göz bebeklerimizle aynı şekildeIşık korneaya girip göz bebeğine ulaştığındagöz bebeği genişler veya daralırışık retinaya geçer

Onların görüş şekliyle bizimkinin arasındaki temel fark, retinanın bazı uyaranlara verdiği tepkidir. İnsan retinasında çubuklardan daha fazla koni olmasına rağmen, bir köpeğin retinası tam tersidir. Bu nedenle köpekler daha iyi bir gece görüşüne sahiptir.

Maalesef, köpekler çubuklardan daha az konileri olması nedeniyle, renkleri ayırt etme yeteneklerinden yoksundurlar. İnsanların farklı dalga boylarındaki ışık dalgalarını emebilen ve böylece daha fazla renk tespit edebilen üç farklı koni türü vardır. Öte yandan, bir köpek yeşil, sarı veya kırmızı gibi renkleri tespit edemez.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.