Yazın Köpeklerde Kulak Bakımı

Kulakları ıslak olmamasına veya yakın zamanda yıkanmamış olmasına rağmen, köpeğiniz sürekli kulağından su çıkartmaya çalışır gibi kafasını sallıyorsa kulakları enfekte olmuş olabilir.
Yazın Köpeklerde Kulak Bakımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıcak ve nem, hayvanlarda sağırlığa neden olabilecek mikroorganizmaların büyümesine ortam hazırlayacağı için, yaz aylarında köpeğinizin kulaklarını korumalısınız. Yazın köpeklerde kulak bakımı nasıl yapılmalı, öğrenmek için okumaya devam edin.

Sadece dinleme yeteneği için değil, aynı zamanda dengeyi korumak için de gerekli bir organ olan kulakta ve kulak içinde enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Eğer zamanında tanı konmaz ve hemen tedavi edilmezse, enfeksiyonlar tehlikeli bir hal alabilir. Hayvanın kulağının iç bölgesine yayılabilir ve zamanla sağırlığa bile gidebilir. Otit, yaz aylarında hem sıcaktan hem de nemden dolayı daha sık görülmektedir.

Otite sebep olan etkenler

Otit, köpeğin kulağına ulaşan ve enfekte eden bakteri ve mantarlardan kaynaklanmaktadır. Yüksek yaz sıcaklıkları ile birlikte banyo sonrası oluşan nemler, bu tür mikroorganizmaların büyümesi ve gelişmesi için uygun ortam oluşturur. Kulağın içinde oldukça hızlı bir şekilde çoğalarak enfeksiyona neden olur.

Köpeğinizin işitsel kanallarındaki aşırı kir de, köpeğinizin kulak enfeksiyonu geçirdiğinin bir göstergesidir. Genelde bu duruma hoş olmayan güçlü bir koku eşlik eder.

köpeklerde kulak iltihabı

En görünür belirtiler, evcil hayvanı rahatsız eden kaşıntı ve ağrıdır. Köpeğin sürekli kafasını salladığını ve kulaklarını kaşıdığını görürsünüz. Ayrıca, kulaklarının arkasına dokunduğunuzda da köpeğin acı veya ağrı içerisinde bağırdığına da şahit olabilirsiniz.

Otiti önlemenin yolları

Havuz, göl, sahil ya da günlük banyo vaktinden sonra, köpeklerin kulaklarını çok iyi kurulamak gerekir. Daha önce de söylediğimiz gibi, nem mantar ve bakterinin üremesine neden olarak iltihap yaratır.

Köpeğinizin kulaklarını banyo sırasında koruyun. Basit bir pamuklu tıkaçla, suyun kulak kanalına kaçmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca, uzun yapraklı bitkiler de köpeklerin tüylerine yapışabilir veya bazen kulaklarına kaçabilir. Bunu önlemek için, köpeğinizin kulak çevresindeki tüyleri olabildiğince kısaltmalısınız. Yürüyüşlerden döndükten sonra baştan aşağı bir kontrol edin.

Uzun ve sarkık kulakları olan köpekler iltihaba daha yatkındır. Bu, birçok şeyin yanı sıra zayıf hava sirkülasyonundan da kaynaklanmaktadır. Orta kulak iltihabından kaçınmak için alınan önlemler çok önemlidir.

köpeklerde kulak bakımı

Köpeklerde kulak bakımı

Köpeklerin kulağını temizlerken, gördüğünüzün ötesini temizlemeye çalışmayın ve köpek hijyeni için de özel ürün kullanın. Kulak çubuğu kullanmayın çünkü sorun yaratabilir.

Eğer köpeğinize daha önce otit teşhisi konduysa, nüksetmemesi için yılda iki kez otoskopik inceleme yapılmalıdır.

Kulak, epitel hücrelerinin timpanik zardan migrasyonuna dayanan kendi kendini temizleme mekanızmasına sahiptir. Kanal yolundan dış atriyal kanala doğru yol alarak, kulak kanalında yaşayan lipitleri (yağlardan), hücre kalıntılarını ve mikroorganizmalardan oluşan kulak kirini kulaktan atma işlevini yerine getirir.

Kulak kanalında iltihaplanma olduğu zaman, kulaktaki doğal temizleme sistemi de zarar görür ve bu da, kulakta kirin birikmesine neden olur. Bundan kaçınmak için, kulak iltihabını en kısa sürede fark edebilmek için düzenli aralıklarla köpeğinizin kulaklarını kontrol edin.

Kulak çubukları, sadece kulağın dışını temizlerken kullanılmalı asla kulak içine sokulmamalıdır. Aksi takdirde, kulak kirini içeriye itersiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Small Animal Ear Diseases
    Gotthelf L
    Small Animal Ear Diseases (2005) Published by Elsevier Inc.
  • Preventive ear care for dogs and cats.
    Mansfield P
    The Veterinary clinics of North America. Small animal practice, vol. 18, issue 4 (1988) pp. 845-858

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.