Köpeklerde 16 Hastalık Belirtisi

Köpeklerde birçok hastalık belirtisi vardır, bazıları diğerlerinden daha az ama özdür. Bunları size aşağıdaki satırlarda anlatacağız.
Köpeklerde 16 Hastalık Belirtisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her sahip, köpeğinin eşit ölçüde enerjik, sevecen, özverili ve sevimli olduğunu bilir. Ancak köpeğe bir hastalık bulaştığında davranışları değişir ve hatta belirli zamanlarda en çok sevdiği insanlara karşı saldırganlaşabilir. Herhangi bir durumu kronik hale gelmeden önce tespit etmek için köpeklerde 16 hastalık belirtisinin neler olduğunu öğrenin.

Hayvanlara ne kadar tapsak da onların ölümsüz olmadıklarını ve bizim gibi onların da hastalanıp öldüklerini anlamamız gerekiyor. Öyle olsa bile, her koşul için her zaman tedaviler vardır (palyatif olsalar bile) ve savaşma arzusu kaybedeceğiniz son şeydir.

Bir hastalık ne kadar erken tespit edilirse, tedaviye o kadar erken başlanabilir. Köpeğinizde bir sorun olduğuna dair işaretlere bakalım.

1. Hızlı solunum

Köpeklerin solunum hızı dakikada 15 ile 30 devir arasındadır. Hayvanın heyecanlandığında ve egzersiz yaptıktan sonra normalden daha hızlı nefes alması normaldir, ancak bu dinlenme sırasında ve uyurken devam ederse, büyük olasılıkla akciğer veya kalp rahatsızlığı vardır. Hızlanmış solunum, veterinerlikte taşipne olarak bilinir.

2. Aşırı tükürük

Hem oral hem de sistemik patolojilerde aşırı tükürük veya hipersalivasyon meydana gelir. Örneğin ağızdaki bir tümör köpeğin normalden daha fazla salya salgılamasına neden olabilir ancak gıda zehirlenmesi veya yemek borusunda bir tıkanıklık da bu belirtiye neden olur. Bu, köpeklerde bağırsak seviyesindeki en yaygın hastalık semptomlarından biridir.

3. İshal

Köpeklerin dışkılarken bazen tutarsız olmaları normaldir, çünkü bizim gibi yedikleri bir şey midelerini bozabilir. Bununla birlikte, 48 saatten uzun süren herhangi bir ishal bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir. Dışkıya mukus, kan, irin ve diğer klinik belirtiler eşlik ediyorsa durum daha acil hale gelir.

İshalli köpeklerde beslenme.

4. İştahsızlık

Geçici bağırsak koşulları, köpeğinizin bazı günler daha az acıkmasına neden olabilir. Bu normaldir, ancak hayvan 24 saat içinde yemek yemezse ve iyileşme belirtileri göstermezse, veterinerinize gitme zamanı gelmiş demektir. Köpeklerdeki bu hastalık belirtisi asla göz ardı edilmemelidir, çünkü bazen tedavisi çok daha zor olan dehidrasyon senaryolarına yol açar.

5. Aşırı idrara çıkma

Köpeğiniz sadece sokakta idrar yapmaya alışmışken içeride yapmaya başladıysa, muhtemelen böbrek veya sistemik bir sorunu vardır. Büyük olasılıkla üriner inkontinans geliştirmiştir, ancak bu aynı zamanda bazı kanserlerin, böbrek yetmezliğinin ve diyabetin bir işaretidir.

6. Kızarık diş etleri

Köpeklerde kızarık diş etleri, çok yaygın ağız durumlarının belirtileridir: diş eti iltihabı ve periodontitis. Hayvanın diş hijyeni sağlanmazsa, ağzındaki bakteriler yıllar içinde dişleri aşındıracak ve dişeti dokusunu iltihaplandıracaktır. Bu nedenle, köpek yemek yemeye çalıştığında ve diğer zamanlarda da diş etleri kanar.

Bu, köpeklerde sıklıkla ağız kokusunun eşlik ettiği hastalık belirtilerinden biridir.

7. Ağızda kanama

Bir köpeğin ağzından gelen kanama her zaman tıbbi bir acil durumun kanıtıdır. Bir dişe veya diş etine zarar vermiş olabilir, ancak yemek borusundan veya midesinden kanaması veya oral melanomu olması olasılığı da vardır. Ne olursa olsun, nereden gelirse gelsin kanama her zaman kötüye işarettir.

8. Kuru ve soyulan cilt

Deri, her durumda bir hayvanın sağlığının bir göstergesidir. Dermatit ve sebore kuru ve pullu bir epidermis ile kendini gösterir, ancak bu aynı zamanda köpeklerde parazitoz, vitamin eksiklikleri, psikolojik problemler ve çok daha fazlası gibi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir.

Cilt sorunları, kötü hijyen ve sağlıksız bir ortamdan da kaynaklanabilir.

9. Kiloda progresif değişiklikler

Bu, köpeklerde yalnızca uzun vadede ve yakın izleme ile fark ettiğiniz hastalık belirtilerinden biridir. Evcil hayvanınızın beslenmesini iyi kontrol ederseniz ve yeterince egzersiz yaparsa, çok fazla kilo almamalı veya kaybetmemelidir. Genel olarak, köpeğin kütlesindeki açıklanamayan dalgalanma, hormonal veya sindirim problemini gösterir.

10. Uyuşukluk

Bu semptom oldukça özneldir, çünkü sadece sahibi köpeklerinin hastalıktan önce ne kadar enerjik olduğunu bilir. Ancak genelleştirebiliriz ve tüm sağlıklı köpeklerin günde yaklaşık 3 kez yürüyüşe çıkmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Hayvanınızın artık oyun ve egzersiz konusunda hevesli olmadığını fark ederseniz, muhtemelen onda bir sorun vardır.

11. Kusma

Köpeğinizin kusması oldukça normaldir, özellikle aşırı yemek yemişse veya yürüyüş sırasında ot tükettiyse. Doğal olmayan şey, yemeğini günde 2-3 kez kusması ve hatta buna kanın eşlik etmesidir. Safranın varlığına işaret ettiği için parlak sarı kusmuktan da endişe duymalısınız.

12. Ağız kokusu

Evcil hayvanlarda ağız kokusu normaldir, çünkü normalde onların hiçbir aromasının hoş olduğunu düşünmeyiz. Bununla birlikte, köpeğinizin ton balığı gibi kokan ağzı ile ölü bir hayvan veya lağım kokusuna benzeyen koku arasında büyük bir fark vardır. Köpeklerde fetid nefes genellikle ağız (veya başka bir yer) enfeksiyonunu gösterir.

13. Nefes almada zorluk

Takipne terimi hızlı nefes almayı belirttiği gibi, dispne de köpek nefes almakta zorluk çektiğinde nefes darlığını anlatan terimdir. Bu duruma genellikle köpeklerde öksürük, hapşırma ve havanın akciğerlere girişini kolaylaştırmak için pozisyon değişiklikleri gibi çeşitli hastalık semptomları eşlik eder.

14. Saldırganlık

İyi huylu bir köpek, çok kötü bir fiziksel veya psikolojik durumda olmadıkça, sahibine asla saldırmaz. Bir şey gerçekten canını çok yakıyorsa ve bunun sonucu olarak köpek endişe ve stres yaşıyorsa, ürktüğünde ısırabilir veya bir kişi ona yaklaşmaya çalıştığında meydan okuyabilir. Sizi incitmek istemiyor, sadece korkuyor.

15. Aşırı yalama

Köpekler, tükürükleri enfeksiyonları önleyebilen bazı bakterisidal bileşikler içerdiğinden , hasarlı bölgelerini içgüdüsel olarak çok yalarlar. Bu nedenle, bir yaraya ilk tepkilerinden biri, sahibinin hoşuna gitse de gitmese de sürekli yalamaktır. Bazen, yaralanma iyileşirken bu davranışı önlemek için bir Elizabeth yakası gerekir.

16. Topallık

Bu, köpeklerde genellikle ilgisizlik, saldırganlık ve hareket problemlerinin eşlik ettiği bir başka hastalık belirtisidir. Köpeklerde topallık, altta yatan durumun ciddiyeti oldukça değişken olmasına rağmen, her zaman bir veya daha fazla uzuvda bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Kemik kanserleri topallığa neden olur, ancak basit bir kas sertleşmesi de olabilir.

Köpeklerde birçok hastalık belirtisi vardır.

Gördüğünüz gibi, köpeklerde birçok hastalık belirtisi vardır. Bazıları hemen görünürken, diğerleri uzun süreli izleme gerektirir. Genel olarak, köpeğinizde 24 saatten fazla bir süre boyunca garip bir şey fark ettiğiniz anda veterinere gitmelisiniz ve çok daha fazlası, klinik belirtiye aciliyet belirtileri (diğerlerinin yanı sıra kan, irin ve kusma) eşlik ediyorsa..


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.