Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunu

Bu durum genellikle yaşlılık, şişmanlık, daha büyük boyutlu köpek cinsleri ya da yakın zamanda üreyen dişiler ile ilişkilendirilir; ancak herhangi bir köpeğin de başına gelebilir. Gerektiği durumlarda; ameliyat ve ilaçla tedavi de dahil olmak üzere pek çok tedavi yöntemi vardır.
Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorunu

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2019

Köpeğiniz çişini “tutamıyor” ise, mesanesinde bir sorun var demektir. Köpeklerde idrar kaçırma sorunu ile ilgili bilgi edinmek ve bu hastalığın ne olduğunu, buna neyin neden olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek çok önemlidir. Bu makale sizlere, köpeklerde idrar kaçırma sorunu ile ilgili çok değerli bilgiler verecektir.

Köpeklerde idrar kaçırma sorununun nedenleri ve belirtileri

Bu problem genellikle küçük idrar “damlaları” şeklinde ya da bazen idrarının tamamı olarak görülür. Bu durum en çok yaşlı köpeklerde, büyük boyutlu köpek cinslerinde ve kısırlaştırılmış dişi köpeklerde yaygın olarak görülse de, her bir köpeğin başına gelebilir.

Başlangıç olarak, istemsiz idrar yapma dışında belirtileri nasıl tanıyacağınızı bilmeniz gerekir. Örnek olarak, köpeğinizin cinsel organını sık sık yalayıp yalamadığını kontrol etmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra, köpeğin alt karın bölgesi ile arka bacakları arasındaki alanın her zaman ıslak olup olmadığını ya da vulva veya penisin çevresinde herhangi bir şişme ya da kızarıklık olup olmadığını kontrol edin.

Bunun yanı sıra, yatağında, çarşaflarında, oyuncaklarında ya da aksesuarlarında idrar lekeleri ya da çiş olup olmadığını görmek için köpeğinizin kişisel eşyalarını da kontrol edin.

Bu tür bir idrarda her zaman pis bir koku yoktur. Bu yüzden köpeklerde idrar kaçırma ile ilgili olabilecek nedenleri bilmeniz gerekir. Bu nedenler arasında obezite ve yaşlılık en sık görülen semptomlardır; fakat nedenler sadece bunlardan ibaret değildir.

köpeğim çişini kaçırıyor

Erkek köpeklerin çoğu kısırlaştırıldıktan sonra herhangi bir idrar problemi yaşamaz; ancak bazı dişi köpekler kısırlaştırıldığı zaman idrar kaçırma problemi yaşayabilir.

Bu problem genellikle dişi köpek mesane kaslarının nasıl kontrol edileceğini öğrendikten sonra ortadan kaybolur. Köpeklerde idrar kaçırma problemi ile ilgili diğer olası nedenler şunlardır:

  • Hormonal dengesizlikler
  • Omurilik yaralanmaları
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Prostat hastalıkları (erkek köpeklerde)
  • Doğum kusurları
  • Aşırı aktif mesane sendromu

Son olarak, köpeğinizin cinsini göz önünde bulundurmalısınız. Köpeklerde idrar kaçırma problemi özellikle Bobtail, Doberman, Cocker Spaniel ve Alman çoban köpeği gibi köpek cinslerinde daha yaygın olarak görülür.

Köpeklerde idrar kaçırma sorununun tedavisi

Köpeğinizin bu sorunu olduğunu belirledikten sonra ya da hayvanda bu problemin olduğuna dair herhangi bir şüpheniz olduğu zaman, köpeğinizi hemen bir veterinere muayeneye götürmeniz gerekir. Veteriner hekim köpeğinizi inceleyecek ve istemsiz olarak idrara çıkma nedeninin ne olduğunu öğrenecektir.

çişini yapan köpek

Veteriner muhtemelen köpeğinizde enfeksiyon olup olmadığını kontrol etmek için köpeğe fiziksel muayene, idrar tahlili ve idrar kültürü gibi bazı işlemler uygulayacaktır.

Köpeğiniz çok su içtiği için idrarını tutamıyorsa, veteriner şeker hastalığı gibi susuzluğa neden olan koşulları elemek için de bir kan testi yapabilir. Yine aynı şekilde veteriner, köpeğinizin bir tür karın ya da kemiğe bağlı bir yaralanmaya sahip olup olmadığını görmek için karın ultrasonu gibi başka testler de yapabilir.

Köpeklerde idrar kaçırma problemini bazı ilaçlarla da tedavi etmeniz mümkündür. Bazen östriol gibi östrojen hormonları bu konuda çok işe yarayabilir; çünkü köpeğin idrar yolundaki idrar geçişini bloke eder.

Bunun yanında, bu yöntem kısırlaştırılmış dişi köpekler için uygulanan bir yöntemdir. Fenilpropanolamin, sfinkter (büzücü) kaslarını güçlendiren ve bazı veterinerler tarafından kullanılan, hormonal olmayan bir ilaçtır.

Bu kasları güçlendirmek için verilen çoğu ilaç ağız yolu ile alınan (hap ya da damla) ilaç şeklindedir. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, veterineriniz köpeğe kolajen enjeksiyonları vermeyi ya da onu ameliyat etmeyi tercih edebilir.

Köpeğinizin her yere çişini yapmasını önlemek için (hasta olsun ya da olmasın), köpeğinizin yatağının üzerine biraz daha çarşaf ya da havlu yerleştirebilir, yürüyüşler için daha sık dışarı çıkarabilir ya da ona özel çocuk bezi tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, köpeğin cinsel organında herhangi bir enfeksiyon olmaması ya da vücudunun bu bölümünün şişlik gibi bir problem yaşamaması için köpeğinizi hijyenik tuttuğunuzdan emin olmayı unutmamak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.