Köpeklerde Stres Azaltma İpuçları

Köpeklerde stresin birçok nedeni vardır ve yan etkilerinden bazıları davranış değişiklikleri, garip sesler veya farklı yüz hareketleridir.
Köpeklerde Stres Azaltma İpuçları

Son Güncelleme: 30 Eylül, 2019

Tıpkı insanlar gibi köpekler de stresten muzdarip olabilir ve bu fiziksel ve zihinsel sağlıklarına zarar verebilir. Bu yüzden, stresi nasıl tanımlayacağımızı ve bu durumda onlara nasıl yardım edeceğimizi bilmemiz çok önemlidir. Bir köpeğin stres altında olup olmadığını fark etmek ve rahatsızlığını azaltmak için ne yapmamız gerektiğini öğrenelim.

Bir köpeğin stres yaşayıp yaşamadığı nasıl fark edilir?

Birçok insan köpeklerin stresten muzdarip olabileceği fikri konusunda şüphecidir. Çünkü köpeklerin rahat yaşadıklarını ve sürekli sevgi aldıklarını düşünüyorlar. Sahipleri tüm ihtiyaçlarını karşıladığı için yemek yemeyi ya da kendilerini rahatlatmayı düşünmek zorunda bile değiller.

Bu makul gözükse de, gerçek şu ki içinde yaşadığımız çılgın dünya evcil hayvanlarımızın sağlığını da etkiliyor.

Elbette, stres evcil hayvanımız için normal bir bedensel oluşum, ruh hali veya davranış değildir. Bu nedenle davranışlarındaki değişiklikleri gözlemlememiz çok önemlidir, bu sayede herhangi bir problemi tespit edebiliriz. Köpeklerde strese işaret eden en yaygın davranışlar:

  • Yüz hareketleri. Köpekler konuşamasa da, nasıl hissettiklerini anlatmak için beden dilini kullanıyorlar. Örneğin gözleri, başı veya kulağı, belirli anlarda veya sürekli olarak stresli bir durumda olduğunu gösterebilir. Yalanmak, burnunu çekmek veya başını çevirmesi, her zaman itaatkar olmak, köpeklerde kesin bir stres belirtisi olabilir.
  • Sesler. Köpeğinizin ağlaması veya homurdanması, stres hissettiğinin bir işareti olabilir. Stresli bir durumdan dolayı, bu sesleri yalnızca belirli anlarda yapabilir. Ancak, onları tekrar yaparsa, bu daha büyük bir sorun olduğuna dair bir başka belirgin işarettir.
  • Davranışı. Örneğin, başı aşağıya doğru yürümesi, titremesi veya kuyruğunu düşük veya bacaklarının arasında tutması. Bunların hepsi bir şeylerin ters gittiğine ve evcil hayvanınızın yardıma ihtiyacı olduğuna dair net işaretlerdir.
  • Tüy dökülmesi, iştahsızlık, yıkıcı veya takıntılı davranışlar, alerji vb. köpeklerde stres belirtileridir.
stres yaşayan köpek

Köpeklerde strese ne sebep olabilir?

Köpeklerin stresli hissetmelerinin birçok nedeni vardır, işte bunlardan bazıları:

  • Taşınma. Köpekler rutini seven hayvanlardır. Bu nedenle, günlük olarak aynı şeyi yapmaya ve aynı yerde olmaya alışırlar, bu yüzden bu değiştiğinde stresli olabilirler. Her ne kadar bir taşınma çok büyük bir şey olmasa da evcil hayvanlarımızı düşündüğümüzden daha fazla etkileyebilir.
  • Sahibi. Yaptığımız her şeyin köpeklerimiz üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi var. Örneğin, eğer strese girersek, onlar da strese girerler. Aynı şekilde, eğer saldırgan olursak ya da onlara kötü muamele edersek, onlara yalnızca endişe ve strese dönüşecek bir korku aşılarız.
  • Eve başka evcil hayvanlar getirmek. Bu rutin değiştiren bir başka unsur olabilir ve köpeğiniz bunu alanına bir istila olarak da görebilir.

Köpeklerde stresi azaltma ipuçları

Artık stresi nasıl tanımlayacağınızı ve buna neyin sebep olduğunu bildiğinize göre, evcil hayvanlarımıza yardımcı olmak için neler yapabileceğimize bakalım.

endişeli hayvan

Rutindeki yeni değişime onu yavaş yavaş alıştırın

Köpekler bir şeyin kontrolden çıktığını hissettiğinde strese girerler. Öyleyse, rutininde bir şeyi değiştirmek zorunda kalırsanız, taşınıyorsanız ya da aileye yeni bir evcil hayvan getirecekseniz, hepsini tek seferde yapmayın. Yeni değişimi yavaş yavaş hayata geçirerek ona alışması için biraz zaman verin.

Ona sessiz bir alan verin

Evcil hayvanınızın yeni durumla başa çıkabilmesinin en iyi yolu, kendisini aileden ve yeni evcil hayvandan ayırmak olabilir. Ona rahatlayabileceği ve stresten uzak durabileceği bir yer verin. Eve yeni bir evcil hayvan getirirseniz, her hayvanın kendi alanına sahip olması çok önemlidir.

Onunla oynayın

Bu, zihnini canlandırmanın ve köpeklerde stresi azaltmanın en iyi yoludur. Birlikte yürüyün, git getir oyunu ve hatta bazı etkileşimli oyunlar oynayın.

Ancak, tüm bunları denedikten sonra, hala aynı şekilde davranıyorsa, köpeğinizi ihtiyacı olan bakımı alması için veterinere götürmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beerda, B., Schilder, M. B., Van Hooff, J. A., De Vries, H. W., & Mol, J. A. (1999). Chronic stress in dogs subjected to social and spatial restriction. I. Behavioral responses. Physiology & behavior, 66(2), 233-242.
  • Domínguez-Oliva, Adriana & Mota-Rojas, Daniel & Ruiz-García, Alfonso & Miranda Cortés, Agatha Elisa & Hernández Avalos, Ismael. (2021). Clinical recognition of stress in dogs and cats (Reconocimiento clínico del estrés en perros y gatos). Revista AMMVEPE 2021, 32(1): 24-35.. 32. 24-35.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.