Köpeklerde Kuduz Hastalığını Önleme

Kuduzlar, kuduz ile enfekte olan bir hayvanın tükürüğünde bulunan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bir köpek, kedi veya maymun olabilir. Genelde ısırık ya da tükürükle temas eden bir açık yara yoluyla bulaşır.
Köpeklerde Kuduz Hastalığını Önleme
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kuduz hastalığı oldukça kritik bir hastalıktır. Kuduz bir köpek oldukça agresiftir, gözleri kızarır ve ağzından salya akar. Depresyonda gözükür ve iştahını kaybederek önüne gelen her şeye saldırır. Tökezleyerek yürür ve çenesini kontrol edemez.

Su içmez ve suya karşı aşırı bir korku duyarlar. Işıktan rahatsız olurlar ve sahiplerini tanımazlar. Kuduzla ilgili daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Her yıl evcil hayvanımızı aşılayarak kuduzu önleyebiliriz. Köpekler, doğduklarından itibaren 6-8 ay civarlarında ilk aşılarını olabilirler.

Eğer kuduz bir hayvan sizi ısırdıysa, yarayı anında bol su ve sabunla yıkamalısınız. Sonra, yakındaki tıp merkezine giderek yaranızı tedavi ettirin.

kuduz hayvanlar

Temel konsept

Kuduz, akut ensefaliteye neden olan merkezi sinir sitemini etkileyen bulaşıcı bir viral hastalıktır. Virüs, evcil ve vahşi bütün memelilere bulaşır, buna insanlar da dahil. Hastalık enfekte bir memelinin vücuduna girdiğinde salgılarıyla birleşir.

Daha sonra, bir ısırık veya enfekte salyayla temas etmiş olan bir açık yara yoluyla başka bir canlıya bulaşabilir.

Köpeklerde kuduz, belirtiler ortaya çıkmadan önce tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde, sonuçlar ölümcül olabilir. Kuluçka süresi değişir; hastalığın belirtileri 3 ila 12 hafta içinde kendini belli eder.

Kuduz ciddi bir hastalıktır ve belirtiler ortaya çıktığı andan itibaren tedavi edilemezdir. Çoğu durumda ölümcüldür. Evcil hayvanlarda kuduzu önlemek için zamanında aşı yapılmasını öneririz.

Her yıl yaklaşık 55.000 kişi kuduzdan ölmektedir. Yani, her 10 dakikada bir ölüm gerçekleşmektedir. Eğer bir hayvan birisini ısırırsa ve kuduzdan şüphelenilirse, ısırılan kişinin anında kuduz aşısı olması gerekmektedir. Enfeksiyonun vücuda yayılmasını önlemek için en iyi önlem aşıdır. En yaygın bulaşma yolu ise enfekte hayvanın ısırığıdır.

Köpeklerde kuduz hastalığını önleme

Dünya Kuduz Hastalığı Günü 28 Eylül’de kutlanmaktadır. Bu kutlama Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte Pan Amerikan Sağlık Örgütü tarafından koordine edilmiştir.

Ayrıca, Kuduz Kontrolü Küresel İttifakı ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Fransız Pasteur Enstitüsü ve birçok ülkedeki veterinerler tarafından kutlanmaktadır. Asıl amaçları dünya çapında farkındalığı arttırmak ve insanları harekete geçirmektir.

En savunmasız grup çocuklardır çünkü kolay hedeflerdir ve birçok saldırıya da karşı koyamazlar. İnsanlar risk altındaki kişilerin yeterli bakımı görmesini sağlayarak ve ayrıca hayvanların sağlığını da iyi tutarak kuduzu önleyebilirler.

Hastalık, risk altındaki nüfusları eğiterek de önlenebilir. Buna ek olarak, sağlık merkezleri daha iyi hale getirilebilir ve enfekte hayvanların saldırısına uğrayanlar için daha erişebilir olabilir.

kuduz aşısı olan köpek

Dünya genelinde kuduz hastalığı

Bir tedavisi olmamasına rağmen, kuduz biraz eğitimle birlikte insanlarda tamamen önlenebilir bir hastalıktır. Birçok ülke bu hastalığı kontrol altında tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Köpekler tarafından insanlara bulaşan kuduz hastalığını ortadan kaldırmak için önemli gelişmelere imza attılar.

Tüm bu aksiyonlara rağmen, kuduz hastalığı kurban vermeye devam ediyor. Özellikle kaynakların az veya yetersiz olduğu veya ulaşılması zor ülkelerde önlem almak zorlaşmaktadır.

Kuduzun etkisi şu anda birçok ülkede oldukça düşük seviyelerdedir. Bazı yerlerde hastalık tamamen ortadan kaldırılmış olsa bile henüz gardımızı indirmemeliyiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.