Köpeğime Vitamin Vermeli Miyim?

Vitaminler beslenme düzeninin çok önemli bir parçası. Peki köpeğinize vitamin vermelisiniz? Eğer öyleyse, köpeğiniz için hangi tür vitaminler güvenli?
Köpeğime Vitamin Vermeli Miyim?

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2020

Diyetimiz ve beslenme düzenimiz çok önemli olduğu için, hiçbirimiz vitaminlerimizi kullanırken tereddüt etmeyiz. Ama köpeklerimize vitamin vermek söz konusu olduğunda, bundan o kadar emin olamayabiliriz. Köpeğime vitamin vermeli miyim? Bunu yapmak güvenli mi? Kullanmasam daha mı iyi? Nasıl öğrenebilirim?

Bu gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa, Benim Hayvanlarım’daki arkadaşlarınız size bu konuda yardım etmek için buradalar. Bu yazımızda, size, köpeğiniz için kullanabileceğiniz vitaminler ve evcil hayvan bakımı ile ilgili diğer ilginç konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Köpeğime vitamin verebilir miyim?

Cevap “evet”. Ama, insanlara yönelik olarak üretilenlerden değil, özellikle onlar için tasarlanmış vitaminlerden verebilirsiniz. Evcil hayvan mağazalarında köpekler için hazırlanan bu vitaminleri bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu vitaminleri, köpekler için uygun olmalarına rağmen, istediğiniz zaman onlara veremezsiniz. Hayvanlarınız, vitaminleri sadece gerektiğinde almalılar. Bu konuyla ilgili prosedürleri doğru takip etmezseniz, vitaminleri aşırı dozda alabilirler ve bu da size birçok sorun yaşatabilir.

Köpeklere vitamin vermek sağlıklı mı?

Burada aşırı dozdan bahsediyoruz, çünkü, aslında evcil hayvanınızın yediği köpek maması zaten ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri ve vitaminleri içermeli. Öyleyse, soru, köpeğinize ne zaman vitamin vermeniz gerekiyor?

Köpeğime ne zaman vitamin verebilirim?

Evde yapılan yiyeceklerle beslenme ve köpekler

Ev yapımı yiyeceklerin bulunduğu bir beslenme düzenine sahip köpeklerin bazı ilave vitamin ihtiyaçları olabilir. Bunun nedeni, sahiplerinin dengeli beslenmeyi sağlamak için gerekli beslenme ihtiyaçlarını tam olarak bilemiyor olması ihtimali.

Bu durumda, köpeğinizin beslenmesini, organlarının iyi çalışmasına yardımcı olacak vitaminlerle takviye etmek iyi bir fikir olacaktır. Uzmanlar, evcil köpekler için piyasada bulunan hazır mamaların, bir köpek için en iyi beslenme yöntemi olduğuna inanıyorlar.

Vitaminler ve kompleksler

Bir köpeğin vitamin almak zorunda kalmasının birçok nedeni var. Örneğin, anemisi varsa, hastaysa veya çok zayıfsa, kesinlikle vitamin gerekli olacaktır. Bununla birlikte, vitamin kompleksleri almak yerine, sadece, özellikle sorununu tedavi edecek vitaminleri alması gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi, bu tür bir durum için, veterinerinizden yardım istemek en iyisi.

Hastalığı olan köpeğime vitamin vermeli miyim?

Her vitaminin farklı bir bileşimi ve amacı var. Örneğin, B vitamini sinir problemlerini tedavi etmek için kullanılır ve B1 yaşlılık döneminde kullanmak için harika bir çözüm olabilir.

Böylece, doğru vitaminlerin doğru dozu, köpeğinize daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilir diyebiliyoruz. Bununla birlikte, evcil hayvanınıza özel problemleri için doğru yiyecekleri veriyorsanız ve bu yiyecekler yüksek kalitede ise, vitamin kullanmadan da hayvanınızın iyi olması gerekir.

Gördüğünüz gibi, evcil hayvanınızı beslediğiniz şeyin sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır; beslenme düzeni, hayvanınızın durumunu geliştirebilir veya daha da kötüleştirebilir. Belirli bir hastalık durumunu tedavi etmek için özel olarak üretilen yüksek kaliteli gıdalar daha pahalı olsa da, bunları kullanmak, harcanan çaba ve yapılacak masrafa değer. Doğru bir beslenme düzeni, evcil hayvanınızın ömrünü uzatabilir ve onu kesinlikle daha sağlıklı hale getirecektir.

İnsanlar için kullanılan vitaminler?

Köpeklere vitamini nasıl vermek gerekir?

Genel bir kural olarak, köpeğinize insanlar için üretilen vitaminleri vermemelisiniz. Köpekler, aslında bize göre oldukça farklı ihtiyaçları olan etçil varlıklar.

Bununla birlikte, köpeğinize doğru dozda verebileceğiniz bazı vitamin kompleksleri de var. Ancak unutmayın, bu dozajı belirleyen ve kullanıma izin veren her zaman için veterineriniz olmalı. Fazla miktarda vitamin kullanılması veya yanlış vitamini almak, evcil hayvanınız için birçok soruna neden olabilir.

Köpekler için kulanılmasına izin verilen ve insanlar için üretilen vitaminler şunlar:

  • Multivitamin kompleksleri
  • Eklemler için vitaminler
  • Probiyotikler
  • Balık Yağı

Bununla birlikte, bu durumlarda bile, vitaminlerin yerine, her zaman için doğal gıdaları kullanabiliriz. Örneğin, yoğurtta probiyotikler bulunuyor ve evcil hayvanınız ihtiyaç duyduğu Omega3 ve balık yağını balıktan da alabilir. Ne yapmaya karar verirseniz verin, her zaman için, mutlaka önce veterinerinize danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.