Köpek Aşıları: Aşıların Yan Etkileri

Köpeğinize yaptıracağınız aşının yan etkilerinin neler olabileceğini mutlaka bilmelisiniz.
Köpek Aşıları: Aşıların Yan Etkileri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklere yapılan aşılar nadiren yan etkiye neden olsa da evcil hayvanınızın ateşi yükselebilir veya kurdeşen dökebilir. Ancak genelde bu tür yan etkiler ciddi bir seviyede olmaz. Köpek aşıları tüylü dostunuzu hepatite veya gençlik hastalığına karşı koruyabilir. Diğer taraftan, bu tür aşılar yüksek ateş ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilere de neden olabilir. 

Aşılar, köpekleri belli hastalıklara karşı korumak içindir. Bu aşıların her sene kaç canlının hayatını kurtardığını hesaba katarsanız, yan etkilerin neden olduğu olumsuz durumları çok da önemsememeniz gerekir.

Hastalıklar ve köpek aşılarının yan etkileri

siyah köpek yerde uzanıyor

Uzmanlar Japonya’da 331 aşılı köpeğin dahil olduğu bir çalışma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma, en sık yan etkiye neden olan aşı türünün kuduz aşısı olduğunu gösterdi.

Bu aşıların yan etkilerinden bazıları, grip, alerjiler, cilt ve solunum yolu hastalıklarıdır. Ancak çok nadir de olsa bazı durumlarda sindirim sisteminde hasar ve soğuk algınlığı semptomları da ortaya çıkabilir. Diğer taraftan, çok ciddi durumlarda bazı aşıların yan etkileri kalp ve damar hastalıklarına neden olabiliyor.

Bir aşının en ciddi yan etkisi anafilaksidir (aşırı duyarlılık). Bu olumsuz reaksiyon, vücut kendi kendine saldırdığında veya aşıya karşı savunma amaçlı kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde ortaya çıkar. Bu endişe verici durum çok sık gözlemlenmeyen bir yan etkidir.

Genç köpeklerde yan etkiler daha sık gözlemleniyor

Yan etkiler genelde aşı vurulduktan üç gün sonra ortaya çıkmaya başlıyor. Genelde yan etki ile başlayan belirtiler herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden yok olur. Genç köpekler aşılara karşı daha hassas olsa da, uzmanlar köpek aşılarının güvenli olduğunu belirtiyor.

Birçok çalışmaya göre, 7 yaşından küçük köpekler bu tür istenmeyen yan etkilere karşı daha çok risk altındadır. Küçük köpek cinsleri ve kısırlaştırılmış köpekler de bu risk grubuna dahildir.

Köpek aşıları: Güvenli aşılar

Bu risklere rağmen köpekler için test edilmiş ve onaylanmış birçok aşı var. Bunlara ek olarak, uzmanlar oluşabilecek olası yan etkileri de belgelemiştir. Eğer evcil hayvanınızın aşı takviminde bir aşı görünüyorsa, bu aşı önceden belirlenmiş kalite kontrol testlerinden geçmiştir ve güvenlidir. 

Yavru bir köpeği sahiplendiğiniz zaman, evcil hayvanınızı edindiğiniz yer köpeğinizi bazı aşıları yapılmış olarak size teslim eder. Evcil hayvanın yeni sahibi kalan aşıları zamanında yaptırmakla sorumludur.

En sık uygulanan ve köpekler için önemli olan aşılar

Köpeklere uygulanan en önemli aşılar gençlik hastalığı aşısı, parvovirüs (5. hastalık), hepatit, leptospiros, kuduz, piroplazmoz ve koronavirüs aşısıdır.

Aşıların köpeğinizin hayatını kurtarabilecek koruyucu bir önlem olduğunu unutmayın. Bu nedenle aşılar pahalı olsa bile buna değer. Günümüzde birçok farklı aşı seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca her bir aşı, farklı kalitede ve farklı fiyatta olabilir. Sonuç olarak, köpeğiniz için en doğru olan aşıyı veterinerinize danışarak seçebilirsiniz.

Köpek aşıları: Aşıların çalışma prensibi nasıldır?

Aşı işlemi sırasında hayvanın vücuduna önlenmek istenen hastalığın daha zayıf bir versiyonunu enjekte edilir. Vücut ve bağışıklık sistemi bu zayıf maddeyi algılar ve ona karşı savunma sistemini güçlendirir. Ancak aşı ile elde edilen bağışıklık, evcil hayvanınızın vücudunda her zaman kalıcı değildir. Bu nedenle ara ara köpeğinizin savunma sistemini güçlendirmeniz gerekebilir. Çünkü dışarıdan destekleyerek de vücudun savunma sistemini aktif hale getirebilirsiniz.

Köpeklerin aşı takvimi

buruşuk köpek muayene oluyor

Uzmanlar genelde tüm köpekler için benzer bir aşı takvimi uygular. Ancak bazı faktörler bu aşı takvimini etkileyebilir. Köpeğinizin bağışıklık sistemi ve aşı vurulacağı zamanki sağlık durumu bu faktörler arasındadır. Bunların yanında köpeğinizin yaşadığı ortam ve günlük rutinleri farklı hastalıklara maruz kalmasına neden olabilir. 

Bu yüzden köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun olan bir aşı takvimi belirlemesi için veterinerinize danışmanız gerekiyor. Şunu aklınızda tutmanızda fayda var, köpeğiniz ne kadar erken aşı olmaya başlarsa o kadar hızlı normal hayatına geri döner ve diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşebilir. Eğer belirli bir şey söylemek gerekirse, köpeğiniz 6 haftalık olduğunda aşı takvimini başlatabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.