Köpeklerde Emzirme: Önemli Bilgiler

Köpeğinizin yavruları mı var? Bu yazımızda köpeklerde emzirme ile ilgili bilmeniz gereken her şeyden söz edeceğiz.
Köpeklerde Emzirme: Önemli Bilgiler
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde emzirme yavruların sütten çok daha fazlasını aldığı bir süreçtir! Emzirmenin önemini ve yavru köpekler için faydalarını bugünkü yazımızda keşfedin.

Köpeklerde emzirme pek gündem olan bir konu değildir. Uzun zamandır köpeklerin insan yardımı olmadan çoğaldıkları ortada. Fakat yine de köpek bakımı hakkında gerekli bilgilere sahip olmak gerekiyor.

Bugün evinize misafir olmaya hazırlanan ya da hali hazırda dünyaya gelmiş yavru köpeklerinize daha iyi nasıl bakabileceğinize dair bazı tavsiyelerde bulunacağız. Not defterlerinizi hazırlayın!

1. Emzirme Memeli Hayvanların Vücutlarına Aldıkları İlk Aşıdır

Bağırsağın yalnızca sindirim için önemli bir organ olmadığını biliyor muydunuz? Esasında vücudun bağışıklık sisteminin %70’i gastrointestinal kanalda bulunur.

Dolayısıyla bağırsak dokusu ve anne sütünden gelen maddeler arasındaki etkileşim yenidoğan yavruları enfeksiyonlara karşı korumada çok önemli bir rol üstlenmektedir.

2. Doğumda Bağırsak Henüz Gelişmemiş Haldedir

Yaşamları boyunca bağırsak duvarı memelilere çok özel bir koruma sağlar. Bağırsak duvarı fiziksel bir bariyer görevi görür ve zararlı maddelerin geçmesini, enfeksiyonları önler.

Fakat yenidoğanlarda bu bariyer henüz yeteri kadar gelişmiş değildir. Bu aslında bir avantaj sağlar; anne sütündeki antikorlar bu bariyeri geçebilirler. Bu da son derece sağlıklı bir durumdur.

Hatta anneler yavrularını korumak için yaşamlarının ilk birkaç gününde kendi kanlarından akyuvarları çocuklarına verirler.

Anne sütü, sağladığı antikor ve mikrop öldürücü elemanlarla yavrunun sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Köpeklerde emzirme

3. Kolostrum Yavru Köpeklerin Sağlığı İçin Son Derece Önemlidir

Doğumun ardından ilk gün göğüsten çıkan sıvıya “kolostrum” adı verilir. Kolostrum antikorlar açısından son derece zengindir ve yavruların henüz olgunlaşmamış olan bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine katkı sağlar.

Bu madde aynı zamanda yenidoğanların bağırsağındaki bakteri dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yararlı bakteriler besinlerin emilimini destekler. Enfeksiyon, ishal ve bağırsak enfeksiyonu durumlarını da azaltırlar.

İyi bir bağırsak mikflorası bağırsak duvarındaki hücrelerin gelişimini sağlar ve bu bariyerin işlevini görmesini kolaylaştırır. Araştırmacılar kolostrumun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve yavru köpeklerde bağırsak mikroflorasını ayarladığını tespit etmişlerdir.

4. Köpeklerde Emzirme Bazı Hastalıklardan Kurtulunmasını Sağlar

Bağırsağın koruyucu fonksiyonlarından biri hastalıklara neden olan mikroplardan kurtulmak ve toksinleri nötrleştirmektir. Bu işlev genellikle immünglobulin tipi antikolarla ilişkilidir. Bu antikorlar hastalık yapan mikropları tespit eder ve onların uzaklaştırılmasını sağlar.

Anne sütü immünglobulin açısından zengindir. Bunlar hastalık yapan mikroplara bağlandıklarında bu hastalıkların bağırsak mukozasına yapışmasını engeller. Bunun sonucunda da bakteri, virüs ve parazit kaynaklı hastalıkların önüne geçilmiş olur.

5. Anne Sütü Probiyotik Bakterilerin Artmasını Sağlar

Laktik asit üreten laktik asit bakterileri yavruların sağlığını olumlu yönde etkiler. Laktobasil probiyotikleri emzirme ile sağlanır, fakat yetişkinliğe dek varlığını korur.

Araştırmacılar probiyotiklerin ishal oluşumu ihtimali, şiddeti ve süresini azalttığını keşfetmişlerdir. Anne sütünde bağırsakta sindirilemeyen bir şeker bulunmaktadır. Bu şeker de laktik asit üreten bakterilen bağırsakta çoğalmasını sağlar.

Farklı renkteki yavrularını emziren köpek

6. Köpeklerde Emzirme Süreleri Değişiklik Gösterir

Yavruları sütten keserken herhangi bir hatadan kaçınmak adına köpeğinizi gözlemlemeniz gerekir. Köpeğinizin cinsini ve  kaç yaşında olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Tabii her yavrunun farklı ihtiyaçları olduğunu da söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Örneğin; sekiz kardeşin başka bir üç kardeşe kıyasla daha erken gıdaya geçmesi gerekebilir. Annenin de biraz molaya ihtiyacı olacaktır.

Daha küçük köpek türlerinde beş hafta civarında sütten kesme gerçekleşir. Bu yaştaki sağlıklı köpeklerin oyuncu, enerjik olmaları ve kalın, parlak tüylere sahip olmaları gerekir. Kahverengi kakalar da köpeğinizin gıdaları sağlıklı bir şekilde sindirdiğine işarettir.

Son önerimiz de yavruları annesinden ayırırken aceleci davranmamanız. Sütten kesildikten sonra dahi yavruların annelerinden öğrenecekleri çok önemli şeyler bulunmaktadır. Kontrollü ısırma, sürüdeki yerlerini bilmeleri, nasıl oyun oynayacakları bunlardan bazılarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adkins Y, Lepine AJ, Lönnerdal B. (2001) Changes in protein and nutrient composition of milk throughout lactation in dogs. Am J Vet Res. 62(8):1266-72.
  • Satyaraj E, Reynolds A, Pelker R, et al. (2013) Supplementation of diets with bovine colostrum influences immune function in dogs. Br J Nutr. 110(12):2216-21.
  • Luick Jr, Parker Hr, Andersen Ac. (1960) Composition of beagle dog milk. Am J Physiol. 199:731-2.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.