Köpeklerde Alerjiler İçin Uyarı İşaretleri

Bazı ırklar alerjiye daha duyarlıdır. Bununla birlikte, hiçbir köpek alerjiden muaf değildir. İşte bir köpeğin alerjik olduğunu gösteren uyarı işaretleri.
Köpeklerde Alerjiler İçin Uyarı İşaretleri
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Alerji, vücudun normalde tolere edilen maddelere karşı abartılı bir tepkisidir ve meydana gelmemesi gereken bir tepkidir. Bağışıklık sisteminin işlevleri değiştiği için oluşur ve bu molekülleri yabancı olarak algılar. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de alerji olabilir. Köpeklerde alerji için uyarı işaretlerini biliyor musunuz?

Birçok ırk alerjiden etkilenir ve bunlar farklı yaşlarda ortaya çıkabilir. İçerisinde farklı maddeler de var. Bununla birlikte, bir köpeğin alerjik olup olmadığını belirlememize yardımcı olan ayırt edici işaretler vardır. Burada size bunların hepsini ve bu durumlarda evcil hayvanınızın sağlığını iyileştirmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Köpeklerde alerji

Köpeklerde alerjen adı verilen çeşitli moleküllere karşı farklı alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Bu parçacıklar çoğu insan için zararsızdır ve yalnızca alerjisi olanları etkiler ve karakteristik inflamatuar süreçlerine neden olurlar. Alerjenler yiyeceklerden, çevreden ya da ilaçlardan gelir. Ayrıca birden fazla moleküle yanıt veren durumlar da vardır.

Besin alerjilerinin görülme sıklığı düşüktür. Onlara neden olan alerjenler büyük proteinlerdir. En sık süt, buğday, yumurta, balık, soya ve diğerleri bulunur. 2009 ve 2012 yılları arasında Şili Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, 4 aylıktan 14 yaşına kadar olan köpeklerde bu patolojilerin %0.8’lik bir sıklığı elde edilmiştir.

Çevresel alerjiler, alerjenlerin kaynağına bağlı olarak mevsimsel veya sürekli olarak ortaya çıkabilir. Ev tozu akarları, toz, polen, bazı bitkiler, mantarlar ve böcekler gibi farklı maddelerden kaynaklanırlar.

Endülüs’te yapılan araştırmalar, atopik dermatitli köpeklerde en yaygın alerjenleri göstermiştir. Bu durumda, neden olanlar farklı akar türleriydi, bunu zeytin ağacı poleni, pire ve toz izledi. 1’den fazla moleküle karşı alerjiler de gözlendi.

Gülümseyen bir köpek.

Köpeklerde alerji için uyarı işaretleri nelerdir?

Evcil hayvanınızın alerjiden muzdarip olabileceğini gösteren farklı işaretler vardır ve bunlar şunlardır:

 • Kaşıntı: Bu, herhangi bir alerji türünde en sık görülen durumdur. Genellikle yüzde, kulaklarda, koltuk altlarında, kasıklarda ve anüsün yakınında ciltte kızarıklık ve iltihaplanma olarak görülür. Çizikler, ısırıklar ve arka tarafında kayan köpek belirgindir. Ayrıca sürekli yalama ve ısırma sonucu en çok etkilenen bölgelerde saç dökülmesi ve renk kaybı olabilir.
 • Otitis: Bu, köpeklerde alerjilerle ilgili en sık görülen ikincil patolojidir.
 • Kırmızı gözler: Köpeğin gözleri de kızarıklık ve yırtılmadan etkilenebilir.
 • Gastrointestinal problemler: Alerjik bir köpekteki diğer uyarı işaretleri, kusma, ishal ve gaz gibi sindirim sistemi bozukluklarıdır.
 • Solunum bozuklukları: Öksürme, nefes almada zorluk ve hapşırma oluşabilir.
 • Nadir durumlarda, yüzde şişme ve hatta anafilaktik şok ile birlikte akut alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir. İkincisi, köpeğin hayatı tehlikede olduğu için acil tedavi gerektirir.

Alerjisi olan bir köpeğin uyarı işaretleri ile karşılaştığınızda ne yapmalı?

Köpeğinizin alerjiden muzdarip olduğundan şüpheleniyorsak, bir uzmanın rehberliğine ihtiyacınız var. Bu nedenle veterinere giderek kesin tanıyı koymaları ve en uygun tedaviyi önermeleri gerekmektedir.

Teşhis

Alerjilerin teşhisi uzun bir süreç olabileceğinden o kadar kolay değildir. Veterinerin yapacağı ilk şey, semptomların kapsamlı bir şekilde araştırılmasıdır. Ek olarak, parazitler gibi diğer nedenleri veya patojenleri ekarte edecekler. Olası seçenekler elenir ve belirtiler tedavi edilirse, bir gıda alerjisi olup olmadığını görmek için bir eliminasyon diyeti yapılır.

Bu diyet minimum 8 hafta boyunca yapılır. Bu süre zarfında köpeğe, vücudunu olası alerjenlerden arındırmak için daha önce tüketmediği yiyecekler sunulur. Yalnızca bir protein kaynağı ve karbonhidratlardan biri (kabuklu pirinç veya patates) sağlanır. Bir ev diyeti oluşturulabilir veya ticari bir mama seçilebilir.

Veteriner ayrıca köpeğin diyetindeki tüm normal yiyeceklerin bir listesini yapar. Bu eliminasyon döneminden sonra sağlıkta bir iyileşme gözlemlenirse, alerjiyi test etmek için hayvana normal yiyeceklerinin sunulduğu bir provokasyon aşaması gerçekleştirilir. Bu, 7 ila 15 gün daha gerçekleştirilir. Semptomlar tekrar ortaya çıkarsa eliminasyon menüsü yeniden başlatılır.

Eliminasyon diyeti gıda alerjisinin kesin sonuçlarını vermediyse, diğerlerinin yanı sıra polen, akar, toz, pire gibi çevresel moleküllere duyarlılığı tespit etmeye çalışmak için cilt veya serolojik testler yapılabilir.

Tedavi

sahibiyle kafa kafaya vermiş ağzı açık köpek

Her köpekte görülebilen semptomların çeşitliliği nedeniyle tedavi hastaya göre uyarlanır. Alerjilerin kesin bir tedavisi yoktur, sadece klinik belirtileri ortadan kaldırmaya veya azaltmaya ve yaşam kalitesini iyileştirmeye çalışılır.

En önemli şey, evcil hayvanın iltihaplanma sürecine neden olan alerjenle temas halinde kalmamasını sağlamaya çalışmaktır. Bu nedenle duruma göre yeterli gıda sağlanmalı veya çevresi değiştirilmelidir. Temizliği korumak da çok önemlidir. Ayrıca kulaklara özen gösterilmeli ve düzenli olarak temizlenmelidir. Tedavinin veterineriniz tarafından sağlanması gerektiğini unutmayın.

Kısacası, alerjik bir köpeğin uyarı işaretleri, alerjenin kaynağına ve her evcil hayvanın bireysel tepkisine bağlı olarak değişir. Ayrıntılara dikkat etmek, her zaman bir uzmanın elinde bir fark yaratabilir ve doğru teşhise ulaşmanıza yardımcı olabilir. Uzun bir süreç olmasına rağmen, köpeğin refahını sağlamak için sahibinin bağlılığı esastır ve kesinlikle çabaya değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Brazis, P., Queralt, M., Fondati, A., & Puigdemont, A. (2000). Alergia e intolerancia alimentaria en el perro y el gato. Consulta Revista Veterinaria, 8(72), 95-98.
 • Cajas, C. (2014). Descripción de casos de alergia alimentaria en perros. [Tesis de Grado, Universidad de Chile]. https://repositorio.uchile.cl/handle/2250/132058
 • Córdova, E., & Trigo, F. (1999). Hipersensibilidad alimentaria canina. Veterinaria México, 30(1), 67-77.
 • Pérez-Aranda, M., Blanco, B., Hernández, E., Ginel, P. (2016). Resultados del test intradérmico en perros con dermatitis atópica: estudio retrospectivo de 176 casos en Andalucía. Clínica Veterinaria de Pequeños Animales, 36(4), 285-292.
 • Rejas, J. (2008). Dermatitis y reacciones adversas a los alimentos. Revista Electrónica de Veterinaria, IX(5), 1-16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.