Danua Cinsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Danua’ların hatırı sayılır boyutuna takılmayın. Onlar sadece sevgi dolu ve uysal bir cins değil, aynı zamanda ilginç bir geçmişi olan çok zeki bir türdür.
Danua Cinsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2021

Danua, en büyük köpek ırklarından biridir ve boyutları korkutucu olsa da nazik karakterleri ve arkadaş canlısı ruhları, onları çocuklu evler için mükemmel kılar. Bu yazı, orantılı fiziği ile tanınan köpeklerin “Apollon” u olan Büyük Danualar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır.

Danuaların Kökenleri

Danuaların, domuz avlamak için yetiştirilen köpeklerin atası olduğu düşünülmektedir. Görünüş olarak İngiliz Mastiff’lerine ve sighthound ırklarına benzerler.

1878’de Berlin’de bir grup yetiştirici, “dogge” (mastifler) özelliklerini “Deutsche Doggen” (Alman mastıfları) olarak bilinen bağımsız bir Alman cinsi altında gruplandırmaya başladı.

köpekler, cins köpekler

İki yıl sonra Berlin’de düzenlenen bir toplantıda, yetiştiriciler ve hakimler bu yeni ortaya çıkan türün standartları kabul etti. Danua günümüzde “nazik bir dev” olarak görülse de aslında bu köpekler avcı ve saldırgan savaşçılardı. Ayrıca insanlar, mizaçlarından ve dövüş becerilerinden gerçekten korkuyorlardı.

Zaman geçtikçe ve yeni yavrular doğdukça, Danualar arkadaş canlısı, kibar ve şefkatli hayvanlar oldu. Bu cins, daha sonra animasyonlu çocuk dizisi “Scooby Doo” sayesinde ün kazandı.

Danua’nın fiziksel özellikleri

Danualar ilk bakışta oldukça korkutucu görünebilir. Bu da esas olarak hatırı sayılır boyutlarından kaynaklanmaktadır. Açık kahverengi, benekli, alacalı (siyah lekeli beyaz), siyah veya mavi renkli olabilen kalın tüyleri vardır.

Erkek köpeklerin omuzlarının yüksekliği 70–80 cm, ağırlığı 45-54 kg arasında değişir. Dişi köpeklerde omuzlarının yüksekliği 60–70 cm, ağırlığı 40-45 kg arasındadır. Kare bir gövdeye sahiptirler ve kafaları vücutlarıyla mükemmel orantılıdır.

Burunları dikdörtgen şeklinde ve koyu renklidir. Büyük gözleri, sarkık kulakları ve oldukça kıvrımlı uzun, kalın bir kuyruğu vardır. Çok çevik, ritmik ve esnek bir şekilde hareket ederler. Diğer büyük köpeklerin aksine, Danualar yürürken kaba veya beceriksiz görünmezler.

Kişilik ve mizaç

Dünyanın en büyük köpeklerinden biri olan Danualar, ilk bakışta kafa karıştırıcı olabilir. Boyutlarını gördüğünüzde, tehlikeli veya agresif bir tür olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak onlarla etkileşim kurduğunuzda, çok uysal ve sevgi dolu olduklarını fark edeceksiniz.

Sadece insanlarla (özellikle çocuklarla) değil, aynı zamanda diğer hayvanlarla da iyi geçindiklerinden “nazik devler” olarak bilinirler. Doğru sosyal etkileşim ve eğitim sayesinde Danualar, yavru olduklarından itibaren çok iyi davranırlar. Ancak, yeni ortamlarda veya tanımadıkları insanlara karşı çekingen ve hatta saldırgan olabilirler.

Danualar çocuklu aileler için idealdir. Çünkü çocuklukların güvenliklerini sağlarlar. Dünyanın en büyük kucaklanan köpeği olarak, ihtiyacınız olabilecek tüm sevgiyi ve mutluluğu sağlarlar. Sık sık arkadaşlık etme isteğini hissettirirler. Bu nedenle onların gün boyu uzun süre yalnız bırakılmaları tavsiye edilmez (görünürdeki her şeyi yok ederler).

Akılda tutulması gereken diğer bir faktör, bu büyüklükteki bir köpeğin ihtiyaç duyduğu alandır. Bahçeli veya parka yakın bir ev, Danualar için en iyi evdir. Bu sayede mutlu bir şekilde oynayabilir, egzersiz yapabilir ve istedikleri gibi koşabilirler.

danualar, köpekler, cins köpekler

Sağlık ve bakım

İhtiyaçları düşünüldüğünde bakımları oldukça kolaydır. Ölü tüyleri temizlemek için haftada sadece bir kez fırçalanmaları gerekir. Sadece kirlendiklerinde gerçekten yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Bunun için en iyisi vücutlarını göz önünde bulundurarak onları bir köpek kuaförüne götürmektir. Yemek bütçenizin de oldukça yüksek olması gerekeceğini unutmayın.

Kötü haber şu ki, Danualar bazı hastalıklara karşı savunmasızdır. Örneğin mide krampları, kardiyomiyopati, kalça displazisi, katarakt, Wobbler sendromu, dirsek displazisi ve osteosarkomdan muzdarip olabilirler. Bu hastalıkları zamanında önlemek ve tedavi etmek için her yıl veteriner hekiminiz tarafından kontrollerin yapılması önemlidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak ailelerin, yavruyken bir Danua evlat edinmelerini ve çok fazla sosyal etkileşim kurmalarını tavsiye ederiz. Zeki ve yetenekli bir tür oldukları için eğitim oldukça basit olacaktır. Enerjilerini daha iyi yönetmek için orta düzeyde egzersiz yapmalarını ve günlük yürüyüşler yapmalarını öneririz.

This might interest you...
Polis Köpeklerinin Eğitimi: Hizmetten Emekliliğe
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Polis Köpeklerinin Eğitimi: Hizmetten Emekliliğe

Köpeklerin polisliğe adım atmasının üzerinden bir yüzyıl geçmiştir. Polis köpeklerinin eğitimi ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için okumaya deva...