Alman Çoban Köpeği Yetiştirmek İle İlgili Her Şey

Asil ve itaatkar olan Alman Çoban Köpekleri'nin doğru bir şekilde gelişmesi için belirli koşulların sağlanmasına ihtiyaçları vardır. Beslenme düzenleri ve eğitimleri, gelişimleri için anahtar faktörlerdir; ancak bunun yanı sıra, bir aile ile birlikte yaşamak saldırgan olmamaları konusunda onlara yardımcı olacaktır.
Alman Çoban Köpeği Yetiştirmek İle İlgili Her Şey

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2018

Alman Çoban Köpekleri yalnızca işçi köpekler olarak değil, aynı zamanda evcil hayvan olarak da en çok değer verilen köpek cinslerinden biridir. Sahip oldukları nazik kişilikleri ve itaatkar olmaları, diğer özelliklerinin yanı sıra, insanların Alman Çoban Köpeği yetiştirmek için istekli olmasını sağlıyor. Eğer siz de bir Alman Çoban Köpeği yetiştirmek fikri ile ilgileniyorsanız, aşağıda sizin için yazdığımız faydalı ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Alman Çoban Köpeği Beslemek İçin Kurallar ve İlkeler

  • Çiftleştirmek için yavru köpekler almayın. Çoğu insan, daha sonra çiflteştirmek için iki Alman Çoban Köpeği yavrusu almak için çabalıyor. Ancak bu bir hata olabilir; çünkü yavru köpeklerin fark edilmeyen bazı fiziksel kusurları olabilir ve bu kusurlarını bir sonraki nesillerine aktarabilirler. En iyisi, iki tane sertifikalı safkan yetişkin köpeğe sahip olmaktır.
  • Aslında sertifika göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden bir tanesidir. Çünkü bu sertifika köpeğin kişiliğinin tipik olup olmadığını belirleyecektir. Tipik kişilikten kastımız ise köpeğin cesur, inatçı, gözü pek, zeki ve sadık olmasıdır.
  • Her ne kadar aç gözlülük büyük çapta üremeye yol açsa da, yine de iyi bir fikir değildir, özellikle Alman Çoban Köpekleri için. Bu köpeklerin, kişilikleri ve karakter özellikleri nedeniyle huzurlu ve açık bir alanda yaşamaları gerekmektedir. Öteki türlü olursa, bu köpekler daha da saldırgan bir hale gelebilirler.
  • Daha önce Alman Çoban Köpeği beslemek ile uğraşmış birilerinden tavsiye almak iyi bir fikir olacaktır. Bir insan köpek yetiştirme dünyasına yeni girdiği zaman, yapılan genel hataları tekrarlaması muhtemeldir. Özellikle de bu konuda uzman kişilerin onlara yol göstermesine izin vermedikleri zaman, daha kolay hata yapabilirler. Başarılı olmak için izlenecek güzel yollardan bir tanesi de bizim ipuçlarımızı takip etmeniz olacaktır. Ancak, bir veteriner hekimi ya da diğer besleyicileri dinlemek de size yardımcı olacaktır.
  • Safkan köpekler size soylu köpek yetiştirme şansı verecektir. Yine de, sertifikalı köpeklere de sahip olsanız, bu köpeklerden elde edilen üçüncü ve dördüncü nesiller muhtemelen yüzde yüz Alman Çoban Köpeği olmayacaktır ya da bir sonraki nesillere aktarabileceği kusurları olacaktır.
yavru çoban köpekleri

Ayrıca…

  • Beslenme düzeni , yavru köpeklerin harika karakter özellikleri geliştirmesi için çok önemlidir. Genetik, safkan Alman Çoban Köpekleri yetiştirmek için en önemli faktördür; ancak ardından gelen köpek bakımı ise anahtar bir rol üstlenir.
  • Köpek yetiştiriciliğinde kötü bir çevre, kalan her şeyi sabote edebilir. Köpeklerin, zekalarını, cesaretlerini ve diğer yeteneklerini geliştirebilmeleri için koşmaya ve özgür olmaya ihtiyaları vardır. Köpekleri bir kafese koymak, onları hasta edebilir ya da zayıf ve kendine güveni olmayan köpekler haline getirebilir.
  • Unutmayın ki köpeklerin niteliği, bir tek fiziksel görünüşleri ile ölçülmez. Bununla beraber, fiziksel görünüşlerinin şöyle bir önemi vardır; gelecekteki muhtemel köpek sahiplerinin ilgisini çekebilecek ilk şey budur. Ancak bir köpeğin değeri onun yetenekleri ve karakter özellikleri ölçülerek belirlenecektir. Bu özellikleri ise kendilerinden önceki nesiller tarafından güçlendirilmiş özellikler olacaktır.

Bir Alman Çoban Köpeği Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Alman Çoban Köpekleri, asaletleri ve itaatkar olmaları ile öne çıkan hayvanlardır. Ancak bu hayvanları eğitmek söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken başka şeylerin olmadığı anlamına gelmez.  Alman Çoban Köpekleri, büyük köpekler oldukları için, onlara genç yaştan itibaren yavaş yavaş öğretmeniz gereken belirli kurallara ihtiyaçları olacaktır. 

Köpeğinizi Sosyalleştirin

Bir Alman Çoban Köpeği’nin bir gruba ait olduğunu hissetmesi ; ki burada bir aileden bahsediyoruz, çok önemlidir. Bu köpeklerin diğer insanların ve hayvanların ilgisini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğer bu gerçekleşmezse, işte o zaman bu hayvanlar saldırganlaşırlar.

çocuklar ve alman çoban köpeği

Eğer bir Alman Çoban Köpeği yalnız başına çok fazla zaman harcayacaksa, o halde onu meşgul edecek oyuncaklara ya da başka şeylere ihtiyacı olacaktır. Can sıkıntısı, zararlı davranışlar gerçekleştirmesine sebep olabilir. Bunu önlemek için, ona arkadaşlık edebilecek başka bir evcil hayvan edinmek harika bir fikir olacaktır.

Olumlu Pekiştirme

Alman Çoban Köpekleri asil hayvanlar olmalarına rağmen, güçlü köpekler olduklarını bilirler ve eğer kontrol altına alınmazlarsa bu güçlerini kötüye kullanabilirler. Tam da bu nedenle, daha en başta onlara kimin sorumlu kişi olduğunu öğretmeniz gerekir. İnsanlarla ya da başka köpeklerleyken kendilerini daha baskın hissetmelerini engellemeniz önemlidir.

Mama Konusunda Dikkatli Olun

Her ne kadar Alman Çoban Köpekleri fiziksel olarak güçlü ve sağlıkları yerinde köpekler olsalar da, mideleri hassas hayvanlardır. Bu yüzden, mamaları konusunda aşırı derecede dikkatli olmamız gerekir. İyi kalite bir köpek maması ve kalori alımının kontrol edilmesi, köpeğin iyi bir şekilde gelişmesi için olmazsa olmazdır. Alman Çoban Köpekleri, bir evcil hayvan olarak sahip olabileceğiniz en iyi hayvanlardan biridir. Sizin de görebileceğiniz gibi, onları düzgün bir şekilde yetiştirmek için sadece size verdiğimiz basit ipuçlarına uymanız yeterli olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.