Köpek Gribini Önleme ve Tedavi Etme

Köpek gribi, köpeğin hapşırması sonucu havaya yayılır.
Köpek Gribini Önleme ve Tedavi Etme

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2019

Köpek gribi yıllar geçtikçe artan köpek sayısını etkileyen bir hastalıktır. Çoğu vaka ölümcül olmasa da, sahiplerin muhtemel belirtilere karşı dikkatli olması gerekir. Köpek gribini önleme ve tedavi etme için öğrenmek istediklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Köpek gribi, köpeğinizin rahatsız edici ve hoş olmayan bir gün geçirmesine neden olabilir. Bununla birlikte, köpek sahibiyseniz uygun önlemleri alarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Köpek influenzası olarak da bilinen köpek gribi, insan influenza virüsüne benzeyen bir virüstür. Bu, aynı zamanda en yaygın insan gribi türlerine de neden olan influenza A virüsünün, bir türünün neden olduğu solunum sistemi hastalığıdır.

Şu ana kadar bilinen iki tür köpek gribi vardır: H3N8 ve H3N2.

H3N8 virüsü 2008 yıllarında mutasyona uğrayan, esasında atlardan köpeklere yayılan bir virüstür. Bu tür köpek gribinin ilk örneği yarışan bir grup tazıyı etkilemiştir. Tazılar hastalığın kolayca yayılabildiği pistlerde yarıştılar.

H3N2 virüsü Asya’da ortaya çıkmıştır. Bazı çalışmalar bu türün, köpekleri mutasyona uğratan ve enfekte eden bir kuş virüsü olduğunu göstermektedir. 2015-2017 yılları arasında, H3N2 virüsü köpekleri grip eden en yaygın virüstü.

Grip nasıl yayılıyor?

İnsan gribi gibi, köpek gribi de havadan yayılır. Havadaki solunum salgıları diğer köpeklere bulaşabilir. Özellikle köpeklerin durumunda, herhangi bir hapşırma ya da öksürme havaya salgıların saçılmasını sağlar.

korku dolu bakan köpek

Bir köpeğe virüs bulaştığında, her havladıklarında virüs havaya saçılır. Virüs havayla temas ettiğinde, sağlıklı köpekler bunu içine çekerek enfeksiyon riskine açık hale gelir.

Köpek gribi, sağlıklı bir köpeğin kontamine nesnelere dokunmasıyla yayılır. Oyuncaklar, kaplar, yataklar ve yastıklar grip virüsünü taşıyor olabilir.

Birçok köpeğin birbiriyle etkileşimde olduğu ortak alanlar da bu virüsler için bir sığınak olabilir. Oyun alanları ya da köpek bakım merkezleri, bu virüslerin yayılması için ideal yerlerdir.

Büyük köpek gruplarıyla yakın temas, köpeğinizin herhangi bir hastalığa yakalanma riskini arttırır. Bu sebeple, sahiplerin köpeklerinin gösterdikleri belirtilere karşı çok duyarlı olmaları gerekir.

Köpek gribinin kuluçka dönemi, virüse ilk maruz kaldıktan sonraki iki ile dört gün sonrasıdır. Bu sebeple, ilk belirtiler genelde dördüncü günden sonra ortaya çıkar. Ancak, grip köpekler, belirtiler göstermeden çok öncesinde, ikinci gününde virüsü etrafa bulaştırır. 

H3N8 virüsüne temas etmiş köpekler, ilk belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren 10 gün içinde diğer köpekler için bir tehdit oluşturmaktadırlar. Diğer yandan, H3N2 ilk belirtilerin ortaya çıkmasından sonraki 26 gün boyunca bulaşıcı kalmaktadır. Bu sebeple, çoğu veteriner grip belirtisi gösteren hasta köpeklerin izole edilmesini önerir.

köpek gribi

Köpek gribinin belirtileri

Köpek gribinin birçok belirtisi vardır. İnsanlardaki gribin aksine, köpek gribi senede birkaç defa görülür. Bu hastalık sıcak ya da soğuk aylar dahil olmak üzere senenin herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir. Bu sebeple, köpek sahiplerinin bu belirtilerin başlangıcına çok dikkat etmesi gerekir.

Grip olan köpeklerin çoğu iki veya üç hafta süresinde ateşlenir ve öksürür. Öksürükleri nemli ya da kuru olabilir. Gribin diğer erken belirtileri arasında iştah kaybı ve nefes darlığı vardır.

Köpek gribinin ilk belirtileri, küçük çocuklardaki grip belirtileriyle neredeyse aynıdır. Örneğin, köpeğiniz yorgun hissedecek ve normalden daha fazla uyuyacaktır. Buna ek olarak, grip olan köpeklerin burnu akar, gözleri sulanır ve irinli mukus çıkartırlar.

Köpek gribini önleme

Köpek gribini semptomatik olarak tedavi edebilirsiniz, bu yüzden bir tedavisi yoktur. Sadece belirtileri yatıştırabilirsiniz. Zaman ilerledikçe köpeğin bedeni hastalıkla tek başına savaşarak hastalığı yenecektir.

Ancak, köpek gribinin veteriner bakımına ihtiyacı vardır. Bir veteriner, köpeğinizin iğne yada antibiyotik kullanımı gibi özel bir bakıma ihtiyacı olup olmadığını söyleyecektir.

Bazı durumlarda, köpeklerin gripken gerekli besinleri alabilmeleri için beslenme şekillerini değiştirmeleri gerekir. En önemlisi ise hasta köpeğin bol sıvı tüketmesi ve rahat etmesidir.

Köpeğinizin sık sık vakit geçirdiği yerleri iyice temizlemeniz gerekecektir. Bu şekilde gribin olması gerektiğinden daha kısa bir sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.