Tazı Cinsleri: Bu 5 Farklı Tazıyı Tanıyın

Farklı renk ve özelliklerde olan bu köpeklerin ortak noktası hafif olmaları ve uzun bacaklı fizikleridir. Saatte 50 km hıza kadar ulaşabilirler.
Tazı Cinsleri: Bu 5 Farklı Tazıyı Tanıyın

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Herkes tazılar hakkında bir şeyler duymuştur; ama farklı tazı cinsleri olduğunu biliyor muydunuz? En iyi bilinen tazı cinsleri ile ilgili bilgi edinmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Farklı Tazı Cinsleri

Afgan Tazısı

Bu cins – yukarıdaki resimde – en güzel tazı cinslerinden biridir; çünkü parlak altın renginde uzun, pürüzsüz, ipeksi tüyleri vardır. Her ne kadar bu tazı,  engelli bir köpek gibi gözükse de, hiç de böyle bir durum yoktur.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu köpek Afganistan’dan geliyor ve saatte 60 kilometre hıza ulaşabiliyor ve neredeyse süresiz olarak saatte 20 kilometre yol alabileceği bir hızla koşabiliyor.

Yakın zamana kadar, bu cinse ait köpekleri bulmak neredeyse imkansızdı; çünkü bu Afgan tazısı eski medeniyetler tarafından ulusal bir hazine olarak kabul ediliyordu.

Aslında, ülkedeki tüm Afgan köpekleri hükümdarın mülkü olarak kabul edilmişti. Bu, İngiliz sömürgecileri gelip bu tazı cinsini İngiltere’ye geri getirene kadar doğruydu; ki bu köpekler İngiltere’den de batıya doğru yayıldı.

Rus Tazısı

Rus tazısı uzun ve ince ve belki de tüm tazı cinsleri arasından en zarif olanıdır. Bu cins aynı zamanda Borzoy olarak da anılır ve yıllarca Çar ve Rus soylularının köpeği idi. Her ne kadar kulağa şaşırtıcı gelse de, bu köpekler kurt avlamak için kullanıldı.

farklı tazı cinsleri

Bu av köpekleri kurtlara ek olarak tavşanları da avlamak için kullanılmıştır. Bu size bu köpeklerin gerçekte ne kadar hızlı olduğu konusunda bir fikir verebilir. Ancak yeteneklerine rağmen, hükümdarlar çoğunlukla bu hayvanların güzellikleri için onlara hayran kalmışlardır.

Bu nedenle, tüm tazı cinslerinin dışında, Rus Tazıları hükümdarların saraylarının bir parçası oldu. Uzmanlar, bu türün Arap Tazıları ile bir melezlemeden geldiğini tahmin ediyor; çünkü bu köpeklerin kürkleri en soğuk iklimler için uygundur.

Azawakh Tazısı

Azawakh Tazısı Afrika çöllerinden gelir. Bu hayvanların Tuareg kabilesi tarafından yetiştirildiklerine inanılıyor. İnsanlar bu köpekleri ada tavşanı ve yabani tavşan avlamak için kullanır; çünkü saatte 40 km hıza kadar ulaşabiliyorlar.

afrika tazısı

Diğer tazı cinslerinin aksine, bu köpek, olduğundan daha uzun boyludur. Bu cins, Afgan tazısı gibi çok benzer bir şekilde bir kabilenin sembolü olduğu için, 70’li yıllara kadar hiçbir zaman satılmadı ya da ihraç edilmedi.

Ancak bu ihracat ancak bu kabileyi bir filin saldırısından kurtaran bir avcı sayesinde gerçekleşebildi. Kabileyi ölümden kurtarmasına karşılık bir hediye olarak, avcıya bu köpeklerden bir çift verdiler.

İskoç tazısı

Görüldüğünde, bu cins bir tazıya pek benzemez. Bununla birlikte, karakteristik uzun bacaklara ve ince gövdeye sahiptir. Yıllar boyunca İskoçya’daki avcılar bu köpeği geyik ve yaban domuzu avlamak için kullandı.

ormanda uzun bacaklı tazı

İskoç tazısı sadece hızından dolayı değil; aynı zamanda gücünden dolayı da mükemmel bir hayvandır. Bu tazının kökenleri bilinmiyor. Bazı insanlar Fenikelilerin onları İskoçya’ya götürdüğüne, bazıları ise bunu yapanların Keltler olduğuna inanıyor.

Bu cinsin sahip olduğu uzun tüyler, onları İskoç kışlarının soğuk havasından korumaya yardımcı olur. İlginçtir ki, bu köpeğin bacaklarının alt kısımlarında uzun tüyleri yoktur. Tıpkı bir koyunun bacakları gibi, bu tazıların bu kısmında hiç tüy yoktur.

Banjara Tazısı

Bu en bilinmeyen tazı cinslerinden biridir. Bu köpek Hindistan, Banjara’dan geliyor. Bazı insanlar bu köpeğin ayrı bir cins olarak bile görülmemesi gerektiğine inanıyor.

banjara tazısı

Bununla birlikte, uzun boyu ve bacakları ve ince görünümü, bu köpeğin bir tazı olduğuna dair hiç şüphe bırakmıyor. Bir yandan da, başka bir cinsle melezleme sonucu ortaya çıktığını gösteren bazı yüz özelliklerine sahiptir.

Bu nedenle de birçok kişi bu hayvanın kökenini sorgulamaktadır. Kökenlerinden bağımsız olarak, bu tazının hızı ve yetenekleri onun en ünlü tazı cinsleri arasında bir yer edinmesini sağladı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.