Köpeklerde Yumuşak Gıda Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Eğer köpeğiniz genellikle ishal ya da kusma gibi problemler yaşıyorsa, et ve sebzelerden oluşan bir yumuşak gıda diyeti en iyisidir. Tabii ki, köpeğiniz sindirim sorunları yaşıyorsa, ona ne kadar yumuşak gıda vereceğinizi bilmek de çok önemlidir.
Köpeklerde Yumuşak Gıda Diyeti Ne Zaman Yapılır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok fazla yedikten sonra ya da toksik bir şey içtikten sonra kusan ya da ishal olan pek çok köpek vardır. Köpek maması genellikle iştah açıcı değildir ve köpekler bu gibi sorunlar yaşadığı zaman köpek mamasını sindirmeleri zor olur. Bu nedenle yumuşak gıda diyeti, yetersiz beslenme ve susuz kalmayı önlemenin en iyi yoludur.

Her zaman olduğu gibi, köpeğinizin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce veterinerinizle mutlaka konuşun. Veteriner köpeğinizi analiz edebilir ve sorunun kaynağını çözebilir.

Bununla birlikte, köpeğinize nasıl ve ne zaman yumuşak gıda diyeti vermeniz gerektiğini öğrenmek için bu makaleyi okuyun. Böylece köpeğinizin daha sağlıklı bir hayatı olmasına katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

Köpeğinizin yumuşak gıda diyetine ne zaman geçmesi gerekir?

Yumuşak gıda diyetinin asıl amacı, köpeğinizi, onun ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayan, sindirimi kolay yiyecekler ile beslemek ve onu susuz bırakmamaktır.

Köpeğiniz sık sık ishal ya da kusma gibi sorunlar yaşıyorsa, bu diyet onun için çok iyi bir diyet olabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlardan birine de yardımcı olabilir:

  • İştah kaybı
  • Hazır gıdadan (kuru mama) doğal, ev yapımı bir beslenmeye (BARF) geçiş süreci
  • Sindirim problemleri
  • Ameliyat sonrası iyileşme dönemi
  • Yetersiz beslenme ya da aşırı derecede zayıf ve güçsüz olma
  • Kanser tedavisi sırasında

Yetersiz beslenme ya da aşırı zayıflığı engellemek için uygulanacak olan yumuşak gıda diyeti, beslenme yetersizliklerini telafi etmek için kalori bakımından yüksek olmalıdır. Köpeğinize kolay bir şekilde sindirilebilir proteinler ve omega 3-6-9 yağ asitleri gibi iyi yağlar vermek en iyisi olacaktır.

Elbette ki bu diyete karbonhidratlar ekleyebilirsiniz; ancak bunu yapacaksanız da yalnızca küçük miktarlarda yapın. Böylece gazla ilgili sorunlara ya da sindirim sorunlarına neden olmazlar.

Yumuşak gıda diyeti nasıl besleyici olur?

Ev yapımı, besleyici, doğal bir yumuşak gıda diyetinde %80 oranında hayvansal protein ve %20 oranında meyve ya da sebze bulunmalıdır. Protein tavuk, tavşan, balık, hindi vb. gibi az yağlı etlerden gelmelidir.

çeşitli sebze ve proteinler

Meyve ve sebzelerin elma, kabak, patates, havuç, çilek ve şeftali gibi lif bakımından sindirimi kolay ve yüksek olması gerekir. Bu meyve ve sebzeleri kaynatmak ve köpeğinizin yemeğinin geri kalanını yaparken aynı suyu kullanmak köpeğiniz için çok besleyici olur.

Yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgillerden kaçınmaya özen gösterin. Bu gıdalar köpeğin sindirim sistemine zarar verebilir.

Köpekler, doğal olarak çiğ et ve ondan gelen tüm enzimleri yemeye yatkın hayvanlardır. Bununla birlikte, salmonella ya da diğer benzeri hastalıkları önlemek için, ne eti olursa olsun, o eti köpeğinize yedirmeden önce pişirmek iyi bir seçenek olabilir.

Genel olarak baharat ya da çeşni gibi şeyler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bununla birlikte, zerdeçal gibi bir köpeğin sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için iyi olan bazı istisnalar vardır. Ancak yine de, köpeğiniz yetişkin bir köpek bile olsa, ona asla 60 mg.’dan ve haftada 2 ila 3 kezden fazla zerdeçal vermeyin.

Yumuşak gıda diyeti nasıl servis edilir?

İshal, kusma ya da iştah kaybı gibi sorunlar yaşayan bir köpek çok aç ve muhtemelen çok da susamış olacaktır. Bu nedenle, köpeğinizin çok fazla yemek yemediğinden emin olmanız çok önemlidir.

  • Bunu önlemek için de köpeğinize küçük porsiyonlar vererek işe başlayın. Zaman geçtikçe hayvanın porsiyonlarının boyutunu artırabilirsiniz.
  • Köpeğin günde kaç kez yediği ve ne kadar yediği, veterinerinizin köpeğiniz ile ilgili sorunun ne olduğunu anladıktan sonra belirlemesi gereken bir şeydir.
  • Örneğin ishal sorunu olan bir köpek, yumuşak gıda diyeti uyguluyorsa normalde günde 4 ya da 5 kez yemek yemelidir.
et protein mama kabı

Köpeğinize az miktarda yiyecek vermenizin nedeni, sindirim sistemini çok fazla zorlanmaya neden olmadan uyarmaktır. Başka bir deyişle, köpeğinizi yavaş yavaş normal durumuna geri döndürmüş oluyorsunuz demektir.

Köpeğinizde ishal ya da kusma geçene kadar köpeğinizi yumuşak gıdalarla beslemeye devam edin. Yetişkin bir köpek normalde 2 ya da 3 gün içinde iyileşmelidir; ancak bu, genel sağlığına bağlı olarak değişebilir. Yavru ve yaşlı köpeklerin normal haline döndüğünden emin olmak için onlara özel olarak dikkat etmeniz gerekir.

Yumuşak gıda diyetinde bulunan probiyotikler

İshal ve sindirim sorunları ile ilgili sorun, köpeğinizin bağırsak bakterilerini etkilemesidir. Bu bakteriler hayvanın bağırsaklarının yiyecekleri sindirmesini ve besin maddelerini emmesini zorlaştırmanın yanı sıra, köpeğinizin bağışıklık sistemini de zayıflatır.

Probiyotik yiyecekler, köpeğinizin bağırsak bakterilerini onarmaya yardımcı olmak için harika bir yoldur. Bunların en iyi doğal kaynakları yoğurt ve kefirdir; ancak günde bir kaşıktan fazla yedirmemeniz gerekir.

Probiyotikler, sindirim sisteminde var olan iyi bakteriler için besin görevi gören ve sindirilemeyen mikroorganizmalardır. İşte tam da bu yüzden, köpeğiniz bu tür problemleri yaşarken probiyotikleri onun diyetine eklemek onlara çok iyi bir destek sağlar.

Sorun ne olursa olsun, güvenli olmak üzgün olmaktan her zaman daha iyi bir seçenektir. Köpeğinizin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce veterinerinize danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.