Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Köpeğinizin havlaması belki dikkatinizi dağıtıyor, belki de dürüstçe söylemek gerekirse sinirlerinizi bozuyor olabilir. Ancak buna bir dur demenin ilk adımı köpeğinizin ne söylemeye çalıştğını anlamaktır.
Köpeğinizin Havlamasını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Bir köpek  havladığı zaman, belki de tehlikeli bir şey duymuş, canı sıkılmış, bir şeye zarar vermiş veya ilginizi çekmek istemiş olabilir.  Bazı cins köpekler diğerlerinden daha “gürültülü”dür. Ve birçok durumda ardı arkası kesilmeyen bu ses bizi rahatsız edebilir. Bu makalemizde köpeğinizin havlamasını kontrol edebilmeniz için size bazı tavsiyeler vereceğiz.

Köpekler Neden Havlar?

Bir sorunu çözmeden önce, soruna yol açan nedenleri belirlememiz gerekir. Köpeklerin Havlamasının En Sık Rastlanan Nedenleri

 1. Stres

havlayan köpekler

Zor koşullarda yaşamak, kötü muameleye maruz kalmak, çok uzun bir süre yalnız kalmak, hareket etmek için yeterli alana sahip olmamak veya sinirlenmek, havlamakla eş anlamlı eylemlerdir.

 1. Yalnızlık

Köpeğiniz saatlerce yalnız bıraktığınızda kendisini terk edilmiş hisseder ve bunu havlayarak gösterme ihtiyacı duyar. Köpeklerin günün her saati sürü halinde olmayı seven canlılar olduklarını unutmayın.

 1. Endişe

Siz yanından ayrıldığınızda kendisini yalnız hissediyor veya siz onu veterinere götürürken arabaya binmek istemiyor olabilir.  Bütün bu olaylar hayvanın endişelenmesine sebep olur.

 1. Kötü sosyalleşme

Köpeğiniz diğer evcil hayvanlarla veya çocuklarla hiç iletişim kurmadıysa, onlarla karşılaştığında havlamaları kaçınılmazdır.

 1. Duygular

Köpekler sinir, coşku, neşe veya üzüntü gibi duyguları göstermek için havlarlar. Korktuklarında veya gergin olduklarında da.

 1. Sağlık problemleri

Köpekler yaş aldıkça görsel ve işitsel yeterliklerini yitirmeye ve dolayısı ile çok fazla havlamaya başlarlar. Hastalarsa veya ağrıları varsa da çok havlarlar.

Köpeğinizin Havlamasını Azaltmak İçin Tavsiyeler

Köpeğinizin bu kadar çok havlamasının sebebi sağlık veya duygusal bir problem değilse,  bu aşırı gürültüyü durdurmanız için şu yöntemleri kullanmanızı öneririz:

 1. Disipline edin ve takipte kalın

Köpeğiniz fiziksel bir cezalandırma (elinizle hafifçe dokunmak) ile, bir buyruk ile (Hayır!) veya bir bakışınız ile havlamasını azaltacaktır. Fakat sonrasında takip etmeniz gerekir çünkü muhtemelen birkaç dakika içinde tekrar havlamaya başlayacaktır.  Sabırlı olun. Köpeğinizin neyi yanlış yaptığını anlaması için büyük bir ihtimalle onu birkaç gün eğitmeniz gerekecektir.

 1. Sakin kalın.

Özellikle dinlenmek istediğimizde, başımız ağrıdığında veya misafirlerimiz olduğunda havlamak can sıkıcı olabilir.  Ancak eğer gergin veya sinirliyseniz, köpeğinizin davranışını düzeltemezsiniz. Bir köpeğin ruhsal dengesi bozuk liderlerin emirlerini yerine getirmediğini unutmayın.

 1. Alanınızı belirleyin

Köpeğiniz aynı nesneye veya duruma sürekli olarak havlıyorsa ona doğru yaklaşın ve o nesnenin sizin olduğunu söyleyin.   Bunu yaparak hayvan ile havlamasına sebep olan şey arasında “görünmez” bir duvar yaratmış olacaksınız.

 1. Türlü arkadaşınıza meydan okuyun.

köpeklerin havlamasını engellemek

Köpekler çoğunlukla vücutlarındaki fazla enerjiyi atmak için havlarlar. Bu durumda çözüm daha basit…  Onunla oynayın! Onu parkta bir yürüyüşe çıkarabilir veya birkaç kez top atabilirsiniz. Burada önemli olan, onu biraz yorarak yoğun enerjisini havlamaktan başka bir aktiviteye çevirmektir.

 1. Ona müzik dinletin

Eğer havlamasının sebebi evde uzun saatler yalnız kalmasıysa, evden çıkarken televizyon veya radyoyu açık bırakarak buna çare bulabilirsiniz.  Sessizlik, çoğunlukla köpeklerin havlamasına sebep olur; fakat eğer konuşan biri varsa veya köpeğiniz müzik sesini duyarsa bu uyarıcılara dikkatini verecek ve ses çıkarmayacaktır.

 1. Sosyalleştirin

Köpeğiniz diğer hayvanlarla hiç iletişim kurmadıysa, sokakta her köpek gördüğünde havlaması kuvvetle muhtemeldir. Bu durumda onu, örneğin bir meydan veya bir parkta bir grup köpekle kaynaştırmaya çalışın.

 1. Yardım alın

Eğer yukarıdakilerin hepsini denemenize rağmen sizi dinlemiyor ve havlamaya devam ediyorsa, bu alanda uzman birinden yardım istemeniz gerekebilir. Eğitim, evcil hayvanlardaki kötü davranışlarla başa çıkabilmek adına olmazsa olmazdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.