Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı

Hızlı iyileşmeleri, yeni kısırlaştırılmış kedilerin bakımına bağlıdır. Sahibi olarak onlara göz kulak olmalı ve onlar için ekstra çaba gerektiren faaliyetlerden kaçınmalısınız.
Kısırlaştırılmış Kedi Bakımı
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yeni kısırlaştırılmış bir kedinin bakımı basittir, ancak her kedinin genel sağlığına da bağlıdır. Her durumda, veteriner hekimler, ameliyat sonrası dönemde onlara bakmak için özel ve genel bakım yapılmasını önerir. Bu yazıda size kısırlaştırılmış kedi bakımı konusunda gerekli her şeyi anlatacağız.

Kedi kısırlaştırmanın basit, günlük ve yaygın bir prosedür olduğunu unutmayın, bu nedenle evcil hayvanınızın hayatını riske atma olasılığı çok düşüktür. Aslında, tam tersi geçerlidir. Kısırlaştırmak, size ve kedinize fayda sağlayacaktır. İstenmeyen yavrulardan kaçınarak aşırı nüfusa katkıda bulunmayı bırakacaksınız ve kediniz belirli hastalıklara veya koşullara yakalanmayacaktır.

Bir kediyi kısırlaştırdıktan sonraki ilk günler nasıldır?

Bir kediyi kısırlaştırdıktan sonra zayıf hissetmesi, baş dönmesi ve hatta mide bulantısı yaşaması normaldir. En tavsiye edilen şey, hayvanın dinlenmesine ve anestezinin etkisiyle ilişkili semptomların üstesinden gelmesine izin vermektir. Onu izlemeniz ve her zaman gözünüzün önünde bulundurmanız gerekecek. Kanama, nefes darlığı, soluk diş etleri veya ateşi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunlardan birini yaşarsa acile gitmek şarttır.

Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneğinin (ASPCA) bir yayınına göre, norm dahilinde, yara bölgesinde hafif kanama, depresyon veya “kötü huy”, iştahsızlık, kusma, yürürken kararsızlık ve titreme görülebilir. Bunlar geçicidir ve birkaç gün içinde kaybolmaya başlayacaktır.

Ameliyattan sonra kalan yarayı kedinizin veya varsa arkadaşlarının yalaması muhtemeldir. Bu durumlarda, kediye bir Elizabeth tasması takmak ve onu evdeki diğer evcil hayvanlardan ayırmak en iyisidir.

Kedilerde plevral efüzyon çok ciddi olabilir.

Kısırlaştırılmış bir kedinin genel bakımı

Bu semptomları dikkate almanın yanı sıra, kısırlaştırılmış bir kedi için bilmeniz gereken başka bakım yönleri de vardır. Bunlar arasında şunlar vardır:

  • Kedi istirahati: Kısırlaştırıldıktan sonra kediler, çok yüksek yerlerden atlama veya diğer evcil hayvanlarla sert oyun oynama gibi ekstra çaba gerektiren aktivitelerden kaçınmalıdır. Amaç, iç kanamayı veya varsa dış dikişlerin gevşemesini önlemektir.
  • Banyo: İyileşme süreci devam ederken kediyi yıkamamak, olası enfeksiyonlardan kaçınmak için tavsiye edilir. Banyo yaparken çok dikkatli olmalısınız, özellikle de kedilerin banyo yaparken çok hareket ettiklerini ve bunun onların yaralarını incitebileceğini hesaba katarsanız.
  • Tedavi: Veteriner hekim veya uzman, iyileşme sürecine nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmeniz için size özel bir rehber verecektir. Ayrıca, kedinin cildine zarar vermeyecek uygun dezenfektan veya ürün hakkında size talimatlar vereceklerdir.
  • Açık hava gezileri: Kedinizin açık ortamlardaki maceraları, veteriner tarafından onaylanana kadar ertelenmelidir. Yapılacak en iyi şey, müdahaleden yaklaşık 10 ila 15 gün sonra veterineri ziyaret etmek, kedinin durumunu değerlendirmek ve olabilecek tüm soruları sormaktır.
  • Diğer hayvanlarla yaşamak: İlk iki gün boyunca anestezi, kediyi huzursuz edebilir, kötü bir ruh hali içinde olmasına neden olabilir ve çevresindekilerde rahatsızlığa neden olabilir. Kötü bir ruh halinde olduklarını fark ederseniz, onları bir odada kendi başlarına bırakmak en iyisidir.

Yeni kısırlaştırılmış kedileri beslemek

Kısırlaştırılmış bir kedinin beslenmesini de yönetmeniz gerekir. Ameliyattan sonraki ilk ve ikinci günlerde kedinin iştahını kaybetmesi, hatta normal yemeğini yedikten sonra kusması normaldir. Ancak kedi günlerdir yemek yemediyse ve en sevdiği yemeğe bile tepki vermiyorsa, veterinere danışmak daha iyidir.

Uzmanlar, kısırlaştırılmış kedilerin gönüllü olarak yiyecek alımını %20 oranında artırdığına dikkat çekiyor. Bu nedenle diyetini izlemek ve her zaman en dengeli seçenekleri sunmak iyi bir fikirdir. Bu ekstra miktar, bazı durumlarda obeziteye neden olabilir.

Bunu önlemek için veterinerinize sorabileceğiniz bazı öneriler var. En yaygın olanı işlem öncesi verilen porsiyonları azaltmak olsa da bu önerilmez. Buradaki sebep, metabolizmalarında bir dengesizlik oluşabilmesi ve bunun da vitamin, mineral veya protein problemlerini veya eksikliklerini tetikleyebilmesidir.

Profesyonel, kısırlaştırılmış kedilere uygun, daha eksiksiz bir beslenme sağlamak için bir mama değişikliği önerebilecektir. Diğer seçeneklerin yanı sıra evcil hayvanı yavaşlatacak etkileşimli bir tabak satın almanızı da önerebilirler.

Yeni kısırlaştırılmış kediler için gönül rahatlığı

Yeni kısırlaştırılmış kedinize sağladığınız huzur da bu temel bakımın bir parçasıdır. Evcil hayvan, fiziksel olarak toparlanabileceği ve deneyimlemeye başlayacağı değişikliklere uyum sağlayabileceği bir ortamda olmalıdır.

Göz bebekleri anestezi nedeniyle çok hassas olacağından, ilk günleri karanlık bir odada veya alanda geçirmesi daha iyidir. Ayrıca yüksek seslere veya dinlenmesini engelleyebilecek seslere maruz bırakmamanızı öneririz. Yavaş yavaş kedi bu alanı terk edecek ve günlük hayatını geri kazanacaktır.

Veterinerde asitli bir kedi.

Unutmayın ki bir kedi kısırlaştırıldığı andan itibaren hormonal değişiklikler ve dolayısıyla davranış değişiklikleri fark edilmeye başlayacaktır. Bu, kedilerin kısırlaştırılmaktan elde ettikleri en büyük faydadır ve hatta çoğu, uygunsuz bölge işaretlemesi gibi uygulamaları geride bırakır. Aslında, bazı sahipler kedi arkadaşlarının daha sevecen ve sakin olduğunu iddia ediyor!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Uribe Sarmiento, F. F., Prada Delgado, Y. F., Rodríguez Barajas, B. S., & Bayona Sánchez, J. A. (2018). Métodos de esterilización en caninos y felinos; revisión de literatura (Doctoral dissertation, Universidad Cooperativa de Colombia, Facultad de Ciencias de la Salud, Medicina Veterinaría y Zootecnia, Bucaramanga).
  • Baciero, G. (2015). La alimentación después de la esterilización.
  • Jeusette, I., & Romano, V. (2000). Gatos esterilizados. Research reports, 1-4.
  • Aisabucha Baldeón, G. D. R., & Muñoz Delgado, P. M. (2011). Campaña de esterilización para erradicar la sobrepoblación canina y felina en barrios marginales del sur de Guayaquil a través de la fundación FADA (Bachelor’s thesis, Guayaquil: ULVR, 2011.).
  • Post, C., Para, O., & Perro, S. (2021). Cuidados Post Operatorios Para Su Perro. American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.