Kedinizi Güvenle Yıkamak İçin Basit Bir Kılavuz

Herkes kedilerin çok temiz hayvanlar olduklarını bilir. Ayrıca sudan korktukları da biliniyor. Öyleyse bugün, kedinizi nasıl güvenle yıkayacağınıza bir göz atalım.
Kedinizi Güvenle Yıkamak İçin Basit Bir Kılavuz
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkesin bildiği gibi kediler çok temiz hayvanlardır. Kedilerin sudan korktukları da bilinir. Öyleyse bugün, kedinizi güvenle yıkamak konusuna bir göz atalım.

Dişlerini ve dillerini kendilerini temizlemek için kullanabilmeleri, ana özelliklerinden biridir ve ayrıca bir kedi sahibi olmada büyük bir avantajdır.

Ancak, kirlendikleri ve kiri kendi başlarına çıkaramadıkları zamanlar da vardır. Bu olursa, sahiplerinin onlara yardım eli uzatması gerekebilir.

Bu nedenle, tamamen normal olduğunu görebilmeleri için onları erken yaşlardan itibaren (ideal olarak ilk iki ay içinde) suya alıştırmak çok önemlidir. Yalnızca özel olarak tasarlanmış kedi şampuanı kullanmak ve asla saç kremi kullanmamak önemlidir.

İnsan şampuanı kediler için tavsiye edilmez. Diğer nedenlere ek olarak bunun sebebi, ciltlerine zararlı olabilecek kimyasallar içermesidir.

Kedinizi nasıl güvenle yıkarsınız?

güvenle kedi yıkamak

Kedinizi güvenle yıkamak istiyorsanız, mükemmel boyut ve şekle sahip olmasından dolayı en iyisi lavaboda yıkamaktır.

 • Yapılacak en iyi şey, biraz ılık suyu açıp onu musluğun sesine alıştırmaya çalışmaktır.
 • Rahat olmak ve onu okşayarak, yatıştırıcı bir şekilde onunla konuşarak onu sakinleştirmeye çalışmak en iyisidir.
 • Kedinizi yıkamak istiyorsanız, en iyisi sakin olduğu bir anı seçmektir. Onunla önceden oynamak da iyi bir fikirdir, böylece bol enerji yakar ve mutlu olur.
 • Onu yıkamadan önce, düğümlerden veya gevşek kıllardan kurtulmak için onu iyice tarayın. Kediniz uzun tüylü ise bu özellikle önemlidir.
 • Kulaklarına su girmesin diye kulaklarına biraz pamuk koymayı unutma. Bu, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Suyu çalıştırmadan önce kedinizin kaymaması için bir banyo paspası hazırlamalısınız.
 • Banyoyu kediniz için güvenli hale getirmek için, yaklaşık 10 cmden fazla su koşmamalısınız. Ayrıca çok sıcak olmadığından da emin olmalısınız – ideal olan ılık bir sıcaklıktır.

Kedinizi nasıl yıkayacağınız konusunda daha fazla tavsiye

 • Kedinizin kürkünü ıslatmanın en iyi yolu, küçük bir el duşu kullanmaktır.
 • Kürkü ıslandıktan sonra, biraz kedi şampuanı sürün (insan şampuanı cildini kurutur) ve tüylerin yönünde hareket ederek ovun.
 • Yüzünü veya kulaklarını ıslatmamaya dikkat edin.
 • Kürkünü iyice durulayın, tüm şampuanı duruladığınızdan emin olun. Şampuan kalıntısı cildini tahriş edebilir ve hatta kürkünü yapışkan hale getirerek tozu ve kiri çekebilir.
 • Yüzünü yıkamak istiyorsan nemli bir bez alın ve nazikçe silin. Yüzü gerçekten kirliyse, biraz şampuanı suyla seyreltmenizi tavsiye ederiz. Ama unutmayın, gözlerine hiç gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Kedinizi kurutmak

Temizlendikten ve suyu boşalttıktan sonra, kedinizi kurutma zamanı gelir. Onu bir havluya sarın ve kurutmak için sıcak bir odaya götürün. Kediniz yüksek sesten korkmuyorsa saç kurutma makinesi bile kullanabilirsiniz.

Banyodan sonra tırnaklarını da kesebilir veya törpüleyebilirsiniz. Evcil hayvanınızın banyoyu olumlu bir deneyimle ilişkilendirmesi için, onu kurutmayı bitirdikten sonra ona bir ödül hazırladığından emin olmalısınız. Evcil hayvanlar, özellikle lezzetli bir şekilde geliyorsa ödülleri severler.

Kedinizi güvenle yıkamak için alternatif seçenekler

yeni yıkanmış havluya sarılı kedi

Kediniz sudan korkuyorsa, alternatif bir seçenek de ona hızlıca banyo yaptırmaktır.

Kedinizi küvete götürün ama musluğu veya duşu açmayın. Bunun yerine, bir kovaya biraz ılık su koyun (36 ° C idealdir). Kedinizin ön bacaklarını tek elinizle arka ucundan tutarak kovaya koyun.

Biraz sabunu suyla seyreltin (yine her zaman kedi şampuanı kullanın) ve diğer elinizi kürkünü ıslatmak için kullanın. Çabucak durulayın.

Kediler söz konusu olduğunda, rahatsızlanmaları için zamanları kalmaması için olabildiğince hızlı davranmak gerekir. Bu seçenek, özellikle banyodan hoşlanmayan ancak yine de tepki vermesi biraz zaman alan kediler için en iyisidir.

Üç kase yöntemi

Bu yöntem, üç kasenin ılık suyla doldurulmasını içerir. Onları küvete, hatta bahçeye koyun. Önemli olan, devrilmemeleri için düz, sabit bir yüzey kullanmaktır.

Birinci ve üçüncü kaseleri ılık suyla doldurun, ikinciye şampuan koyun. Kedinizi kalçasının etrafından tutun, ilk kapta kürkünü ıslatın, ikincisinde yıkayın ve üçüncü sırada kafasına su gelmemesine dikkat ederek durulayın. Kaseler daha sığ olduğundan ve daha az su bulunduğundan, kedinizin korkması daha az olasıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.