Evcil Hayvanları Kısırlaştırmanın 5 Faydası

Bazıları evcil hayvanları kısırlaştırmanın çok köklü bir yöntem olduğunu düşünse de, evcil hayvanların kısırlaştırılması, beraberinde pek çok avantaj sunar. Bunlar hayvanın sağlığıyla, davranışlarının sakinleşmesiyle veya aşırı nüfustan kaçınmakla ilgili olabilir.
Evcil Hayvanları Kısırlaştırmanın 5 Faydası

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Makalelerimizde, evcil hayvanınızı etkileyebilecek hastalıkların iyileştirilmesi ve önlenmesi için kısırlaştırma konusunu hep tartıştık. Ancak, evcil hayvanları kısırlaştırmanın sonuçlarına dair, sadece faydaları üzerine neredeyse hiç konuşmadık.

Bu yüzden bu kez, bu konuyu daha derinlemesine tartışacağız. Kısırlaştırma süreci ve kısırlaştırmanın erkek ve dişi evcil hayvanları nasıl etkilediğini sizlere anlatacağız. Ek olarak, bir hayvanın sağlığı açısından oluşturduğu avantajları göstereceğiz.

Kısırlaştırma nedir?

Kısırlaştırma (veya kastrasyon), hayvanın üreme organlarının cinsiyetine bağlı olarak kaldırıldığı süreçtir. Dişilerde rahim ve yumurtalıkların ve erkeklerde testislerin alınması anlamına gelir.

Kulağa biraz aşırı geliyor ve gerçek şu ki, bu işlem daha önceleri hayvanın organının tamamen alınması anlamına geliyordu. Teknolojik gelişmeler ve yöntemlerin iyileştirilmesi sayesinde, bazı durumlarda  operasyon, yan etki olmaksızın aynı sonuçları veren bir kimyasal enjeksiyondan ibaret olabiliyor.

Ek olarak, hayvanın iyileşme süresi oldukça kısalıyor. Fiziksel iyileşme için sadece birkaç saat yeterli oluyor. Tabii ki, ilk birkaç gün boyunca evcil hayvanınız kendini güçsüz hissedecek.  Ama, vücudundaki hormonlar azaldığı için bu normaldir.

Gerçek şu ki, evcil hayvanınızı ne kadar erken kısırlaştırırsanız, bu operasyondan o kadar fazla fayda elde edersiniz. Evcil hayvanların kısırlaştırılmasıyla önlenen hastalıkların çoğu, yüksek derecede risk taşıyan hormonal ve cinsel olanlardır.

Kısırlaştırmanın faydaları

Evcil hayvanları neden kısırlaştırmalıyız?

Dünyanın her yerindeki şehirlerde  binlerce terk edilmiş evcil hayvanın olduğu kimse için bir sır değilBirçoğu maalesef onlara bakamayacak olan hane halkına ait olup, onları kaderlerine terketme kararı verenlere aittir.

Bu hayvanlar şehir ortamlarında dolaşıyor. Onlar, ırklarına  bağlı olarak yılda 3 kez ürerler, bu da aşırı nüfus krizine yol açar. Kısırlaştırma bu krizle mücadele etmenin bir yoludur ve bu konuyla aynı görüşleri paylaşan pek çok Sivil Toplum Kuruluşu vardır.

Buna ek olarak, kısırlaştırma, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve türevlerinin yayılmasını önler. Ayrıca, birçok durumda hayvanların tutumlarını ve kişiliklerini geliştirir. Bu genel olarak tüm nüfusu etkileyebilir. Şimdi tek tek, evcil hayvanları kısırlaştırmanın faydaları hakkında konuşalım:

  • Ruh sağlığını ve davranışları geliştirir

İnsanlarda olduğu gibi, hayvan hormonları da davranış ve kişilik gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. En agresif erkek köpekler genellikle vücutlarında yüksek bir testosteron konsantrasyonuna sahiptir, bu yüzden saldırganlıkları biraz da istemsizdir.

Testislerin alınması çoğu durumda bu problemi çözer. Bu onu tamamen uysal yapmayacak, fakat itaat etmesinde ve diğer köpeklerlere karşı olan davranışlarında gözle görülür bir iyileşme olacaktır.

Buna ek olarak, kızıştıkları zaman, dişilerin üzerine çıkma ve evden kaçma ihtiyacını da azaltır. Başka bir deyişle, hayvan daha uslu olacak ve kısırlaştırılmayan köpeklere oranla o kadar sık evden ayrılmak istemeyecektir.

Evcil hayvanların kısırlaştırılması
  • Hastalıklara yakalanma riskini azaltır

Bir hayvan kısırlaştırıldığında dişilerde servikal ve meme kanseri gelişimi  büyük ölçüde azalır. Dişilerde, ilk kızışma öncesi yapılan kısırlaştırma, bu hastalıkların başlama riskini % 90 oranında azaltır.

Bu biraz canice gelebilir ama, yavrularının olmasını planlamadığınız sürece, döneminde olan  bir dişi, kısırlaştırma ameliyatına kıyasla daha fazla sonuç ve maliyet getirebilir. Bu bizi bir sonraki noktaya getiriyor.

  • Evcil hayvanların kısırlaştırılması ekonomiktir

Kısırlaştırmanın yüksek maliyetleri hakkında bir efsane var, ama gerçekte bunun tam tersi doğrudur. Evcil hayvanınızı kısırlaştırmak düşündüğünüzden daha ekonomiktir. Bu, diğer birçok ürünün aksine, sadece geçici olarak değil, yaşam boyu fayda sağladığı içindir.

  • Yaşam kalitesini arttırır

Ek olarak, hayvan, uzun yıllar boyunca çoğu durumda mevsim değişiklikleri ve soğuk algınlığı dışında mükemmel sağlığının keyfini sürecektir. Buna ek olarak, kısırlaştırılmış dişiler, kısırlaştırılmamış evcil hayvanlara göre daha uzun ömürlüdürler.

  • Dişilerdeki kızışma döngüsünü ortadan kaldırır

Dişiler, artık yumurtalıkları olmayacağı için, üreme döngüsüne sahip olmayacaklardır. Menstruasyonun kesilmesi nedeniyle, temizlik artık sorun olmaktan çıkacak. Bununla birlikte, yumurtlama dönemlerinde erkekleri çekmeyeceklerdir. Ayrıca, erkeklerde olduğu gibi, dişilerin de davranışları genel olarak iyileşecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.