Kedinizin Tüylerindeki Değişiklikler

Bir kedinin tüyleri, ırkına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu makalede hangi değişikliklere bakmanız gerektiğini anlatacağız.
Kedinizin Tüylerindeki Değişiklikler

Son Güncelleme: 19 Mart, 2020

Bir kedinin tüyleri ırklara göre farklılık gösterir. Uzun, orta ya da kısa tüylü kediler vardır ancak hepsinin tüyleri doğal olarak dökülür. Normalde, kış mevsimlerinde daha kalın olan tüyleri bahar aylarında değişir. Kedinizin tüylerindeki değişiklikler ile ilgili bilgi almak için okumaya devam edin.

Bu sebeple evdeki havalandırma ve ısıtma, kedinizin ya da köpeğinizin tüy dökümünü etkiler. Yıl boyu çoğu evin sıcaklığı aynı olduğu için, evcil hayvanlar yılın belli bir vakti değil, yılın tüm ayları boyunca tüy dökerler.

Kedinizin tüylerindeki değişiklikler

Kedi sahiplerinin veterinere gitme sebeplerinden en yaygın olanı deri problemleridir.

tüylerin dökülmesi

Saçkıran

Özellikle çok hızlı geliştiği için çok ciddi bir sağlık durumudur. Kellik ya da belli bölgelerdeki saç dökülmesinin birçok farklı sebebi olabilir. En yaygın olanları:

  • Endokrin bozukluğu. Bu tür sağlık durumundan kaynaklanan kelliğin belli bir yapısı olur. Genelde vücudun belli bölgelerinde görülür ya da simetrik gerçekleşir.
  • Alerjiler. Besine ya da çevredeki başka bir şeye karşı alerjik reaksiyon göstermek kaşıntıya neden olur. Tabii ki kaşıntıyı gidermek için kedi kendini yalayarak tüylerin dökülmesine neden olur.
  • Felin milier dermatit. Bu durum çevredeki alerjenlere, dış parazitlere, enfeksiyonlara ya da otoimmun tepkilerine karşı aşırı hassas olma durumudur. Kaşıntıya ve ensede, çenede ve sırttaki derinin çevresinde lezyonlara neden olur.
  • Parazitler. Uyuz ve saç mantarı hastalığı kaşıntıya neden olur. Uyuza maytlar, saç mantarına da mantarlar neden olur. Yuvarlak tüy dökülmeleri en yaygın belirtilerdir.
  • Layşmanyaz. Layşmanyaz da paraziter bir hastalıktır. Köpeklerde kedilere göre daha yaygındır, ancak kedinizin bağışıklık sistemi zayıfsa yakalanabilir.
  • Stress. Sürekli kendi tüylerini yalaması stres belirtisi olabilir ve kel bölgelerin oluşmasına neden olabilir.
  • Ağrı. Ekram ağrıları olan kediler genelde ağrılı bölgedeki tüyleri yalayıp çekiştirirler.
kedilerin tüylerindeki değişiklikler

Tüy kaybı

Eğer sorun aşırı tüy dökme, kepeklenme ya da yağlanma ise sorun hormonal ya da beslenme ile ilgili olabilir. Başka belirtiler yoksa ya da kan testleri temiz çıktıysa, iyi bir beslenme ve daha fazla yağ asitleri ile sorunu çözebilirsiniz.

Kedinizin tüylerindeki değişiklikler ile ilgili nasıl bir yol izlenmeli?

Gördüğünüz üzere, kedinizin tüyleri ile ilgili birçok sebepten kaynaklı sorunlar oluşabilir. Bu  yüzden tüy dökülmeleri, lezyonlar ya da yumrular fark ederseniz doğrudan veterinere gidiniz.

Veterinere gittikten sonra, veteriner bazı ciddi hastalıkları kontrol etmek için bir dizi test yapacaktır. Bazı durumlarda, bütün organların düzgün çalıştığını kontrol etmek için kan testi yapmak gerekebilir.

Eğer veteriner bir hastalık teşhisi koyarsa, en kısa sürede tedaviye başlamalısınız. Normalde, düzgün tedavi edildiği sürece, cilt ve saç problemleri ortadan kalkar.

Eğer cilt probleminin sebebi alerji veya beslenme ile ilgiliyse, sebebi ortadan kaldırıldığı sürece cilt iyileşecek ve tüyler geri uzayacaktır. Bu süreci veterinerin de onayladığı besin takviyeleriyle birlikte hızlandırabilirsiniz.

Stresin sebep olduğu durumlarda da benzer senaryo söz konusudur. Kedinizin hayatında değişen durumu bulmalı ve artan stresin sebebini ortadan kaldırmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Kedinizi Taramak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinizi Taramak

Kedinizi taramak, onunla bağ kurmanın da harika bir yoludur! İçgüdüsel olarak, kediler kürklerini yalayarak kendilerini temizlerler.  • LOWELL, A.Atlas de Dermatología en Pequeños Animales. Buenos Ai-res, Intermedica, 2008.
  • Affinity-petcare. Leishmaniasis en gatos. Síntomas, diagnóstico y tratamiento.
  • Affinity-petcare. Dermatitis en gatos: Dermatitis miliar felina, posibles causas.